Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Mahallem: Bakırköy” Uluslararası Mimari Fikir Projesi Yarışması

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği tarafından düzenlenen Uluslararası Katılımlı Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması “Mahallem: Bakırköy” için son başvuru tarihi; 17 Ekim 2017.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

“Mahallem: Bakırköy” Uluslararası Mimari Fikir Projesi Yarışması “Mahallem: Bakırköy” Uluslararası Mimari Fikir Projesi Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 17 Ekim 2017
DÜZENLEYEN

TMMOB Mimarlar Odası Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği (Bakırköy)

E-POSTA

bakirkoyyarisma@mimarist.org

İLETİŞİM: A: Sakızağacı Mah. Şinasi Gürünlü Sok. No:21 Bakırköy /İSTANBUL T: 0212 543 23 68
+ Ajandama Ekle

Yarışmanın Amacı: 

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği tarafından düzenlenen “MAHALLEM: BAKIRKÖY” Uluslararası Katılımlı Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması kapsamında; mimarlık öğrencilerinin kent, kentsel doku ve kamusal alan bağlamında yeniden değerlendirilmesine yönelik fikirler üretmelerinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Yarışmanın Türü ve Şekli: 

Yarışma; TMMOB Mimarlar Odası Yarışmalar Yönetmeliği uyarınca serbest, uluslararası katılımlı ve tek aşamalı olarak düzenlenmiş öğrenci mimari fikir projesi yarışmasıdır. Yarışmaya kayıt ve katılım ücretsizdir.

Yarışmanın Konusu ve Yeri:

Günümüzde; sosyal, kültürel ve politik değişimlerin etkisiyle kentsel doku üzerinde önemli değişiklikler yaşanmış ve yaşanmakta, kentler kimliğini kaybetme riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu bağlamda, Yarışmanın konusu; Bakırköy de daha yaşanılabilir bir mahalle kurgusunun oluşturulması için tanımlanan yapı adalarında özgün mekânsal çözümlerin geliştirilmesidir.

Yarışma alanı; Bakırköy merkezinin ana arteri konumundaki İstanbul Caddesi ile Kennedy Caddesi (sahilyolu) arasında kalan Beyaz Güvercin Sokak, Ahmet Rasim Sokak, Asmalı Sakız Sokak ve Bayındır sokak tarafından çevrelenen 6 adet yapı adasını kapsamaktadır.

Proje alanındaki yapı adalarında yer alan binalar genellikle konut fonksiyonlu olup bazı binaların altında ticari fonksiyonlar yer almaktadır. Binalar yapı adalarını kesintisiz bir şekilde çevrelerken, arka bahçelerin oluşturduğu orta bölüm iç bahçe niteliğindedir.

Yarışmaya Katılım Koşulları: 

Yarışma, ulusal ve uluslar arası mimarlık öğrencilerine açıktır. Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılabilecekleri gibi ekip halinde de katılabilirler. Yarışma sürecinde, birlikte çalışmanın önemli olduğu, disiplinler arası ilişkiyi güçlendirecek bir deneyim yaratacağı öngörüsüyle, yarışmaya ekip olarak girilmesi önerilmektedir.  Yurt dışında eğitim gören Türk ve yabancı uyruklu mimarlık öğrencileri eğitim gördükleri kurumdan 2017 yılı için öğrenci olduklarına dair resmi bir belge almak zorundadır. Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler eğitim gördükleri kurumdan 2017 yılı için öğrenci olduklarına dair resmi bir belge almak zorundadır. Türkiye’de eğitim gören Türk vatandaşı öğrenciler için, katılımcı mimarlık öğrencilerinin, Mimarlar Odası’na öğrenci üyeliklerini yaptırmış olmaları ve bunu Mimarlar Odası’ndan alacakları üye tanıtım belgesi ile belgelemeleri zorunludur. Ekipte bulunan diğer disiplinlerde meslek odası öğrenci üyeliği var ise öğrenci üyeliğini belgelemek zorundadır.

Ekip içinde yer alacak mimarlık ve diğer disiplinlerden yarışmacıların lisans öğrencisi olmaları ve öğrenimlerini sürdürdüklerine dair öğrenim belgesi sunmaları zorunludur. Ancak, ekip başının mimarlık lisans öğrencisi olması zorunludur.

Yarışma Jürisi asil ve danışman üyeleri ile yarışmayı açan kurum birimi yöneticilerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz. Çıkabilecek sorunlarda Mimarlar Odası Yarışma Yönetmeliğinin, yarışmalara katılım esaslarını tanımlayan Madde 17(2) hükümleri geçerlidir.

Katılımcıların “MAHALLEM: BAKIRKÖY” Uluslararası Katılımlı Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması yarışma raportörlüğüne öğrenci, isim, adres ve okulunu bildirerek mailin konu bölümüne “KAYIT” yazıp mail atmalıdır. Bu maili atanlar kayıt yaptırmış olur. (Ekip olarak katılanlardan bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir.) 

Mail adresi: bakirkoyyarisma@mimarist.org

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Danışman Seçici Kurul Üyeleri: 

Eyüp MUHÇU M.O. Genel Merkez Y.K. Başkanı, Mimar Mustafa FAZLIOĞLU M O.Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği Başkanı, Mimar Serpil MUALLAOĞLU Öğr. Gör. Y.Mimar İstanbul Gedik Üniversitesi, MSÜ Ömer MUTLU Y.Mimar, YTÜ Asıl Seçici

Kurul Üyeleri:

Feride ÖNAL Doç.Dr. Yıldız Teknik Üniversitesi
Z. Kaya DİNÇER Doç.Dr. Hasan Kalyoncu Üniversitesi
Deniz DOKGÖZ Doç.Dr. Dokuz Eylül Üniversitesi
Nezih R. AYSEL Doç.Dr. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Onur TEKE Mimar, TEKE Architects Office. İtalya Seçici Kurul Yedek Üyeleri: İrem USLU Öğr. Gör. Dr. Sakarya Üniversitesi Güldehan F. ATAY Yrd. Doç.Dr. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Raportörler: Serhat ULUBAY Arş. Gör., Yıldız Teknik Üniversitesi Neslinur HIZLI Arş. Gör., Yıldız Teknik Üniversitesi Ayça YAZICI ALTIPARMAK Y.Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi

Ödüller:

1. Ödül : :10.000 TL
2. Ödül : 6.000 TL
3. Ödül : : 4.000 TL
Eşdeğer Mansiyon : 2.000 TL
Eşdeğer Mansiyon : 2.000 TL
Eşdeğer Mansiyon : 2.000 TL
Eşdeğer Mansiyon : 2.000 TL
Eşdeğer Mansiyon : 2.000 TL

Ayrıca Uygun görülen sayıda Teşvik Ödülü verilecektir.

Yarışmaya ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için burayı tıklayın.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/mahallem-bakirkoy-uluslararasi-mimari-fikir-projesi-yarismasi_160907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!