Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TAÇ, Geleceğin Ev Tekstili Tasarımcılarını Seçti

Taç'ın bu yıl 9'uncusunu düzenlediği “Bir De Sen Tasarla Yarışması”nın sonuçları, 10 Mayıs Salı günü The Seed’te düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahansan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ödül törenine, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Holding Tekstil Grubu

yapi.com.tr
TAÇ, Geleceğin Ev Tekstili Tasarımcılarını Seçti

Taç'ın, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliği ile bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği “Bir De Sen Tasarla Yarışması”nın sonuçları, 10 Mayıs Salı günü The Seed’te düzenlenen ödül töreninde açıklandı.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahansan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ödül törenine, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, akademisyenler ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, törende yaptığı konuşmada, Zorlu Grubu’nun tekstille başlayan yolculuğunda çok önemli başarılar elde ettiğini belirterek, bu başarıların temelinde, girişimci ruh, doğru zamanda atılan doğru adımlar, sağduyu ve yenilikçi bakış açısı olduğunu söyledi. Zorlu Grubu’nun, daima yeni olanın, farklı olanın ve daha iyinin peşinden gittiğini söyleyen Ahmet Zorlu, “Zorlu Grubu, tasarıma ve yenilikçiliğe önem veren bir anlayışla elde ettiği başarılar ve kazandığı ödüllerle ülkemizde olduğu gibi dünyada da adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor” dedi.


Yüzyılın anahtar sözcüğü “Tasarım”

Tasarımın 21. yüzyılın anahtar kelimelerinden olduğunu söyleyen Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın ise, “Zorlu Tekstil Grubu, dünya ölçeğinde derinleşen rekabet ortamında, yenilikçilik anlayışı ve tasarımlarıyla fark yaratıyor” dedi. Teknolojik ev tekstili konusunda dünyadaki üç şirketten biri olduklarını belirten Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda da son derece iddialıyız. Zorlu Tekstil Grubu olarak, birçok uluslararası markanın inovatif partneriyiz.”

Vedat Aydın, ev tekstili sektörünün piyasayı şaşırtan, başka bir boyuttan bakabilen ancak aynı zamanda ayağı yere basan tasarımcılara ihtiyacı olduğunu dile getirerek, tasarımcı gençlere öğütler de verdi: “Ev tekstili pazarında yer sahibi olabilmek için ev tekstili pazarını iyi bilmek, dünya trendlerini takip etmek, tasarımların üretilebilir olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmak ve tüketicinin nabzını tutarak ne istediklerini bilmek gerekir.”


Ev tekstili modasına yön verenler belli oldu

“Nevresim Desen Tasarımı” kategorisi birincisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Büşra Dilara Beşe, ödülünü Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu’nun elinden aldı.

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden Sanem Ergenekon’un ikinci olduğu yarışmada, üçüncülük ödülünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Serdar Soyal aldı.

Yarışmanın “Yatak Tekstili Tasarımı” kategorisinde ise birinciliği, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Cem Mehmethanoğlu elde etti. İkincilik ödülünü Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Melike Şerbet kazanırken, üçüncülük ödülünü Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu öğrencileri Özlem Gürsoy ve Aysun Kılınç aldılar.

Törende, TETSİAD Özel Ödülü de sahibini buldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Ahmet Ağlamaz, 2 bin TL değerindeki ödülün sahibi olurken; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Aybüke Pak, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Duygu Eda Semercioğlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Batuhan Güven ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Aliye Acar ise Mehmet Zorlu Vakfı Özel Bursu ile ödüllendirildi.


"Nevresim desen tasarımı" finalistleri Facebook’ta da yarışacak

Yarışmada ödül kazanan tasarımcılar, Facebook’ta özel olarak hazırlanan “Bir De Sen Tasarla” sayfası üzerinden bir kez daha kendi aralarında yarışacaklar. Yarışmacılar, tasarımlarına ait görselleri ve isterlerse tasarımlarını anlatacakları videolarını “Facebook Bir De Sen Tasarla Sayfası”na yükleyerek 15 gün boyunca Facebook kullanıcıları tarafından oylanacaklar. Halk oylaması niteliği taşıyan Facebook oylamasını kazanan tasarımcı 2 bin TL değerindeki para ödülünün sahibi olacak.

Taç, dereceye giren eserleri üreterek internet sitesinde online satışa sunacak ve ödüllü tasarımlara tüketici katalogunda yer verecek. Kazananlar isterlerse, Zorlu Tekstil Grubu’nda iş veya staj imkanı da elde edebilecek.


"Bir De Sen Tasarla Yarışması" hakkında

"Bir De Sen Tasarla Yarışması" ile 9 yıldır kesintisiz olarak sanayi ve eğitim işbirliğine katkıda bulanan Taç, uluslararası pazara sunulabilecek, ev tekstilinde moda yaratabilecek özgün tasarımları ortaya çıkarmayı ve ev tekstili sektöründe “tasarımcı” kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen yarışmanın finalistleri; 26 üniversiteden 350’ye yakın eseri değerlendiren, Zorlu Tekstil Grubu yöneticileri, ünlü tasarımcı Orhan Irmak ve akademisyenlerin aralarında bulunduğu yarışma jürisi tarafından belirlendi.

Yarışma kapsamında birinciler 7 bin TL, ikinciler 5 bin TL ve üçüncüler 3 bin TL para ödülü ise ödüllendirildi.
• 9 yılda yarışmaya toplamda 50’ye yakın üniversiteden yaklaşık 2500 eser katıldı.
• Bugüne kadar toplamda 130.000 TL’ye yakın para ödülü dağıtıldı.
• 9 yılda 60’a yakın öğrenciye Mehmet Zorlu Vakfı Bursu verildi.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/tac-gelecegin-ev-tekstili-tasarimcilarini-secti_87443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!