Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ARCHIPRIX- Türkiye 2006 Sonuçları Belli Oldu

Türkiye'de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Çimsa ana sponsorluğunda düzenlen "ARCHIPRIX Türkiye 2006" sonuçları belli oldu.

yapi.com.trürkiye'de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Çimsa ana sponsorluğunda düzenlen "ARCHIPRIX Türkiye 2006" sonuçları belli oldu.

ARCHIPRIX Türkiye Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması, Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli'nin kuruculuğunda, 11. kez gerçekleştiriliyor. ARCHIPRIX Türkiye Grubu yönetiminde, Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı'nca, Çimsa ana sponsorluğunda düzenlenen ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması'na 17 üniversiteden 74 proje başvurdu.

Boğaçhan Dündaralp, Kerem Erginoğlu, Adnan Kazmaoğlu, Elif Özdemir ve Şevki Vanlı’dan ve oluşan seçici kurul Eylül’ün ilk haftasında toplanarak katılan projeleri değerlendirdiler. Seçici kurul değerlendirmesine göre ödül dağılımı aşağıdaki gibidir.

1.Ödül – Çimsa Beyaz Çimento Ödülü:

Didem Yavuz, İstanbul Teknik Üniversitesi
Bozcaada’da Şarap Üretim Tesisi ve Bağcılık Enstitüsü

JÜRİ GÖRÜŞÜ

29 Sıra Numaralı proje, tasarımının bağlamıyla kurduğu doğru ve güçlü ilişki, geliştirilmiş özgün fikir, yapı yapmanın ve fiziksel mekân yaratmanın ötesinde ele alınmış peyzaj çalışması nedeniyle övgüye değer bulunmuştur. Projenin nitelikli bir grafik sunum ile tamamlanmış olması da jüri üyelerince olumlu değerlendirilmiştir.

Projenin yerinin seçimindeki problemler, proje konusu ve bağlamın birbirleriyle kurduğu ilişkideki tüm risklerin farkında olarak, tasarımı aracılığı ile bir duruş geliştirebilme becerisi, bu duruşu, projenin ardındaki süreci ve araştırmaları ile samimi olarak ortaya koyma biçimi çok değerli bulunmuştur. Projesinin bağlamla kurduğu ilişkide problemin yapısal çözümler üretmenin ötesine geçerek, müdehalesinin çevre ilişkilerini de göz önünde bulundurması ve buna ait bir peysaj önerisi de geliştirmesi değerlendirmede önemli bir faktör olmuştur. İçinde bulunduğu tasarım probleminin ardına bakma çabasının paftaların üzerindeki temsiliyete de taşınması, bunun anlatım diline dönüştürülmesindeki becerisi oldukça başarılı bulunmuştur. Konusunun sunduğu potansiyelleri de değerlendirebilme becerisi ile oy çokluğu ile birinciliğe uygun görülmüştür.
2.Ödül:

Mert Velipaşaoğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi
Liberal Sanatlar Koleji

JÜRİ GÖRÜŞÜ
40 sıra numaralı projenin gerçekleştirdiği detaylı araştırmanın ardından tutarlı ve derinlikli bir sentezle ulaşması ve bu çalışmayı yetkin bir tasarım diline dönüştürmesi övgüye değer bulunmuştur.

Projesi aracılığı ile bildiğimiz kentsel bir durumla yüzleşme biçimi, bu durumlr nasıl bir tasarımsal ilişki kurulabileceğine dair yaptığı araştırma, bunu tutarlı olarak projenin tasarımsal sürecine yayma biçimi, yer’e ait kentsel okumalardan çıkardığı grameri bir tasarım aracına dönüştürme becerisi, jüri tarafından çok değerli ve etkileyici bulunmuştur. Tasarım problemi karşısındaki bu duruşun, bağlamsal bir tasarım dili üreterek derinlikli ve olgun bir tavırla sürdürülmesi birinci projeye eşdeğer bir övgüyle tartışılmış, oy çokluğu ile ikinciliğe uygun görülmüştür .
3.Ödül:

Handenur Yazıcı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Taksim Gezi Parkında Kent Kütüphanesi

JÜRİ GÖRÜŞÜ

Yer ve proje konusu arasındaki ilişkiyi yorumlama biçimine yönelik gerek ‘yer’ gerekse ‘tipoloji’ye ait araştırmaları ile ‘nasıl?’ sorusuna yanıt aranma çabası ve problem içinde tasarımsal araçlarla konumlanma çabasındaki süreklilik jüri tarafından değerli görülmüştür. Alanı kaybetmeden yüklü programın yer altında çözümlenmesi, işlevi olan düzlem hareketleri ile aynı zamanda bir kentsel pezaj yaratılması arayışı, yer ve konunun birlikteliğinin yarattığı zorluk içinden bir yanıt arama kaygısı, bunun da konunun tasarımsal ve mekansal ihtiyaçlarından ödün vermeden araştırılması ve belli bir olgunluğa taşınabilme becerisi nedeniyle oy çokluğu ile üçüncülüğe uygun görülmüştür.
Mansiyonlar (Eşdeğerdir, Proje numaralarına göre sıralanmıştır)

Leyla Kori, İstanbul Teknik Üniversitesi
Taksim’de Medyatek

JÜRİ GÖRÜŞÜ
Taksim bağlamında ve konu-yer ilişkisi içinde projenin konumlanma biçimi ve programın tarif edilme biçimi başarılı bulunmasına karşın, durumun açığa çıkardığı potansiyelleri araştırma ve değerlendirme yoluna pek başvurulmadığı, projeye çok katkı sağlayabilecek potansiyel verilerin üzerine pek gidilmediği yorumlanmıştır.
Esmehan Kelkitli, Osmangazi Üniversitesi
Eskişehir Spor Parkları

JÜRİ GÖRÜŞÜ
Projenin konu-kent-fikir ilişkileri içinde yapısallaşma önerisi, heyecan verici bulunmuştur. Ancak bu yapısallaşma önerisi kent içinde tarif edilen ölçeklere taşındığında kendi fikir sürekliliği içinde, bu ölçeğe dair üretilecek sorulara yeterince yanıt üretemediği gözlenmiştir.
Hakan Demirel, Yıldız Teknik Üniversitesi
Dolapdere’de Güncel Sanatlar Merkezi

JÜRİ GÖRÜŞÜ
Proje fikrinin, ‘yer’e ait bilgi üzerinden geliştirilen bir tavır üzerine kurulması jüri tarafından başarılı bulunmuştur. Ancak ‘yer’ üzerinden üretilen yapısal topografyanın nitelikli durumuna rağmen kendi içeriksel (kullanım potansiyelleri) çözümlerine yönelik, potansiyellerin yeterince araştırılmadığı gözlenmiştir.
Teşvik Ödülleri (Eşdeğerdir, Proje numaralarına göre sıralanmıştır)

Fatma Zeynep Gürbüz, İstanbul Teknik Üniversitesi
Kadıköy İskele Meydanında Deneysel Sanat Platformu Tasarımı
Zeynep Yapar, İstanbul Kültür Üniversitesi
Perşembe Pazarı’nın Yeniden Yapılandırılması
Ezgi Erol, Ortadoğu Teknik Üniversitesi
Ankara Liberal Sanatlar Merkezi
Emre Sönmez, Osmangazi Üniversitesi
Kent Fuayesi
Archiprix 2006 Türkiye Yarışmasının birincisine 2.500 YTL değerinde Çimsa Beyaz Çimento Ödülü verilecek. Yarışma birincisi ayrıca Nemetschek - FGA Mimarlık tarafından hediye edilen ALLPLAN Mimari CAD Sistemi ve Eğitimi, “Sertifika C” katılımına sahip olacak. İkincinin 2.000 YTL ve üçüncünün 1.500 YTL tutarında ödüle sahip olacağı Archiprix 2006 Türkiye Yarışması kapsamında mansiyona değer görülen üç projenin her birine de 1.250 YTL tutarında ödül verilecek.

Kazanan yarışmacılar ödüllerini 23 Kasım 2006’da Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Sahnesi’nde gerçekleşecek törenle alacak. Yarışmaya katılan tüm projelerin izlenebileceği sergi de 23 Kasım – 08 Aralık 2006 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Beşiktaş Kampusu’nda dolaşıma açık olacak. Ayrıca yarışmaya katılan tüm projelerden oluşan yarışma kataloğu da YEM Yayın tarafından hazırlanarak ödül töreninde ilgililerin beğenisine sunulacak.

Yarışma sonuçlarıyla ilgili daha detaylı bilgiye Archiprix Türkiye web sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/archiprix--turkiye-2006-sonuclari-belli-oldu_48797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!