Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlar Odası 2010 Ajandası Fotoğraf Yarışması: Meydanlar

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi geleneksel fotoğraf yarışmalarının onuncusu için start verdi. Sonuçları, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” dolayısıyla gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği”nde sergilenecek yarışmanın teması, “Meydanlar” olarak belirlendi.

yapi.com.tr
1

Yarışma Duyuruları

Mimarlar Odası 2010 Ajandası Fotoğraf Yarışması: Meydanlar Mimarlar Odası 2010 Ajandası Fotoğraf Yarışması: Meydanlar
SON BAŞVURU TARİHİ 31 Temmuz 2009
TESLİM TARİHİ 31 Temmuz 2009
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 28 Ağustos 2009
ÖDÜL TÖRENİ TARİHİ 5 Ekim 2009
+ Ajandama Ekle

imarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi geleneksel fotoğraf yarışmalarının onuncusu için start verdi. Sonuçları, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” dolayısıyla gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği”nde sergilenecek yarışmanın teması, “Meydanlar” olarak belirlendi.

İlk yerleşimlerle birlikte insanların bir araya geldiği, buluştuğu, sorunlarını tartıştığı bir mekân olan meydanlar, sosyal yaşantının bir gelişimi olarak ortaya çıkmış ve mimarlıkta daima önemli bir kent öğesi olarak ele alınmıştır. Meydanlar, tarihi süreç içinde çeşitli şekillerde oluşmuş ve işlevlendirilmiştir. Sosyal, ekonomik ve kültürel olarak tüm kente hizmet veren mekânlar olarak değerlendirildiği gibi, yeni kentlerin başlangıç noktası olarak da ele alınmıştır. Bu bağlamda, kentlerin sosyal, ekonomik ve kültürel belleklerinin de odak noktası olan meydanlar, özgün karakteristik bir kimliğe sahip. Bu yanlarıyla mimari ve kültürel mirasın da önemli bir parçası.

Bütün bu nedenlerden ötürü, ilkesiz bir anlayışıyla yaklaşılmaması gereken meydanlar, ne yazık ki ülkemizde her alanda süre giden tahribattan payını alıyor. Hızla yok olan bu önemli kentsel mekânlarımızın mimari, sosyal ve kültürel yanlarıyla belgelenmesi ve görsel arşiv oluşturulması ise, yarışmanın ana amacı.

Yarışma Koşulları:

Katılım

Yarışmaya, Türkiye’de çekilmiş en çok 6 adet renkli ya da siyah/beyaz fotoğrafla, Seçici Kurul ve Ajanda Yayın Kurulu üyeleri dışında herkes katılabiliyor. Analog fotoğraflar 5x5 cm camlı çerçeveye konulmuş 35 mm saydam olarak, dijital fotoğraflar ise uzun kenarı 40 cm olacak şekilde 300 dpi çözünürlükte TIFF ya da JPEG formatında CD’ye kaydedilmiş olarak gönderilecek. Daha önce ödül almış ve yayımlanmış fotoğraflar ile bu fotoğrafların deklanşör farklılığı içerenleri yarışmaya katılamayacak; katılıp ödül almış olsalar dahi ödüller geri alınacak. Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağı için sayısal müdahaleler bu özellik dikkate alınarak yapılmalı, görüntünün ana yapısı değiştirilmemeli. Fotoğraf kenarlarında boşluk bırakılmamalı, herhangi bir çerçeveleme işlemi yapılmamalı.

Kimlik

Saydamlarda çerçevenin doğru bakış yönünde sol alt köşesinin renkli bir nokta ile işaretlenmesi ve arka yüzüne katılımcının 6 rakamdan oluşan rumuzunun ve fotoğraf numarasının yazılması gerekiyor. Dijital fotoğraflarda bu bilgiler dosya adına yazılmalı ve fotoğrafların üzerinde başka herhangi bir bilgi yer almamalı. Katılım formunda katılımcının açık kimliği ve iletişim bilgilerinin yanı sıra mutlaka her fotoğrafın numarası ile çekildiği yer ve tarih bilgisi ile varsa fotoğrafın adı yer alacak. CD kayıtlarındaki adlandırmaların katılım formu ile aynı olması ise diğer bir gereklilik. Katılım formu doldurulduktan sonra bir zarfa konarak zarfın üzerine sadece rumuz yazılacak.

Fotoğrafların Gönderilmesi

Fotoğrafların ve katılım formunun bulunduğu zarf, postada zarar görmeyecek şekilde paketlenerek başvuru adresine gönderilebileceği gibi elden de teslim edilebilir. Postadaki olası gecikme, hasar ve kayıplardan Mimarlar Odası sorumlu tutulamaz.

Yarışma Takvimi

Duyuru:
05 Ocak 2009
Son Katılma Tarihi: 31 Temmuz 2009
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 17 Ağustos 2009
Sonuçların Açıklanması: 28 Ağustos 2009
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı: 05 Ekim 2009 saat: 17.00
Fotoğrafların İadesi: 29 Ocak 2010

Seçmeler: Ajanda Yayın Kurulunun yarışmaya katılan fotoğraflar arasında (temaya uygunluk ve Türkiye ile sınırlılık açısından) yapacağı ön elemenin ardından Seçici Kurul tarafından 41 adet fotoğraf 2007 ajandası için seçilecek.

Seçici Kurul

Behiç Ak (mimar)
Hilmi Etikan (belgesel film yönetmeni)
Şeniz Kabadayı (fotoğrafçı)
Aras Neftçi (mimar ve fotoğrafçı)
İlteriş Tezer (mimar ve fotoğrafçı)

Telif

Ajanda için seçilen 41 adet fotoğraf, ajanda dışında çeşitli yöntemlerle çoğaltılmış olarak yarışma sergisinde ve sergi duyurusunda, ayrıca Mimarlar Odası’nın öngöreceği kendisine ait her türlü yayın ve etkinlikte isim belirtilerek tanıtım amaçlı kullanılabilecek. Kullanım hakkı eser sahibi ile birlikte Mimarlar Odası’na ait olacak.

Ödüller

Birincilik Ödülü:
3000 TL
İkincilik Ödülü: 2000 TL
Üçüncülük Ödülü: 1000 TL
En fazla 38 eşdeğer ödül (her biri): 200 TL

Birincilik Ödülü verilecek fotoğraf, albüm ajandanın kapağı olarak kullanılacak. Ödül alan diğer fotoğraflarla birlikte eşdeğer tüm fotoğraflar ajanda içinde yer alacak. Ödülün yanı sıra tüm katılımcılara “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kültürel Katkı Belgesi” de verilecek.

Fotoğrafların İadesi

Ajanda için seçilecek 41 fotoğraf dışındaki fotoğraflardan yalnızca saydam olanlar, ajanda yapımından sonra ödemeli kargo ile iade edilecek. Ayrıca, gönderildiği adreste teslim alınmadığı için geri dönen fotoğraflar TFSF merkezine tutanakla teslim edilecek.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/mimarlar-odasi-2010-ajandasi-fotograf-yarismasi-meydanlar_67188.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • MEYDANLAR yarışma şartnamesini göndermenizi rica ediyorum. ercanmergin@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!