Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
KAÇIRMAYIN: Mevlana Müzesi'ne Ziyaretçi Akını Edremit Atatürk Kültür Merkezi'nde... Natura Serisi ile Ahşabın En Doğal Hali Hayri İnönü İhalesiz, Bedelsiz... Pendik'te Dönüşüm İçin Yeni İmar...
3. Havalimanı'nın Beş Yılı 3. Havalimanı'nın Beş Yılı

Beş yıl önce yapımına başlanan İstanbul Yeni Havalimanı (3. Havalimanı), 29 Ekim 2018 itibariyle ilk yolcularını ağırlamaya başlayacak. Açıklandığı günden bu yana gündemden düşmeyen bu büyük projeye ilişkin önemli gelişmeleri sizler için derledik.

2010 yılında Başbakan Erdoğan’ın, İstanbul’daki mevcut iki havalimanı ihtiyaca cevap veremediği için yapılacağını açıkladığı ve bu tarihten itibaren her gün yeni haberlerle gündemde olan 3. Havalimanı bugün (29 Ekim 2018) kullanıma açılıyor. Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen havalimanının diğer etapları, yolcu artışına bağlı olarak 2023'e kadar tamamlanacak.

3 Mayıs 2013’te yapılan ihaleyi kazanan Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu, "İstanbul Grand Airport (İGA)" ismini verdiği projeyi, 7 Ekim 2013 tarihinde kurulan şirket bünyesinde hayata geçirdi. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edilen havalimanı; 6 bağımsız pist, 500 uçak, 70 bin araçlık açık ve kapalı otopark ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip.

Havalimanı, yapımına başlandığından itibaren, bu rakamların yanı sıra pek çok konuyla gündemdeydi. Bugün ilk yolcularını ağırlayacak olan 3. Havalimanı’na ilişkin gündeme yansıyan önemli gelişmeleri haber dosyamızda yeniden biraraya getirdik.

İstanbul Havalimanı Açıldı İstanbul Havalimanı Açıldı

Tüm etapların 2028'e kadar tamamlanması öngörülen 3. Havalimanı'nın, yeni adıyla İstanbul Havalimanı'nın açılışı gerçekleşti. »

yapi.com.tr/AA
"Yeni Havalimanı Havacılık Açısından Doğru, Şehircilik Açısından Yanlıştır" "Yeni Havalimanı Havacılık Açısından Doğru, Şehircilik Açısından Yanlıştır"

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp (Y. Müh. Mimar Kentbilimci) İstanbul Yeni Havalimanı'nın kendi içinde doğru bir proje olduğunu belirtmesine... »

Ahmet Vefik Alp
İstanbul Yeni Havalimanı Havadan Fotoğraflandı İstanbul Yeni Havalimanı Havadan Fotoğraflandı

29 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı İstanbul Yeni Havalimanı'nda ilk kez yer radarları kullanılacak. İstanbul... »

yapi.com.tr
Yeni Havalimanına Taşınma Tarihi Açıklandı Yeni Havalimanına Taşınma Tarihi Açıklandı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, taşınmanın hangi tarihlerde gerçekleşeceği bildirildi. »

yapi.com.tr
Çin İşi: 12 Milyar, Türk İşi: 35 Milyar Dolar Çin İşi: 12 Milyar, Türk İşi: 35 Milyar Dolar

Çinli Daxing 100 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olmaya hazırlanırken, 12 milyar dolarlık düşük maliyetiyle... »

yapi.com.tr
Bakanlıktan 3. Havalimanıyla İlgili İddialara Yanıt Bakanlıktan 3. Havalimanıyla İlgili İddialara Yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun yeni havalimanın inşasında yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddiaları üzerine Ulaştırma ve Altyapı... »

yapi.com.tr
3. Havalimanı Toplu Taşıma İhalesi İptal Edildi 3. Havalimanı Toplu Taşıma İhalesi İptal Edildi

Açılışına sayılı günler kalan İstanbul 3. Havalimanı’na toplu taşıma yapmak için açılan “Bagajlı Lüks Taşımacılık” ihalesi iptal edildi. »

yapi.com.tr
Yeni Havalimanının İsmi Nasıl Belirlenecek? Yeni Havalimanının İsmi Nasıl Belirlenecek?

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu: “İsim konusu, yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları... »

yapi.com.tr/AA
İstanbul Yeni Havalimanı’na 18 Merkezden Ulaşılabilecek İstanbul Yeni Havalimanı’na 18 Merkezden Ulaşılabilecek

İlk etabı 29 Ekim’de açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı için artık geri sayım başlarken, dev merkeze ulaşım ile ilgili önemli bir gelişme... »

REKLAM VERİN

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!