Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çocuklar, "Kentte Dayanışma ve Paylaşım"ı Resmedecek!

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Çocuk ve Mimarlık Atölyesi tarafından yedincisi düzenlenen Şener Özler Çocuk ve Mimarlık Resim Yarışması'nın bu seneki teması "Kentte Dayanışma ve Paylaşım" olarak belirlendi. Okul öncesi ve 1. - 8. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmanın son eslim tarihi, 4 Nisan 2014 Cuma.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Çocuklar, "Kentte Dayanışma ve Paylaşım"ı Resmedecek! Çocuklar, "Kentte Dayanışma ve Paylaşım"ı Resmedecek!
SON BAŞVURU TARİHİ 4 Nisan 2014
DÜZENLEYEN

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

E-POSTA

cocukvemimarlik@mimarist.org

+ Ajandama Ekle

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Çocuk ve Mimarlık Atölyesi tarafından yedincisi düzenlenen Şener Özler Çocuk ve Mimarlık Resim Yarışması'nın bu seneki teması "Kentte Dayanışma ve Paylaşım" olarak belirlendi. Okul öncesi ve 1.-8. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmanın son teslim tarihi, 4 Nisan 2014 Cuma.

Yarışma Konusu:
Kentlerde parklar, sokaklar, yollar, caddeler, kültür merkezleri gibi kamusal olarak tanımladığımız alanlar, hepimize aittir. Bu mekânları yaratırken oluşturduğumuz dayanışma ve paylaşım, onları kullanırken de geçerlidir. Bu nedenle, kentlerimize yapılacak her müdahalede bizim de bir şeyler söyleme hakkımız vardır. Bu nedenle kamusal alanları yaratırken, kullanıp, korurken dayanışma içinde olmanın önemi her geçen gün daha çok anlaşılıyor.

Eğer kentlerde yaratılan mekânlar, herkesin kullanımına ve erişimine açık değil ise, kısaca herkes tarafından paylaşılmıyorsa, o mekânları kamusal alanlar olarak tanımlayamayız. Örneğin, alışveriş merkezleri kamusal alan olarak tanımlanamaz. Kamusal alanlar, kişilerin özel mülkiyetinde değildir. Devletin ya da özelin değil halkın mülkiyetinde olarak görülmesi gereken alanlardır. Üzerinde sadece günümüzdeki kentlilerin değil, gelecek nesillerin de kullanım hakkı vardır. Toplumsallıklarını tarihselliklerinden de alırlar ve basit karar veya oylamalarla sonlandırılamazlar. Kentte dayanışma ve paylaşımı resimlerimizle anlatıyoruz.

Yarışma Koşulları:

A- Katılım:
Yarışmaya öğrenim görmekte olan tüm Okul öncesi ve 1. ve 2. kademe İlköğretim ve Ortaokul öğrencileri katılabilir. (Okul öncesi ve 1.-8. sınıf öğrencileri). Öğrenciler yarışmamıza, en çok iki adet resimle katılabilirler. Katılan ürünler, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

B- Boyut ve Teknik:Resimlerin tekniği serbesttir. Kullanılacak resim kâğıdının boyutu kısa kenarı 35 cm., uzun kenarı 50 cm. olmalıdır. Resimler, kenarlarında 5 cm. çerçeve kalacak şekilde kartonlara (paspartu) yapıştırılmalıdır.

C- Seçim/Ödül:Her sınıftan 10’ar adet olmak üzere toplam 80 resim seçilecek; bu eser sahiplerine resim araç gereçleri ve çeşitli kitaplar armağan edilecektir. Bu 80 resim dışında, sergilemeye değer görülen başka resimler de seçilebilir. Yarışma katılımcısı tüm öğrencilere özel anı belgesi, okullarına kültürel katkı belgesi verilecektir. Jüri, Oda'nın da onayını alarak ödül ve sergilemeye değer resim sayısını yeniden değerlendirebilir.

Teslim:
Resimlerin son teslim günü 4 Nisan 2014 Cuma günü saat 17.00'dir. Teslimler TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası, Kemankeş Caddesi No: 31 Beyoğlu 34425 İstanbul adresine elden teslim edilebileceği gibi iadeli taahhütlü posta ya da kargo ile de yapılabilir. Okullar adına toplu olarak teslim yapılabilecektir. Posta ya da kargo gönderimlerinde gecikme ihtimaline karşı 0212 251 49 00 no'lu telefona, 0212 251 94 14 no'lu faksa ya da cocukvemimarlik@mimarist.org adresine e-posta ile önceden bilgi verilebilir. Resimlerin arkasına katılan öğrencinin; Adı, Soyadı, Okulu, Sınıfı ile Resmin Adı ve Tekniği mutlaka yazılacaktır.

Değerlendirme, Sergileme, Telif:
Sonuçlar, seçici kurulun değerlendirme toplantısının ardından, 25 Nisan 2013 Cuma günü saat 14.00'te, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde sergileme ve ödül töreni ile birlikte açıklanacaktır. Sergi 25 Nisan-11 Mayıs 2013 tarihleri arasında açık kalacaktır. Ödül alan 80 resim ile sergilenmek üzere seçilmiş bulunan resimler bütün haklarıyla Mimarlar Odası'na verilmiş sayılırlar. Mimarlar Odası bu resimleri ve/veya kopyalarını yayınlarında ve açacağı sergilerde kullanma hakkına sahiptir.

Asıl Seçici Kurul:
Aysel Durgun, Mimar
Hülya Pekşen Yavuz, Mimar
Seda Bildik, Mimar
Ruhsar Kesenli, Ressam
Murat İrtem, Ressam
Murat Mete Ağyar, Ressam
Mehmet Göktepe, Ressam

Geri Alma:
Ödül alan 80 resim ile sergilemeye değer görülenlerin dışında kalan resimler, 23 Mayıs - 06 Haziran 2014 tarihleri arasında teslim edildikleri adresten alınabilir. Bu sürede alınmayan resimlerden Odamız sorumlu olmayacaktır. Yarışmaya katılan tüm öğrenciler ve velileri bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

 

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/cocuklar-kentte-dayanisma-ve-paylasimi-resmedecek_117105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!