Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sarıca Kilise Turizme Kazandırıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı tarafından düzenlenen "Koruma Söyleşileri" kapsamında, Mimar Cengiz Kabaoğlu, Sarıca Kilise Restorasyon Projesini anlattı. Mimarlık Fakültesi Alpay Aşkun Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşi, öğretim üyesi ve öğrencilerden büyük ilgi gördü.

yapi.com.tr
1 Sarıca Kilise Turizme Kazandırıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı tarafından düzenlenen “Koruma Söyleşileri” kapsamında, Mimar Cengiz Kabaoğlu, Kapadokya Sarıca Kilise Restorasyon Projesini anlattı. Mimarlık Fakültesi Alpay Aşkun Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşi, öğretim üyesi ve öğrencilerden büyük ilgi gördü.

Narteks, naos ve trapeza bölümlerinden oluşan Sarıca Kilise’nin yüzey erozyonu, dökülmeler, kayıp öğeler, çatlak ve yarıklar nedeniyle büyük bir tahribata uğradığını belirten Kabaoğlu, 1997 yılında Kültür Bakanlığı’ndan onarım izni aldıklarını ve 2004 yılında restorasyon projesini tamamladıklarını söyledi.

Kabaoğlu, Dr. Yusuf Örnek’in sponsorluğunda gerçekleştirilen restorasyonun, proje, uygulama ve işletme olmak üzere üç aşamada tamamlandığını ifade etti. “Uygulama sırasında asıl amacımız doğal tahribatları gidererek, kilisenin özgün iç yapısına minimum seviyede müdahale etmek oldu” diyen Kabaoğlu, bahar ve yaz aylarında ziyarete açık olan kiliseyi, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

Kültür turizmine kazandırılan Sarıca Kilisesi’nin restorasyon projesi, 2007 yılında Avrupa Birliği ve Tüm-Avrupa Kültür Mirası Federasyonu Europa Nostra tarafından Kültürel Miras Büyük Ödülü’ne layık görüldü.


http://www.yapi.com.tr/haberler/sarica-kilise-turizme-kazandirildi_61609.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Üniversitemiz YTÜ-Yıldız teknik Üniversitesi Mimarlık Fak.deki tüm hocalarımız,arkadaşlarımızla gurur duyuyor olumlu örnek olacak başarılarının devamını diliyorum.Saygılarımla.Can RODOP-Mak.Y.Mühendisi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!