Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bloomberg Philanthropies 2013-2014 Belediye Başkanları Yarışması

Avrupa şehirlerini, büyük sorunlarını çözecek, şehir yaşamını geliştirecek ve diğer şehirlerle paylaşılabilecek cesur fikirler ortaya koymaya teşvik eden 9 milyon Avro ödüllü Bloomberg Philanthropies 2013-2014 Mayors Challenge / Belediye Başkanları Yarışması başladı. Türkiye’deki 70’ten fazla şehir de, esnek fonlardaki 9 Milyon Avro’yu kazanabilir.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Bloomberg Philanthropies 2013-2014 Belediye Başkanları Yarışması Bloomberg Philanthropies 2013-2014 Belediye Başkanları Yarışması
İLK BAŞVURU TARİHİ 11 Kasım 2013
SON BAŞVURU TARİHİ 31 Ocak 2014
DÜZENLEYEN

Bloomberg Philanthropies

WEB ADRESİ

mayorschallenge.bloomberg.org

+ Ajandama Ekle

Michael R. Bloomberg tarafından duyurulan Bloomberg Philanthropies 2013-2014 Mayors Challenge / Belediye Başkanları Yarışması'nda büyük ödülü kazanan şehre 5 milyon avro, en cesur ve en aktarılabilir fikirleri üreten dört şehre de 1’er milyon avro verilecek. "Mayors Challenge, Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük başarı kazandı ve şimdi onu yepyeni fikirler bulmak için Atlantik’in karşı yakasına getiriyoruz" diyen New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg, şehirlerin birçok konuda geleceği yeniden tanımladığına vurgu yapıyor ve Mayors Challenge'nin bu gelişimin hızlanıp uzak coğrafyalara kadar alabildiğine yayılmasına yardımcı olmayı amaçladığına dikkat çekiyor.

Hangi şehirler katılabiliyor?

Yarışma, nüfusu 100 bin veya üzerinde olan Avrupa şehirlerinin yöneticilerini, şehirleri için en cesur fikri sunmaya davet ediyor. Fikirlerin, ciddi bir soruna çözüm bulması, şehir sakinlerine yönelik hizmetleri geliştirmesi, yönetimde belirgin verim artışları sağlaması ve/veya halkla etkileşimi artırması gerekiyor. Avrupa’da 600 civarında şehirin başvuru için uygun olduğu belirtiliyor.

Şehirlerin, Avrupa Birliği üye devletlerinden veya 7. Çerçeve Programı kapsamındaki ortak üye ülkelerden birinde bulunması gerekiyor. Bu ülkeler, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Faroe Adaları, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Karadağ, Kıbrıs, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan.

Mayors Challenge’ı Avrupa’nın üç lider kuruluşu destekleyecek. Önemli Avrupa şehirlerinin oluşturduğu bir ağ olan EUROCITIES, bir şehir angajman ortağı olarak hareket edecek. EUROCITIES, Avrupa’daki en büyük şehirlerin ve ortak üye devlet şehirlerinin yerel yönetimlerini bir araya getirecek. Bunlar, 35 ülkede toplam 130 milyon şehir sakinini yönetmekte. London School of Economics and Political Science bünyesindeki uluslararası bir merkez olan LSE Cities, araştırma ortağı olarak hizmet verecek. İngiltere'de yenilikçiliği desteklemek için kurulmuş bir vakıf olan Nesta, uygulama ortağı olarak hareket edecek.

Kazananların seçiminde, fikirlerindeki vizyon, etki potansiyeli, uygulama planı ve diğer şehirlere yayma potansiyeli baz alınacak. Bloomberg Philanthropies, kazanan şehirlerin seçiminde yardımcı olması için, yenilenme ve şehircilik politikası konularında Avrupalı uzmanlardan oluşan bağımsız bir seçim kurulundan destek alacak. Seçim kurulu bu sonbaharda açıklanacak.


İlk Mayors Challenge’a 300’den fazla Amerikan şehri katıldı

Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen ilk Mayors Challenge’a 300’den fazla Amerikan şehri katıldı ve çözüm sundukları sorunlar, geniş bir yelpazeye yayılıyordu. Rhode Island eyaletinin Providence şehri, okul öncesi eğitim konusundaki ilerici girişimiyle Mayors Challenge Büyük Yenilenme Ödülü’nü ve 5 milyon dolar uygulama ödülünü kazandı. Ayrıca, 1’er milyon dolar tutarındaki Mayors Challenge yenilenme ödüllerini de Chicago'nun Illinois, Teksas'ın Houston, Philadelphia'nın Pennsylvania ve Kaliforniya'nın Santa Monica şehirleri aldı.

Mayors Challenge takvimi:

•    Şehirlerin 11 Kasım 2013’e kadar davete yanıt vermeleri gerekiyor.
•    Şehirler başvurularını 31 Ocak 2014’e kadar tamamlayacaklar.
•    İlkbaharda 20 finalist açıklanacak. Mayıs ayında bu şehirlerin ekipleri iki günlük Bloomberg Ideas Camp’a (Bloomberg Fikirler Kampı) katılacaklar. Bu kampta, önde gelen politika, program ve yenilikçilik uzmanları, şehirlerin fikirlerini güçlendirip genişleterek maksimum etkiyi yaratacak hale getirmelerine yardımcı olacaklar.
•    Finalistler gözden geçirdikleri başvurularını yaz ortasına kadar teslim edecekler.
•    Sonbaharda kazananlar açıklanacak. Kazanan şehirler, para ödülünün yanı sıra, dünyaca tanınmış tasarımcı Olafur Eliasson’un hazırladığı özel bir ödül de alacaklar.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/bloomberg-philanthropies-2013-2014-belediye-baskanlari-yarismasi_112652.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!