Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Esere ve Emeğe Saygı Resim, Afiş, Logo ve Karikatür Yarışması

1.Ulusal Esere ve Emeğe Saygı Resim, Afiş, Logo ve Karikatür Yarışması herkese açık. Her katılımcı belirtilen alanlara en fazla 3 özgün eseriyle katılabilir. Sergilemeye değer bulunan, ödül ve mansiyon alan eserler bir katalogla belgelenecek.

Mimarlar Odası
Esere ve Emeğe Saygı Resim, Afiş, Logo ve Karikatür Yarışması

b>1.Ulusal Esere ve Emeğe Saygı Resim, Afiş, Logo ve Karikatür Yarışması herkese açık. Her katılımcı belirtilen alanlara en fazla 3 özgün eseriyle katılabilir. Sergilemeye değer bulunan, ödül ve mansiyon alan eserler bir katalogla belgelenecek.

Amaç:
Telif haklarının korunması ve bütün alanlarda korsanlıkla etkin mücadele edilmesidir. Çağımızda yeni bir insanlık anlayışı doğmuştur. Buna göre, toplumların kendi haklarını aramaları bir yaşam biçimi halini almıştır.

Endüstri ve bilgi çağı ile ortaya çıkan bu yeni görüşlere göre amaç sadece topluma gerçeği anlatmak değil, düşündürmek, gerçeğe yön vermek ve gerçeği çözümlemektir. Bir anlamda bilinçsizlikten bilince geçmektir. Bireye fikirlerinizi verme yerine ona denemeyi öğretmek ve kendi fikirlerini ortaya koyma ortamını sağlamak bu çağın özelliklerinden biridir.
Kendi fikirlerini ortaya koyma ve düşünceyi görselleştirme alanı sanat eğitimi yoluyla mümkündür. Nitekim eğitim, çağdaş gelişmiş ileri toplumlarda sanat ve bilimin eşdeğerliliğini emeğe saygı ve düşün alanını koruma yoluyla sağlayabilmiştir. Düşünceyi üreten, düşünmeyi öğrenen, öğrendiğini üretime dönüştüren toplumlar, üreten ve taklitçiliğe düşmeyen toplumlardır. Bu toplumların en belirgin özelliği ve en önemli yönü, özgün fikirleri geliştirebilen yaratıcı sistemi içermesidir.

Düşünce en yüksek frekanslı enerjidir. Gelişen dünyada temel hak ve özgürlükler yanında uygar dünyanın öne çıkardığı en temel hak alanlarından biri de emeğin korunması ve düşünce alanının geliştirilmesidir.
Yüksek enerji alanı diye adlandırılan bu alanın korunması ve üretime dönüştürülmesi için öncelikle eğitim alanının ve toplumun bilinçlendirilmesi şarttır.

'Esere, Emeğe Saygı', Resim, Afiş, Logo ve Karikatür Yarışması üretkenliği geliştirme, farklılıkları koruma, entelektüel kültür ve uygarlık alanlarını çağ aşamalarının getirdiği yeniliklere ve çağdaş dünya toplumuna kazandırma hedefinde önemli bir bilinçlendirme projesidir. Bu projenin hedefi ve amacı AB Birliğine giriş sürecinde Fikri ve Sınaî Haklar alanında yaşanılan sorunların aşılması ve toplumun bütün alanlarıyla bilinçlendirilmesidir.

Bu doğrultuda üniversite ve görsel sanat eğitimi veren kurumlar, bilgi ve düşünce üreten alanla, tüketen alanın eşteşliği göz önünde bulundurulmuştur.

Türkiye nüfusunun yaş ortalaması düşünüldüğünde hedef kitle tüketimin %63’ünün gerçekleştiği gençliktir ve bu gençlik geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olması nedeniyle önem arz etmektedir. 'Esere ve Emeğe Saygı' başlıklı projenin kamunun ve toplumun korsanla mücadele yönündeki azmini ve gücünü kuvvetlendireceği varsayılmaktadır.

Konu:
Her alan için konu amaçta belirlenmiş ilkeler doğrultusunda 'Esere ve Emeğe Saygı' olarak belirtilmiştir.

Genel amaçlar doğrultusunda sanatçılar kendi bireysel üslup ve anlatım biçimlerini özgürce ifade etmek
Her türlü kültürel alanı koruma ve üretime saygı, kültürel zenginlik, iletişim
İzinsiz çoğaltılmış, CD, ses dolum kasetleri, her türlü film, müzik üretimleri
Başkasına ait her türlü sanatsal ürün ve üretimin izinsiz çoğaltımı, basım ve dağıtımı
Sahte ilaç, gıda ve tekstil ürünlerinin yapım, çoğaltım ve satımı
Sahte marka ve ürünlerle mücadele
Sanatsal ortam ve kültürel alanın geliştirilmesi, üretim özgürlüğü
Üretimin tüm alanlarında emeğe saygı bilincinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi

Karikatür:
Yarışma bütün karikatürist sanatçılara açıktır.
Her sanatçı yarışmaya daha önce sergilenmemiş ve ödül almamış en çok üç eseriyle katılabilir.
Yarışmaya verilecek eserlerin uzun kenarı 50 cm’den fazla olmamalıdır.
Yarışmaya eser verecek sanatçılar kendi anlatım biçimlerine uygun her türlü teknik ve malzemeyi kullanmakta serbesttir.
Katılımcılar eserlerini koydukları zarfın üstüne I.Ulusal Esere Saygı Ve Korsanla Mücadele Karikatür Yarışması ibaresini koymalıdır. Katılımcılar eserin arka yüzüne adını, soyadını, özgeçmiş ve iletişim adresini belirten bir etiket yapıştırmalıdır.

Resim:
Yarışmaya yüksekokul, fakülte ve üniversite öğrencileri (yüksek lisans ve doktora dahil) en çok üç eseriyle katılabilir.
Katılımcıların eserlerinin uzun kenarı 110 cm’yi geçmemelidir.
Resimlerde her türlü malzeme kullanmak serbesttir.
Resimlerin arka yüzüne katılımcının adı, soyadı, özgeçmişi ve iletişim adresinin belirtildiği bir etiketin konması gerekir.

Afiş ve Logo:
Yarışma bütün sanatçılara, üniversite, fakülte ve tüm yüksekokul öğrencilerine açıktır. Katılımcılar yarışmaya en çok üç özgün eseriyle katılabilir.
Yarışmaya verilecek eserlerin (afiş) uzun kenarı 70 cm’yi geçmeyecek foto blok veya mukavva kartona yapıştırılmış şekilde olacaktır.
Yarışmaya verilecek logo eserler 30x30 boyutlarında, 200 gram kağıt üzerine tasarlanacak, ayrıca 3 cm. boyutlarında bir örneği yüzeyin alt köşesinde yer alacak şekilde hazırlanmalıdır.
Eserler (logo ve afiş) ayrıca CD ortamında vectorel olarak hazırlanacaktır.
Eserin arka yüzüne katılımcının adı, soyadı, özgeçmişi ve iletişim adresinin belirtildiği bir etiketin konması gerekir.

Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/esere-ve-emege-saygi-resim-afis-logo-ve-karikatur-yarismasi_60135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!