Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konak Belediyesi'ne Philippe Rotthier Ödülü

Konak Belediyesi, bu yıl 9'uncusu düzenlenen Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülleri'nde Kemeraltı Abacıoğlu Hanı restorasyonu çalışmasıyla ödüle değer bulundu. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan ödülü, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen törenle mimar Philippe Rotthier'in elinden aldı.

yapi.com.tr
Konak Belediyesi'ne Philippe Rotthier Ödülü

Konak Belediyesi, bu yıl 9'uncusu düzenlenen Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülleri'nde Kemeraltı Abacıoğlu Hanı restorasyonu çalışmasıyla ödüle değer bulundu. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan ödülü, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen törenle mimar Philippe Rotthier'in elinden aldı. Birçok ünlü mimarın bir araya geldiği toplantıda Philippe Rottiher Pour L'architecture Vakfı Başkanı Maurice Culot, Konak Belediyesi'nin çalışmalarından övgüyle bahsetti ve "Abacıoğlu Han'ın yapılan çalışma neticesinde korunarak gelecek nesillere aktarılıyor olması Avrupa mimarlık kültürü için önemli" dedi. Jüri üyelerinden Christian Lasserre de, Abacıoğlu Han Projesini özellikle beğendiğini ifade ederek, bu tarz sokak dönüşümlerinin kentlere ekonomik ve kültürel anlamda birçok katkısı olduğunu söyledi.

"Çalışmalarımızın uluslararası bir ödüle değer görülmesinin gururunu yaşıyoruz"

Dr. Hakan Tartan da, kentin kültürel ve tarihi yapısını korumaya yönelik çalışmalarının uluslararası ödüle değer görülmesinin haklı gururunu yaşadıklarının altını çizdi ve "Kente ve kentin değerlerine sahip çıkma amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayı kısa sürede halkımızın kullanımına sunduk. Güzel ve olumlu tepkiler aldık. Avrupa mimarlık ödülüne layık görülmesi bizleri ayrıca mutlu etti. Bundan sonra kent kültürüne kazandıracağımız diğer yapıların da İzmir'e ödüller getirmesini umut ediyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.Amaç, yenileme projelerini özendirmek
 
Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen 'Philippe Rotthier European Prize for Architecture' (Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülü), son beş yılda Avrupa sınırları içinde hayata geçirilen en başarılı yenileme projelerini ödüllendirdi. 'The Age of Renovation' (Yenilenme Çağı) teması çerçevesinde düzenlenen 2011 Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülü programı, bu kentsel rönesansın bir parçası olarak; varolan mirasa dikkat çeken, kentsel yaşam kalitesini, çoğulculuk içerecek şekilde iyileştiren yenileme projelerini ödüllendirmeyi amaçladı.

ETİKETLER: kurum restorasyon
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/konak-belediyesine-philippe-rotthier-odulu_89479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!