Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beton Tasarım Yarışması 2007/08

Bu yarışmanın amacı, araştırma ve tasarımlar yoluyla, Gizli Kalmış Performanslara dair ipuçları aramak, betonun diğer kaynaklarla birlikte kullanılabilirliğinin sınırlarını gözlemleyip bu sınırları zorlamak ve betonun temel teşkil ettiği ancak oyundaki tek oyuncu olmadığı yeni yapı malzemeleri ve uygulamaları yaratmaktır.

yapi.com.tr
Beton Tasarım Yarışması 2007/08

br/>
Bu yarışmanın amacı, araştırma ve tasarımlar yoluyla, Gizli Kalmış Performanslara dair ipuçları aramak, betonun diğer kaynaklarla birlikte kullanılabilirliğinin sınırlarını gözlemleyip bu sınırları zorlamak ve betonun temel teşkil ettiği ancak oyundaki tek oyuncu olmadığı yeni yapı malzemeleri ve uygulamaları yaratmaktır. Betonun, kendi “orijinal” performansını geride bırakıp çağdaş uzamsal ve deneysel sonuçlar ile kendi içinde ve kendinden yeni bir materyal ya da sistem haline dönüşmesini görmek amaçlanmaktadır.

Bu keşiflerin sonuçları, mimari, yapısal ya da herhangi bir şekilde, ‘tasarımlarla yönlendirilen” teklifler aracılığıyla sunulmalıdır. Böylece uygulamaya koyarak bunların ilgi ve değerleri ortaya çıkarılabilir. Bir başlık / şiar ile birbirinden ayırt edilecek teklifler, obje, mobilya, bina ve mimari detaylardan konut, peyzaj uygulamaları ve diğer geniş kapsamlı projelere kadar çeşitlilik gösterebilir. Sunumlarda tasarım ve yapım süreçleri, karakteristikleri ve özellikleri hakkında açıklamalar da bulunmalıdır.


Beton Tasarım Yarışması - Implicit Performance (Gizli Kalmış Performans) – Kurallar:1. Katılım
Beton Tasarım Yarışması, yarışmayı destekleyen ülkelerde, uyruğuna bakılmaksızın, mimarlık ya da ilgili disiplinlerde okuyan her öğrenciye açık bir yarışmadır. Yarışmayı destekleyen ülkeler Belçika, Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç ve Türkiye’dir. Başvurular birey olarak ya da takım halinde yapılabilir. Takımlar, farklı disiplinlerden gelen öğrencilerden oluşabilir. Yarışmaya katılacak takım üyelerinin burada belirtilen bütün şartlara uyması gerekmektedir. Başvurular yalnızca yarışmacının öğrenim gördüğü ülkeden yapılabilir.

2. Bilgi / Dil
Yarışmayla ilgili genel bilgiler yalnızca web sitemiz aracılığıyla duyurulacaktır www.concretedesigncompetition.com). Tüm bilgiler İngilizce olarak verilecektir. Tekliflerin de İngilizce dilinde sunulması gerekmektedir.

3. Başvurular
3.1 Başvuruların içeriği
A1 boyutundaki paftanın içeriğiyle ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Plan, kesit ve izometrikleri vb. içerebilir. Yarışmacılar, tekliflerini en etkin nasıl sunabileceklerine kendileri karar vermelidir.

Jüri, hiçbir şekilde, herhangi başka ek bir doküman ya da modeli göz önüne almayacaktır.

3.2 Sunulacak kalemler
Bireysel yarışmacılar ya da yarışmacı takımlar tarafından yapılacak başvurular en fazla aşağıda belirtilenlerden oluşacaktır:

- Düz, sert ve sağlam arkalıklara oturtulmuş iki adet A1 formatında pafta (genişlik: 594mm x yükseklik: 840mm). Levhalar dikey (portre) olarak hazırlanacak, birinci ve ikinci şeklinde numaralandırılacaktır.

- Bir adet A4 boyutunda zarf. Zarfın içinde şunlar bulunacaktır:

- Paftaların dijital kopyası. Format TIF, Jpeg ya da PDF olacak; orijinal pafta boyutunda (A1) ve sunulan paftaların dökümünde 300 dpi.

- kimlik formu
- mülkiyet beyanı

- 2007-2008 akademik yılı için okul kayıt belgesinin suretini içeren A4-boyutunda bir zarf.

3.3 Kimlik kodu
Her yarışmacı veya yarışmacı takım,
- Latin alfabesinden iki harf (örn. AA) ve

- Bunu takip eden üç rakamdan oluşan (örn. 123) bir kimlik kodu belirleyecektir.
Bu kimlik kodu (örn. AA123), aksi belirtilmedikçe, yarışmaya giren aşağıda belirtilen tüm belge ve zarfların üzerinde bulunacaktır:

- bütün ambalajların dış kısmı,
- bütün paftalar
- bütün CD/DVD’ler
- yarışmacı veya yarışmacı takımın kimlik formu, mülkiyet beyanı, paftalarının dijital kopyaları ve okul kaydının suretinin bulunduğu mühürlü zarf. Zarfın üzerinde başka bir ibare bulunmayacaktır.
- Kod, her belgede, belgenin sol üst köşesinde 25 mm yüksekliğinde ve 100 mm genişliğinde yatay bir çerçeve içine yazılacaktır.

Kimlik tespit formu ve mülkiyet beyannamesi web sitesinden indirilebilir.

3.3. Anonimlik
Paftalara ve zarfın dış yüzüne yarışmacıların kimliğiyle ilgili herhangi bir bilginin yazılmasına gerek yoktur.

3.4.Başvuruların Sunulması
Başvuruların sunulacağı tarih, her ülkenin kendi sekretaryası tarafından belirlenecektir. Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizde yer alan ulusal sekretarya kısmına bakınız (www.concretedesigncompetition.com). Başvuruların ulusal sekretaryalara kargo ücreti ödenmiş olarak yapılması gerekir. Ulusal sekretaryalar hiçbir masrafı karşılamayacaktır.

3.5 Ulusal gereklilikler
Ulusal sekretaryalar, başvuruların sunulmasıyla ilgili ek bazı gereklilikler getirebilir. Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizde yer alan ulusal sekretarya kısmına bakınız (www.concretedesigncompetition.com).

4. Mülkiyet
Organizatörler tarafından alınan tüm materyaller organizatörlerin mülkiyeti altına girer ve her türlü yayım amacı için kullanılabilir. Her projenin fikri mülkiyet hakkı, o proje yazar(lar)ının münhasır mülkiyetindedir.

Master Class süresince ortaya konan tüm sonuçlar (yani nesne ve çizimler) da organizatörlerin mülkiyeti altına girer ve her türlü yayım amacı için kullanılabilir. Yayım amaçlarına ilişkin aynı haklar, tüm Master Class katılımcıları için de eşit olarak saklı tutulur. Master Class süresi içerisinde ortaya konan sonuçlara ilişkin sanatsal haklar, telif hakları ya da fikri mülkiyet hakları, yarışmaya katılan lisansüstü öğrencilerin ve grup olarak katkıda bulunan kişilerin mülkiyetindedir.

5. Program
Beton Tasarım Yarışması 2007-2008 akademik yılı içerisinde gerçekleştirilecektir.
Başvuruların sunulacağı tarih, her ülkenin kendi sekretaryası tarafından belirlenecektir. Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizde yer alan ulusal sekretarya kısmına bakınız (www.concretedesigncompetition.com).
Beton Tasarım Master Class (Master Programı), 3-9 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılacaktır.

6. Karar

6.1 Ulusal Jüriler

Her ulusal sekretarya kendi ulusal jürisini belirleyecektir. Jüri üyeleri web sitemiz aracılığıyla duyurulacaktır.

6.2 Yarışmanın sonucu
Jürinin kararı nihai karardır. Her ulusal jüri en fazla üç kazanan belirleyecektir. Jüri, bu kazananları bir sıralamaya koyabilir ya da koymayabilir. Buna ek olarak, ulusal jüriler diğer projelere mansiyon ödülü verebilir. İsveç ve Norveç’in yarışmaya ortak olarak katılmaktadır. Bu nedenle İsveç ve Norveç’in tek bir ‘ulusal’ jürisi bulunmaktadır. Bu jüri, İsveç ve Norveçli katılımcıların hepsinin arasından en fazla üç kazanan belirleyecektir.

6.3 Katılımcı isimlerinin ifşası
Kazananların kim olduğuna karar verilene kadar, yarışmacıların isimleri hiçbir jüri üyesine bildirilmeyecektir. Katılımcı isimlerinin açıklanmayacağının güvence altına alınabilmesi için, yarışmacıların, jüri kararını kamuoyuna açıklayana kadar, okulun kendi gereklilikleri dışında, projelerini hiçbir iletişim amacı için kullanmamaları gerekmektedir.


7. Ödüller

7.1 Beton Tasarım Master Class (Master Programı)
Ulusal seçmeleri kazananlar, uluslararası bir organizasyon olan ve 6 gün süren Master Class’a davet edilecektir. Her katılımcı ülke en fazla üç ekip davet edebilir. Ekiplerde yer alacak katılımcıların sayısı sınırlandırılmamıştır ancak her ülkeden en fazla dokuz katılımcı Master Class’a davet edilecektir. Yol, konaklama ve program maliyetleri ulusal sekretaryalar tarafından organize ve finanse edilecektir. Yol masrafları, ulaşım aracı ve başvuruların yapılmış olduğu ülke temel alınarak finanse edilecektir. Programla ilgili detaylar web sitemiz aracılığı ile duyurulacaktır (www.concretedesigncompetition.com).

7.2 Beton Tasarım Kitabı
İlk 3 arasına giren ve mansiyon ödülü kazanan tüm projeler, yarışmanın genel yayımı ile Master Class’tan sonra yayımlanacak temasının bir parçası olacaktır.

7.3 Para ödülü
Her katılımcı ülkede, en fazla 4000 € tutarındaki toplam para ödülü, kazanan üç proje arasında paylaştırılacak ve jürinin sonuçları açıklamasından sonra 90 gün içinde ödenecektir. Ödül tutarının kazananlar arasında nasıl paylaştırılacağı ulusal jürilerin takdirine bırakılmıştır.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/beton-tasarim-yarismasi-2007-08_57057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!