Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Estetik Yapılaşmaya Katkı 2002 Ödülleri Sahiplerini Buldu

Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenen "Estetik Yapılaşmaya Katkı 2002" yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Müstakil Evler, Toplu Konut

Dünyab>Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenen "Estetik Yapılaşmaya Katkı 2002" yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.
Müstakil Evler, Toplu Konutlar ve İşyeri dallarında 150'ye yakın eserin katıldığı yarışma sonunda toplam 7 eseri dereceye girdi. Dereceye giren eser sahipleri ve mimarlarına düzenlenen törenle plaket verildi.

Mimarlar Odası Konya Şubesi'nde yapılan ve kalabalık bir davetli topluluğunun izlediği törene, Konya Milletvekili Doç. Dr. Halil ÜRÜN, Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem ESEN, Mimarlar Odası Başkanı Abdullah NALTEKİN, İl Kültür Müdürü Necip MUTLU, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Yaşar PİŞKİNCE, diğer oda temsilcileri ve çok sayıda mimar ve İnşaat Mühendisi katıldı.

Türkiye'de bir belediyenin yaptığı ilk mimari yarışmayı 2000 yılında "Mimarlığa Katkı Ödülü 2000" adı altında yaptıklarını ve bu yıl ikincisini düzenlediklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Yapı maddi bir üründür. Tabiattaki malzemeleri değiştirerek veya saf haliyle kullanarak belirli bir teknikle maddi bir ürün meydana getirilmektedir. Bu ürünün ortaya konulmasında bilgi, zeka, sezgi ile maddi unsurlar arasında denge hiyerarşi kurulmaktadır. Böylece amacı ihtiyacı karşılamak olan yapı, insan hayatını kolaylaştırmakta ve güzelleştirmektedir. Teknoloji böyle bir amaca hizmet etmezse anlamsız kalır. Dolayısı ile teknoloji yapının var olması için zaruri olmakla beraber, insanın hizmetinde ve ona tabi kalarak bu ihtiyaçlara göre şekillenmek zorundadır.

Belediye olarak, Konya'nın gecekondusuz şehir olma özelliğini korumaya önem veriyoruz. İmar planlarının korunması, zemin etütleri, plan tadilatlarının kontrol altına alınması dikkat ettiğimiz hususlardır. Kaçak yapılaşmaya karşı ciddi tedbirlerimiz devam etmektedir" dedi.

Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Abdullah Naltekin ise; bu tür yarışmaların Konya Mimarisine katkısının tartışılamayacak kadar önemli olduğunu söyledi. Mimariye ve mimari yapılara gereken önemin verilmesini isteyen Naltekin, bu tür çalışmaların bundan sonra da devam etmesi gerektiğini, ifade etti.

Yarışmada dereceye giren eser sahipleri sırasıyla: Konya Hilton Oteli, F. Semih GORAL, Yusuf CÖMERİT, Erdiren Dişli A.Ş., Serdar IŞIK, Gökmen Otomotiv, Mehmet KALAYCI, Celalettin KASAPOĞLU, Hikmet MAKİNACI, Hasan DAĞLI, Mavi Palmiye Konut Yapı Koop., Abdullah ŞİRİN, Kadriye TÜRKKAN.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/estetik-yapilasmaya-katki-2002-odulleri-sahiplerini-buldu_2387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!