Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
KAÇIRMAYIN: Özel Helikopterle İnşa Edildi Yeniden İnşa Edilecek Doğalgaz İletiminde Etkin İş Birliği Talimatı İşte En İyi Yenilenebilir Enerji... Devlet, 78 Santral Sattı 40 Milyar...
Alıcıları Sevindiren İndirim Gayrimenkul Sektörüne Nasıl Etkileyecek? Alıcıları Sevindiren İndirim Gayrimenkul Sektörüne Nasıl Etkileyecek?

Binde 20 olan tapu harcı yapılan düzenlemeyle 30 Eylül tarihine kadar binde 15’e indirildi. Bu indirime ek olarak, damga vergisi oranı da sıfırlandı. Yapılan düzenlemeler hem gayrimenkul alıcıları hem de sektör yetkililerince çok önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Gayrimenkul alım – satımı yapacakları yakından ilgilendiren konular arasında olan tapu harcı, 2012 yılı mevzuatlarına göre bir gayrimenkulün alım satımında söz konusu gayrimenkulün bedeli üzerinden binde 33 oranında alınıyordu. Gayrimenkulün satış bedelinin binde 16.5’ini alıcı, binde 16.5’lik kısmını ise satıcı ödüyordu. 2017-2018 yılı için ise söz konusu mevzuatta değişiklik yapıldı. Yeni mevzuata göre, gayrimenkul alacak veya tam tersi satacak olanlar, gerçek satış bedeli üzerinden binde 20’şer(yüzde 2) oranında ayrı ayrı tapu harcı ödüyordu.  Ancak tapu harçlarında beklenen indirim resmi gazetede yayınlandı. Yapılan düzenlemeye göre, tapu dairesinde satış işlemi sırasında beyan edilen değer üzerinden “binde 20” nispetinde alınan tapu harcı, “binde 15” olarak yeninden belirlendi. Bu indirim 30 Eylül 2017’ye kadar geçerli olacak. Basit bir hesapla 200 bin TL’lik ev alan bir vatandaş, 4 bin TL tapu harcı yerine 3 bin TL harç ödeyecek. Bu indirime ek olarak, damga vergisi oranı da sıfırlandı.

Tapu harçlarındaki indirimin sektör açısından çok önemli bir düzenleme olduğunu belirten hem gayrimenkul alıcıları hem de sektör yetkilileri, yaşanan bu indirimle birlikte gayrimenkul sektöründe artış bekliyor. Doğrudan alıcıyı ilgilendiren bu düzenlemenin konut almayı düşünen; ama erteleyen, kararsız olan yatırımcıları motive ederek harekete geçireceği görüşü hakim.

Tapu Harçlarında İndirim Yapıldı Tapu Harçlarında İndirim Yapıldı

Tapu harçlarında 30 Eylül'e kadar indirim yapıldı. Tapu harçları binde 20'den binde 15'e çekildi. »

yapi.com.tr
“Alıcının da Satıcının da Yüzü Gülecek” “Alıcının da Satıcının da Yüzü Gülecek”

Uzun süredir tapu harcı indirimini beklediklerini söyleyen 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, sektördeki bu iyileştirme çabalarını... »

yapi.com.tr
Konut Alacaklara Tapu Harcı İndirimi  Konut Alacaklara Tapu Harcı İndirimi

Agency Gayrimenkul’ün kurucu ortaklarından Yasin Tatlıdil, “30 Eylül 2017’ye kadar konutlarda ödenecek tapu harcında indirime gidildi. Bu... »

yapi.com.tr
“Tapu Harçları Düştü, Satışlar Artacak!” “Tapu Harçları Düştü, Satışlar Artacak!”

Tapu harçlarındaki indirimin sektör açısından çok önemli bir düzenleme olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı,... »

yapi.com.tr
“Tapu Harcı İndirimi Konut Satışlarını Yüzde 15 Artıracak”  “Tapu Harcı İndirimi Konut Satışlarını Yüzde 15 Artıracak”

Tapu harcı indiriminin sektörü hareketlendirmesi adına uzun süredir bekledikleri bir çalışma olduğunu belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke... »

yapi.com.tr
“Bu Yılı da Yeni Bir Rekor ile Kapatacağız” “Bu Yılı da Yeni Bir Rekor ile Kapatacağız”

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, tapu indirimi gibi düzenlemelerle gayrimenkul sektörünün bu yılı da yeni bir rekor ile... »

yapi.com.tr
“Gayrimenkul Sektörüne Can Suyu Oldu” “Gayrimenkul Sektörüne Can Suyu Oldu”

Tapu harcında yapılan indirimin konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları da harekete geçireceğini söyleyen Gayrimenkul Danışmanı... »

yapi.com.tr
“Gayrimenkul Sektörü İvme Kazanacak” “Gayrimenkul Sektörü İvme Kazanacak”

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, tüm yatırımcılar için önem taşıyan ve satış değerinin yaklaşık yüzde 4’ünü bulan tapu harçlarının... »

yapi.com.tr
“2017 İnşaat Sektörünün Yılı Olacak” “2017 İnşaat Sektörünün Yılı Olacak”

Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal, tapu harcı ile ilgili düzenlemelerin sektöre hatırı sayılır bir hareketlilik getireceğini belirterek,... »

yapi.com.tr

REKLAM VERİN

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!