Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ölçek 1/1 'zefre' İle Balıkçı Barınağı İçin Kolları Sıvadı

Ölçek: 1/1, 'hiu' projesinin ardından yeni proje için Karadeniz'de olacak. 10-14 Ekim 2007 ve 19-23 Aralık 2007 tarihlerinde düzenlenen iki Karadeniz gezisi sırasında karar verilen yeni proje, bir balıkçı barınağının tasarlanıp uygulanması olacak. Projenin yeri ise, Giresun Espiye'ye bağlı Gülburnu Köyü. Yeni dönemde Ölçek 1/l'in danışmanlığını

yapi.com.tr
1


“Mimarlık eğitimi boyunca içine sıkışıp kaldığımız ‘ölçek’ kavramına farklı bir yaklaşımdır. Okutun sınırlarından kendimizi kurtarıp neler yapabileceğimizi görmektir. Yetinmeyip istediğimizi almaktır. Kendi bildiğimizi okumaktır. Sorunlarla yüzleşmektir.”

Yukarıdaki tümcelerle misyon ve vizyonunu aktaran ‘devamlı mimarlık atölye birlikteliği’ Ölçek 1/1, yeni projeleri için çalışmaya başladı. Ekip, Gaziantep’te uyguladığı ilkokul yapısının ardından Giresun’da bir balıkçı barınağına imza atacak.

Ölçek 1/1: hiu projesinin tamamlanmasının ardından yeni proje için 10-14 Ekim 2007 ve 19 23 Aralık 2007 tarihlerinde iki Karadeniz gezisi düzenleyen Ölçek 1/1 ekibi, bu gezilerin sonucunda 2008 yazında balıkçı barınağı projesinin gerçekleştirilmesine karar verdi.

 

Ayrıca, mevsimlik işçilerin barınma sorunu ve atıl durumda kalan köy okullarının yeniden değerlendirilmesi ile ilgili proje çalışmalarına da başlayan ekip, yeni dönemde Mimar Boğaçhan Dündaralp ve ITO Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi Saitali Köknar danışmanlığında çalışacak. Proje Ölçek 1/1:zefre olarak belirlenen ismini ise, proje alanını da içine yer alan tarihi limandan alıyor.

Balıkçı barınağının, Karadeniz sahil yolunun yapılması nedeniyle irili ufaklı birçok koyun doldurulduğu bir dönemde, köylülerin ve yerel yönetimin direnişi sayesinde korunan Giresun Espiye’ye bağlı Gülburnu Köyünde gerçekleştirilmesine karar verilmiş. Bu amaçla 22-23-24 Şubat tarihlerinde hem bürokratik başvuruları yapmak hem de köy halkı ve balıkçılarla konuşmak için bir gezi düzenleyen Ölçek 1/1, önce Espiye Belediye Başkanı, daha sonra da köydeki balıkçılarla yapılan görüşmelerin ardından proje için çalışmalara ve yapılan geziden elde edilen verilerin analizi ve değerlendirilmesine başlandı.

Şu anda Giresun’da bulunan 9 kişilik ekip, Belediye Başkanı’nın desteğini almış olmasına rağmen zorlu günler geçirdi. Balıkçı barınaklarının inşaatı için kolları sıvamaya hazırlanan, fakat köy sakinleriyle anlaşmakta güçlük çektikleri için programını ertelemek zorunda kalan Ölçek 1/1 ekibi, söz konusu barınakların sökümüne başladı. Halen malzeme eksiği olan ve bu anlamda destek bekleyen ekip 40 kişilik dönüşümlü ve 10 kişilik kalıcı ekibi ile birlikte projeye devam edecek.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/olcek-1-1-zefre-ile-balikci-barinagi-icin-kollari-sivadi_62914.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kardeniz Sahil yolu yapma adına deniz ile karanın koyun koyuna ilişkisi kesilmiştir.Karadeniz sahilinde sonsuza kadar ayrılık ve hasret yaşanacaktır. ZEFRE gibi Noktasal hayat öpücükleri dikkat çekici olduğu gibi bir yanlışın da gündeme taşınmasıdır.İlgililerine bölge halkından biri olarak teşekkür eder,başarılar dilerim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!