Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eco House: Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Yarışması

'The Concrete Center' tarafından düzenlenen Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Yarışması 'Ecohouse' , tasarımcılar tarafından seçilecek serbest bir araziye konumlandırılacak yaklaşık 120 metrekarelik zemin alanına sahip ve altı kişiyi barındırabilecek bir eko ev tasarımını öngörüyor.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Eco House: Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Yarışması Eco House: Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Yarışması
TESLİM TARİHİ 24 Haziran 2008
ÖDÜL TÖRENİ TARİHİ 23 Temmuz 2008
+ Ajandama Ekle

The Concrete Center' tarafından düzenlenen Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Yarışması 'Ecohouse' , tasarımcılar tarafından seçilecek serbest bir araziye konumlandırılacak yaklaşık 120 metrekarelik zemin alanına sahip ve altı kişiyi barındırabilecek bir eko ev tasarımını öngörüyor.

Toplumsal bağlamda ele alınması gereken tasarımların su kaynaklarının kullanımını, fosil yakıt enerjilerini, malzeme kullanımını ve yapının kullanım masraflarını düşürmesi amaçlanıyor.

Yapını dayanıklılığı da, yarışmaya gönderilecek tasarımlara dair diğer bir ön kabul. En iyimser tahminle yüzyıl sonuna kadar dayanabilecek bir yapı tasarımı beklenirken, olağandışı hava koşullarına ve yükselen enerji masraflarına adapte edilebilecek ve aynı zamanda konforlu bir yaşam alanı sunacak tasarımsal özellikler, yarışmanın ön kabullerinden.

Tasarımlara ilişkin önerilen kriter ve prensipler ise şunlar:
Enerji sarfiyatını azaltma:
- Isıtma ve Soğutma
- Yapı malzemeleri
- Aydınlatma
- Havalandırma
- Yönelim
- Teknolojilerin Kullanımı
- Yaşam Stili Önerileri

Yapının enerjisine dair:
- Koruma
- Tekrar Kullanım
- Depolama
- Dönüşüm
- Rüzgar Toplama

Aynı zamanda tasarlanacak yapıların yıllık karbon emisyonlarının da hesaplanması, katılımcılar tarafından yerine getirilmesi beklenen bir diğer görev. Bu hesaplara ilişkin detaylı uygulama bilgisine ulaşmak için tıklayınız .

Birincilik ödülü'nün 2 bin sterlin olduğu yarışmanın ikincisi bin sterlin, üçüncüsü ise 500 sterlinlik bir para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın sonuçları ise 2008 Oxford Mimarlık Eğitimi Konferansı'nda ilan edilecek. T

eslim tarihinin 24 Haziran olarak belirlendiği öğrenci yarışmasının jüri değerlendirmesi, ilan edilecek tarihler arasında ve 3 gün sürecek. Ödül alan ve takdire değer görülen projelerin sahipleri ise 22-23 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek 'Mimarlık Eğitimi Ajandasını Yeniden Oluşturmak' başlıklı konferansa davet edilecekler.

Yarışmaya ait bir de referans kitabı da bulunuyor. S.M. Fuentes ve S. Thomas tarafından kaleme alınmış, Oxford Press'ten çıkan 'Ecohouse: A Design Guide' isimli kitap, yarışmacılara yol gösterecek. Yarışmanın şartnamesi, katılım koşulları ve daha fazla bilgi için tıklayınız .

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/eco-house-uluslararasi-mimarlik-ogrencileri-yarismasi-_61266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!