Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hangi Üniversite LEED Gold Sertifikası Kazandı?

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy'deki Mühendislik Fakültesi ve Öğrenci Merkezi binaları ile LEED Gold Sertifikası aldı.

yapi.com.tr
1
  • Hangi Üniversite LEED Gold Sertifikası Kazandı?
  • Hangi Üniversite LEED Gold Sertifikası Kazandı?
  • Hangi Üniversite LEED Gold Sertifikası Kazandı?
  • Hangi Üniversite LEED Gold Sertifikası Kazandı?
  • Hangi Üniversite LEED Gold Sertifikası Kazandı?

İstanbul-Cambridge ve Princeton’ın binalarını da tasarlayan mimarlık firması tarafından çizimi yapılan Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü, aday olarak gösterildiği LEED Sertifikası’nı kampüsteki ilk iki binası için ‘Gold’ derecesi ile aldı. Türkiye’nin ilk LEED Sertifikası adayı çevreci kampüsü olma iddiasıyla 127 bin metrekare alana kurularak 2011-2012 akademik yılında eğitime başlayan Çekmeköy Kampüsü, günümüzün lider teknoloji firmalarının ofislerini aratmayan donanımlı, sessiz ve rahat çalışma odaları; uluslararası standartlarda ileri eğitim teknolojileri ile donatılmış modern sınıf ve laboratuarları, pek çok etkinliğe sahne olan 350 kişilik oditoryumu, 1500 metrekarelik 7/24 hizmet veren kütüphanesi ve 13 bin metrekarelik Spor Merkezi ile öğrencilere her konuda imkân sağlayarak akademik, sosyal ve kültürel gelişimlerini bir arada tamamladıkları bir ortam sunuyor.

Gençlerin motivasyonunu olumlu etkileyecek

Mühendislik Fakültesi ve Öğrenci Merkezi binaları ile sertifikaya ‘Gold’ derecesi ile hak kazanan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, “Çekmeköy Kampüsü’müzü planlarken, bulunduğumuz çevreye hem kültürel hem fiziksel açıdan katkıda bulunacak bir tasarımı esas aldık. Dünyanın önde gelen üniversitelerinin mimari yapıları örnek alınarak , doğal malzeme kullanımı ile ışık ve şeffaflığın ön plana çıktığı bir tasarım yapıldı. Kampüsümüzde enerjiyi maksimum tasarrufta kullanabilmek için birçok sistem uygulandı ve en önemlisi üniversitemizde eğitim gören gençlerimizin motivasyonunu olumlu yönde etkileyecek; sağlıklı ve keyifli bir yaşam alanı sunmayı hedefledik.  Bugün, kampüsümüz içinde ilk inşa edilmis olan binamıza, uzun zamandır aday olduğumuz LEED Sertifikası’nı ‘Gold’ derecesi ile alan ilk Türk üniversitesi olmanın gururunu yaşıyoruz."dedi.

Kampüsün hem tasarım hem inşaat aşamasında uluslararası LEED Sertifikası’nın gerektirdiği özelkoşulların sağlanmasına dikkat edildi. Buna göre Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde;

Bina arazisinde, inşaat esnasında ve sonrasında doğal yaşamın korunmasına azami ölçüde özen gösterildi; bina arazisinde bitkilendirilecek alanların oranı % 50’nin üzerinde tutuldu.

Yapılaşmanın altyapıya ve özellikle yağmur suyu şebekesine getireceği yükün en aza indirgenmesi için sert zeminlerin oranı düşük tutularak mümkün olduğunca geçirgen yüzeyler kullanıldı. Ayrıca çatıya ve diğer sert zeminlere düşen yağmur suyu toplanarak tekrar kullanılacak şekilde yapılandırıldı.

Bina ve oluşturulmakta olan kampüs çevresinde sunulan toplu taşıma olanakları ile bireysel araç kullanımı en aza indirgendi. Otoparklarin buyuk bir kismi yer altina yapilarak goruntu kirliliginin onune gecildi ve   “arac-davetkar” kampus imaji verilmemeye dikkat edildi.

Bitkilendirilmiş yeşil çatı uygulamasıyla ısı adası miktarı azaltıldı.

Çevreye daha az zararlı hibrit ve düşük emisyonlu araçların kullanımını teşvik etmek amacıyla bu araçlara özel park yerleri ayrıldı.

Musluklardan toplanacak gri suyun arıtılarak sifonlarda tekrardan değerlendirilmesi ile önemli ölçüde sutasarrufu sağlandı.

Binadaki enerji harcayan tüm sistemler, LEED tarafından belirtilen prosedürlere uygun olarak denetlendi.

Bina kapsamında kullanılan aydınlatma ve mekanik sistemlerin enerji verimliliği ön planda tutuldu.

Binada her türlü sistemin enerji sarfiyatları enerji analizörleri ve akıllı bina otomasyon sistemlerivasıtasıyla gözlemlendi.

Proje kapsamında soğutma sistemlerinde çevre dostu soğutucu akışkanlar tercih edildi.

İnşaat esnasında oluşan atıkların geri dönüşümü ile ilgili kapsamlı bir atık yönetim planı hazırlandı.

Projede kullanılacak bazı inşaat malzemelerinin yerel olmasına ve en az %20 oranında geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olmasına dikkat edildi.

Binada inşaat esnasında iç mekânlarda kullanılacak yapı kimyasalları, insan sağlığına zararlı VOC (uçucu organik bileşik) içerikleri en az olanlardan tercih edildi.

Bina kullanıcılarının sağlıkları ve yaşam konforu ön planda bulundurularak ısıtma ve aydınlatma sistemlerinde bireysel kontrole önem verildi, bu sayede enerji tasarrufu sağlandı.

Bina tasarımı, günışığından en üst düzeyde faydalanılacak şekilde yapıldı.

İnşaat hafriyati kampus alanı içine dökülerek toprak taşımadan doğabilecek emisyonlar en aza indirildi.

Kampüs içinde güneş panelleri kullanıldı.

Tüm kampüsün enerjisini tek noktadan üreten bir “Enerji Dağıtım Merkezi” kuruldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hangi-universite-leed-gold-sertifikasi-kazandi-_105641.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bence yeni yapılacak tüm üniversite binaları böyle bir yaklaşımla projeledirilip inşa edilmeli. Üniversiteler, eğitime gelen öğrencilere onların ufkunu açacak ve örnek oluşturacak yapıları barındırmalı. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!