Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Engelliler İçin 'En Fonksiyonel Proje' Ödülü, Dünya Özürlüler Günü'nde Sahibini Buldu

MDM Mimarlık ve Bakırköy Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 'Fiziksel Engelliler Anaokulu Tasarımı Yarışması'nın sonuçları belli oldu. Yarışmanın kazananlarına ödülleri, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü'nde yapılan bir tören ile verildi.

yapi.com.tr
1 Engelliler İçin 'En Fonksiyonel Proje' Ödülü, Dünya Özürlüler Günü'nde Sahibini Buldu

DM Mimarlık tarafından Bakırköy’de yapılması planlanan Türkiye’nin ilk fiziksel engelliler anaokulu projesinin belirlenmesi için tüm üniversitelerin katılımına açık olarak düzenlenen yarışma sonuçlandı. ‘Fonksiyonel Mekanlar: Fiziksel Engelliler Anaokulu Tasarımı Yarışması’nın farklı disiplinlerdeki uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan jürisi, 13 projeyi Ekim ayı içerisinde iki farklı oturumda inceledi. İkincilik ve üçüncülük ödülü verilemeyen yarışmada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Neslihan Cansu Akman liderliğindeki Zeynep Beşer ve Hande Tulum’dan oluşan ekibin projesi, ‘en fonksiyonel proje’ seçilerek birincilik ödülüne layık görüldü.‘Fiziksel Engelliler Anaokulu Tasarımı Yarışması’ ödül töreni, 3 Aralık 2008 Çarşamba günü MDM Mimarlık ofisinde gerçekleştirildi. Yarışmacılara ödülleri, anaokulunun yapılması için mekân tahsisinde bulunarak projeye destek veren Bakırköy Belediyesi’ni temsilen Eğitim, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özcan Bilir ile MDM Mimarlık Kurucusu ve Proje Koordinatörü Mahmut Müftüoğlu tarafından takdim edildi. Müftüoğlu yaptığı konuşmada; projenin engellilerin hayatında önemli bir boşluğu dolduracağını, engelliler için yeni projeler yapılmasında örnek teşkil etmesini umduklarını söyledi. Ayrıca şirket felsefesi olan ‘tasarımın insan ve toplum hayatındaki fonksiyonelliğe hizmet etmesi’ fikrine en uygun projenin hayata geçirilecek olmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

Özcan Bilir ise Bakırköy Belediyesi’nin bu tür projelere her zaman destek verdiğini, bu projenin ilk olmasını ve Bakırköy’de hayat bulacak olmasının kendileri için ayrıca bir anlamı olduğunu söyledi. Ayrıca bu anlamlı projeye destek vererek ortak olmalarını hiç düşünmeden hemen karar verdikleri belirtti.Kapsam ve ölçüt uygunluğu ile birincilik ödülüne layık görülen projenin dışında, diğer başvurular arasında ikincilik ve üçüncülüğe değer görülen bir projenin bulunamadığı yarışmada, iki adet mansiyon ödülü verildi. Mobilya tasarımı, malzeme ve renk önerileri gibi kısmi tasarımları veya fikirleri öne çıkan mansiyon sahibi projelerden birinci mansiyon ödülü, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Abdullah Kocamaz liderliğinde ve Elif Özgür, Özlem Tokgöz ile Beril Karabatak’tan oluşan ekibin oldu. İkinci mansiyon ödülünün sahibi ise 9 Eylül Mimarlık Fakültesi’nden Cihan Sevindik liderliğindeki Zeynep Canan Aksu, Melis Akıncı, Mustafa Özdoğan ve Volkan Keçeli’den oluşan ekip oldu.

Yarışmada ödül kazanan projeleri incelemek için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/engelliler-icin-en-fonksiyonel-proje-odulu-dunya-ozurluler-gununde-sahibini-buldu_65060.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Jüri üyesi belli olmayan yarışmalara katılmayın demişti değerli bir hocamız. Çünkü beklediğinizi bulamazsınız. Bu yarışmadan da izlenimlerim öyle oldu. Belirtilen tarihten 1 ay sonraya son başvurular uzatılıp , ödül alanlar da 4 ay sonra açıklanabildiği kaç tane yarışma vardır acaba? Bir de her zamanki şartname saçmalıkları... Prefabrik yapının taşıyıcı sisteminden bahseden cümleler falan. Çok komik:) Ödül alanları tebrik ederim. Ödüllerinin devamını dilerim. Yarışmanın 2.si olursa da gireceklerin 2 kere daha düşünmesini dilerim... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!