Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Radikal Tasarım Yarışması İçin Son 20 Gün

Tasarımda Radikal Eğilimler yarışmasının jürisinde yer alan endüstriyel tasarımcı Tanju Özelgin, 'Bu tarz yarışmalar Türkiye'de tasarımın yolunu açıyor' diyor. Son başvuru tarihi 15 Ağustos.

Radikal



asarımda Radikal Eğilimler yarışmasının jürisinde yer alan endüstriyel tasarımcı Tanju Özelgin, 'Bu tarz yarışmalar Türkiye'de tasarımın yolunu açıyor' diyor. Son başvuru tarihi 15 Ağustos.

Art Decor (AD) dergisi tarafından iki yıldır düzenlenen ADesign Fair, bundan böyle İstanbul Tasarım Haftası adıyla yoluna devam ediyor. Genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarım tutkunlarını aynı çatı altında buluşturan İstanbul Tasarım Haftası bu yıl 13-20 Eylül tarihleri arasında Balat'taki eski Haliç Köprüsü'nde gerçekleşecek.

Farklı hareket noktalarından ilerleyerek tüm kenti tasarım kavramıyla buluşturmayı hedefleyen Tasarım Haftası, Yılın Tasarımı ve Tasarımcısı Yarışması'yla da tasarımcıları ve firmaları teşvik ediyor. Geçen yıl profesyonel dalda Yılın Tasarımı ödülünü kazanan Tanju Özelgin bu yıl, Radikal gazetesinin düzenlediği Tasarımda Radikal Eğilimler Yarışması'nın jürisinde yer alıyor... Tasarım kültürünün Türkiye'de yeni yeni yaygınlaştığını belirten Özelgin'e göre tasarım yarışmalarının önemi büyük: "Uzun yıllardır tasarımcı üreten bir ülke değiliz. Endüstri yeni geliştiği için endüstriyel tasarım da çok yeni. Radikal'in düzenlediği gibi yarışmalar bu noktada önem kazanıyor. Hem tasarımcıları hem de ürünü olan firmaları teşvik ediyor. Firmalar tasarımın önemini görüp, tasarımcılarla çalışmaya teşvik oluyor. Ürünün kendisi de, firma da tasarım sayesinde prestij kazanıyor artık."

Radikal'in düzenlediği yarışmanın farklı bir başlığı var:
Tasarımda Radikal Eğilim ler... Yarışma, 'radikal' sözcüğünün sözlük anlamını ve bunun tasarıma olan etkisini sorguluyor.
Endüstriyel tasarımcı Özelgin, yarışma jürisi adına 'radikal tasarım'ın ne olduğunu anlatıyor: "Radikal tasarım dediğinizde ürünün radikal olması beklenir. Malzeme, fikir, fonksiyon, üretim teknikleri açısından yenilik getirmeli." Yaklaşık 10 yıldır tasarımcı olan Özelgin, bir fikrin radikal olarak nitelendirilebilmesi için 'yeni' olmasının yeterli olduğu görüşünde. Örnek veriyor: "Milyonlarca bardak var dünyada. Yeni bir bardak daha yapmanın gerçekten yeni bir nedeni olmalı. Gerçek yenilik; içme şeklinde, suyu barındırma gibi özelliklerine yenilik getirendir diyebiliriz. Tasarımda Radikal Eğilimler'de de bu tarz yenilikler aranacaktır. Radikal kelimesinin içini dolduracak ürünler bekleniyor. Dünyada çoğu insan tutucu. Radikal olan da çabuk kabul edilebilir olmuyor tabii."

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünü Tasarımı mezunu Tanju Özelgin'e göre Tasarımda Radikal Eğilimler başlıklı yarışma kısıtlama getirmemesi açısından da diğerlerinden ayrılıyor. Çünkü yarışmaya moda, grafik ya da endüstriyel her türlü tasarımla 'herkes' katılabiliyor. (Kültür Sanat)

Tasarla, katıl, kendini göster!
İstanbul Tasarım Haftası kapsamında düzenlenecek Tasarımda Radikal Eğilimler Yarışması profesyonel ya da amatör her yaştan tasarımcıya açık! Yılmaz Zenger, Aziz Sarıyer, Cem Erciyes, Tanju Özelgin ve Meral Nalçakan'dan oluşan jüri, yarışmaya bir sınırlama koymuyor. Yarışmaya katılacak eserlerin 15 Ağustos'a kadar Radikal Gazetesi Doğan Medya Center Bağcılar/İstanbul adresine ulaştırılması gerekiyor. Yarışmaya başvurmak da kolay. Başvurular çizim, eskiz, maket veya CD formatında yapılabiliyor. Katılımcıların ürünleri bu yıl sokağa çıkan tasarım haftasının iki mekânından biri olan Hasköy'de sergilenecek. Yarışmanın sonucu Radikal'de duyurulacak. Tel: 0212 505 64 99

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/radikal-tasarim-yarismasi-icin-son-20-gun_30896.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!