Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Genç Sanatçılara Büyük Fırsat

Resim ve Heykel Müzeleri Derneği (RHMD) tarafından düzenlenen ’22. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi’ 2-20 Mart tarihleri arasında, Harbiye Aske

NTV-MSNBC
Genç Sanatçılara Büyük Fırsat

b>Resim ve Heykel Müzeleri Derneği (RHMD) tarafından düzenlenen ’22. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi’ 2-20 Mart tarihleri arasında, Harbiye Askeri Müzesi Sergi Salonları’nda gerçekleşecek.

Sergiye katılacak eserleri belirlemek için yapılacak yarışmaya, performans, sinema, video, fotoğraf, resim, heykel gibi dallarda öğrenim gören ya da çalışan tüm sanatçılar katılabilir. Eserlerinin sergilenmesini isteyen sanatçıların, sergi için hazırladıkları orijinal yapıtları 1-10 Mart 2003 tarihleri arasında, makbuz karşılığında Deniz Müzesi Sanat Galerisi’ne bırakmaları gerekiyor.

Serginin seçici kurul görevini Hiromi Hanzawa (Japonya), Alain Katz (Fransa) ve Necmi Sönmez (Türkiye)’den oluşan uluslararası bir jüri üstleniyor.
Resim Heykel Müzeleri Derneği’nin 3 başarı ödülü yanında Akbank’ın sponsor ödülü vereceği yarışma ve serginin amacı, “Gelişme ve yenilenmede sanatın öncülüğü olgusunu ülke çapında güncel tutmak, yeni çıkışlarıyla atılım yapan sanatçıları desteklemek ve topluma sunmak, günümüz sanatının nitelikli bir ortama erişmesine katkıda bulunmak ve temel sorunlarının tartışılmaya açılmasını sağlamak” olarak açıklanıyor.

ÜÇ FARKLI KENTTE SERGİLENECEK
Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergileri’ne, başlangıcından bugüne, toplam 2500 genç ve profesyonel sanatçı, 4100 adet iş ile katıldı ve yaklaşık 1000’in üzerinde sanatçının 1175 adet eseri seçilerek, üç farklı mekanda ve üç farklı kentte sergilendi. Bu sergilerde, ilk kez sanat dünyasına kazandırılan genç sanatçılar, daha sonraları İstanbul Bienalleri de dahil olmak üzere sanat ortamında kalıcı yer edinmeleri, derneğin kuruluş hedefleri konusundaki istikrarlı ve ısrarlı tutumunu yansıtan en iyi örneklerden biri olarak görülüyor.

Yarışmanın katılım koşulları ve diğer ayrıntılar...


I. KATILMA KOŞULLARI
Sergiye verilecek yapıtlar için ; tür , boyut, konu, gereç, yöntem ve uygulama
açısından bir kısıtlama konulmamıştır. Sergi, görsel-işitsel-nesnel-gövdesel sanat
disiplinlerinde (resim, fotoğraf, heykel, video, performans, sinema gibi) öğrenim gören ya da çalışan tüm sanatçılara ve sanatçı adaylarına açıktır. Ancak projelerin sergilenebilirliği göz önünde bulundurulmalıdır.
Yapıtlar, 2002-2003 yıllarında gerçekleştirilmiş ve başka bir yarışmalı sergide ödül almamış olmalıdır.
Her sanatçı en çok üç yapıtla katılabilir.

II. YAPITLARIN TESLİMİ
Sanatçılar ve sanatçı adayları, sergi için hazırladıkları orijinal yapıtları 1-10 Mart 2003 tarihleri arasında, saat 09:00 - 17:00 saatleri arasında, makbuz karşılığında Deniz Müzesi Sanat Galerisi Beşiktaş, İstanbul adresine teslim ederler. Yapıtlarını posta ile gönderecek olanlar, belirtilen adrese en geç 10 Mart P.tesi akşamı elimize ulaşacak şekilde taahütlü posta veya kargo ile gönderilmelidir.
Adaylar, sergi için hazırladıkları yapıtlara ve o tarihe kadar gerçekleştirdikleri etkinliklere ait dia, CD, fotoğraf, broşür, katalog vs, içeren bir dosya teslim etmelidirler. Bu dosyada adayın fotoğraflı özgeçmişi, adresi, telefon/fax numarası, e-postası bulunmalıdır.
Elenen işler ve dosyalar 14,16 ve 17 Mart tarihlerinde Deniz Müzesi Sanat Galerisi’nden bu sürenin bitiminde geri alınmamış yapıtlar için RHMD’nin herhangi bir sorumluluğu yoktur.
Sergilenmek üzere işleri seçilen sanatçılarla sergi öncesi bir protokol
düzenlenecektir.
Elemeye katılan her dosya için 10.000.000TL alınacaktır.
Sergilenecek yapıtların tümü renkli bir katalog ile belgelenecektir.
Serginin tanıtım ve duyurusu Resim ve Heykel Müzeleri Derneği tarafından görsel ve yazılı basında yapılacaktır.

III. SEÇİCİ KURUL
(alfabetik sırayla)
Hiromi Hanzawa - Japonya
Alaın Katz - Fransa
Necmi Sönmez - Almanya

IV. ÖDÜLLER
Seçici Kurulu’un seçtiği üç sanatçıya “Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Başarı Ödülü”, bir sanatçıya “Akbank Ödülü”, yapıtları sergilenen tüm sanatçılara da “Katılım Belgesi” verilecektir.

V. YAPITLARIN SİGORTALANMASI
Yapıtlar, sergi süresince (02 - 20 Nisan) hırsızlığa, yangına, dahili su ve teröre
karşı sigortalanacaktır.
Yapıtların sergilenmesi ve taşınması sırasında gereken özen gösterilecekse de,yapıtların malzemeleri nedeniyle doğabilecek hasardan dernek sorumlu değildir.
*Sergiye katılanlar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar.

İletişim:
Resim ve Heykel Müzeleri Derneği
İstiklal Cad. 258/4 Elhamra Pasajı D.401
Beyoğlu - İstanbul
Tel/Fax: 0212 249 39 94
e-mail: info@rhmd.org.tr
Web: www.rhmd.org.tr.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/genc-sanatcilara-buyuk-firsat_3406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!