Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Liseler İçin Yapı Tasarımı Yarışması

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin düzenlediği 'Liseler İçin Yapı Tasarımı Yarışması' ile öğrenciler köprü inşa edecek.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Liseler İçin Yapı Tasarımı Yarışması Liseler İçin Yapı Tasarımı Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 15 Mart 2014
DÜZENLEYEN

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

WEB ADRESİ

ozyegin.edu.tr/lisetasarimyarismasi

+ Ajandama Ekle

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen 'Liseler İçin Yapı Tasarımı Yarışması', lise öğrencilerinin mimarlık ve tasarım disiplinlerindeki çalışmalardan ‘yapı tasarımı’nı deneyimlemelerini ve bu alanda başarılı tasarımlar geliştirmelerini sağlamak; tasarlama, yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerileri kazanmaları konusunda ilk ivmeyi oluşturmak amacını taşıyor.  

İki aşamalı yarışma

Tüm liseli ve üniversite adayı öğrencilerin bireysel olarak katılabilecekleri yarışma, ahşap çubuklardan 1 kilogram ağırlığı taşıyabilecek bir köprü yapma esasına dayanıyor. İki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşamasında liseli öğrenciler 1/5 ölçekli olarak, 4 cm x 0.2 cm x 0.2 cm boyutlarındaki çubuklarla ilk köprü tasarımlarını yapacak. Bu tasarımların fotoğrafları ve yapım aşamasında çekilmiş videosu ile yarışmaya online başvuran projelerden jüri değerlendirmesi sonucu ikinci aşamaya katılmaya hak kazanan 10 projenin sahibi, tasarımlarını bu kez Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne gelerek jüri gözetiminde 1/1 ölçekli olarak yapacak. Bu çalışma sonucunda 2 metrelik yatay açıklığı maksimum 20 cm x 1 cm x 1 cm boyutlarında ahşap çubuklardan oluşan bir taşıyıcı sistem ile geçen;  genişliği en az 40 cm en fazla 50 cm olan köprülerini inşa etmeyi hedefleyecekler.

Ödüller

Jürinin ikinci aşamaya ve internet üzerinden değerlendirmeye katılmasını uygun gördüğü projeler sosyal medyada yarışma rumuzları ile oylamaya açılacak. Bu oylama sonucu en çok oyu alan bir adet proje, sosyal medya özel ödülü alacak.

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde gerçekleşecek uygulamalı 2. aşama sonunda ilk üçe giren tasarım sahiplerinden birinciye Özyeğin Üniversitesi Liseliler İçin Yaz Okulu Programı’na tam burslu katılım imkanı verilirken, ikinci iPad 2,  üçüncü iPad Mini kazanacak. Sosyal medyada yapılan oylamanın birincisi ise sosyal medya özel ödülü alacak.

Jüri üyeliğini Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Murat Şahin, Y. Doç. Dr. Semra Tokay, Y. Doç. Dr. İlker Fatih Özorhon, Y. Doç. Dr. Güliz Özorhon, Y. Doç. Dr. Işılay Akkoyun Tekçe, Y. Doç. Dr. Ayşe Özbil Torun ve  Y. Doç. Dr. Sevil Yazıcı’ nın yapacağı yarışmanın son başvuru tarihi 15 Mart.

Yarışma ile ilgili detaylara ozyegin.edu.tr/lisetasarimyarismasi adresinden, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.ozyegin.edu.tr/AKADEMIK-PROGRAMLAR/mimarlik-ve-tasarim-fakultesi adresinden ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/liseler-icin-yapi-tasarimi-yarismasi_117810.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!