Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

5. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Yapı Mesleki Bilimsel Çalışma Komisyonu tarafından düzenlenen 5. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi'ne bildiri özeti teslimi için son tarih 27 Kasım 2020.

yapi.com.tr

Toplantılar

5. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 28 Mayıs 2021
BİTİŞ TARİHİ: 29 Mayıs 2021
DÜZENLEYEN:

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yapı Mesleki Bilimsel Çalışma Komisyonu

DESTEKLEYENLER:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlar Derneği 1927, Türk Serbest Mimarlar Derneği, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği

WEB ADRESİ:

yapikongresi.mimarlarodasiankara.org

TELEFON: 312 417 86 65
DİĞER BİLGİLER:

A. Konur S. No:4/3 Kızılay Ankara

E. yapikongresi@mimarlarodasiankara.org

+ Ajandama Ekle

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Yapı Mesleki Bilimsel Çalışma Komisyonu tarafından, “Yapı Sektöründe Çok Yönlü Kalkınma: Eğitim-Araştırma-Uygulama” temasıyla düzenlenen, 5. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi, 28-29 Mayıs tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi’nin tarihi ve süreci şöyle aktarıldı:

"Ülkemizde bu türden ulusal ölçekte bir yapı kongresi ilk defa 3-7 Mayıs 1948 tarihleri arasında ‘Birinci Türk Yapı Kongresi’ adı ile Bayındırlık Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Meslek topluluğumuzun o tarihteki örgütü “Türk Yüksek Mimarlar Birliği” kongreye geniş destek ve katılım sağlamıştır. Beş gün süren bu kongre, Cumhuriyet sonrası mimarlığın kuruluşu ve kurumsallaşması sürecinde birçok mesleki konunun çok yönlü ele alındığı ve paylaşıldığı önemli bir etkinlik olmuştur. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 1948 yılında destek verdiği bu ulusal kongrenin sürekliliğini sağlamak amacıyla ‘Yapı Kongresi ve Sergisi’ düzenlemeyi bir gelenek haline getirmiştir. 

2. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi 3-5 Haziran 2015 tarihleri arasında ‘Yapı Üretimi, Kullanımı ve Koruma Süreçleri’ konusuna odaklanan bir etkinlik olarak Ankara’da düzenlenmiştir. 3. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi, 25-26 Kasım 2016 tarihlerinde ‘Teknik Tasarım, Güvenlik ve Erişilebilirlik’ konusunu yine Ankara’da tartışmaya açmıştır. 4. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi, TMMOB Mimarlar Odası Ankara ve Antalya Şubelerinin iş birliğiyle 6-8 Aralık 2018 tarihlerinde ‘Yapı Sektöründe Yenilikçi Yaklaşımlar’ ana temasını gündeme getirmiştir. Yapı sektöründeki ilerlemeler, edinilen birikimler ve geliştirilen her türlü güncel çözümler, mimarlık mesleğinin ve yapı sektörünün ilgili olduğu her alanda ülkemizin kalkınmasına katkı sağlar. Bu türden birçok yönlü kalkınma için Araştırma-Geliştirme ve Araştırma-Uygulama kapsamında yapılan çalışmaların, bu çalışmalardan beslenen ve bu çalışmalara yön veren Eğitim-Araştırma etkinliklerinin arttırılması hedeflenmelidir."

Mimarlık mesleğinde çok disiplinli ve kolektif çalışma önem kazandı
Açıklamada, 5. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi’nin, yapı sektörü ile eğitim, çevre, tasarım, üretim, kullanım, koruma, denetim, yönetim, güvenlik ve yıkım süreçleri arasındaki ilişkilerin tartışıldığı; güncel sorunların ve çözüm önerilerinin paylaşıldığı, yapı sektörü ile ilişkili olan tüm disiplinlerden katılımcıların bir araya gelebildiği bir ortam sağlamak amacıyla düzenlendiği bildirildi.

Mimarlık mesleğinin Eğitim-Araştırma-Uygulama (EAU) sahalarındaki çok disiplinli ve kolektif çalışmalarının önem kazandığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Farklı uzmanlıkların bir araya gelerek teknik tasarım ve uygulamalara yenilikçi bakış açıları ve çözüm önerileri geliştirme becerisi, bu amaçlara yönelik çağdaş ve nitelikli bir mesleki eğitim gerektirmektedir. Bu sebeplerle, ‘5. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi’nin’ ana teması, ‘Yapı Sektöründe Çok Yönlü Kalkınma: Eğitim - Araştırma - Uygulama (EAU)’ olarak belirlenmiştir ve 28-29 Mayıs 2021 tarihlerinde online olarak yapılmasına karar verilmiştir. Yapı sektörüyle ilgili tüm süreçler, aşağıda listelenmiş konu başlıkları kapsamında kongrenin tartışma ortamına dahil edilmiştir.’’

Kongre Başlıkları

1- Yapı Malzemeleri: Teknik ve Çevresel Performansları, Yenilikçi Malzemeler
2- Yapı ve Yapım Sistemleri, Uygulamalar
3- Yapım Yönetimi ve Bilgi Teknolojileri
4- Tasarım Yönetimi: Proje Üretim Süreçleri,
5- Çevresel Kontrol: Yapılarda Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Mimari Akustik, Mekânsal Aydınlatma, İşlevsel (teknik) Sistemler,
6- Yapı Denetimi ve Güvenlik: Sorun Analizi ve Takibi, Yapısal Analizler ve Yapılarda Deprem Güvenliği, Yangın Güvenliği, Risk Analizi vb.
7- Kültürel Mirasın Korunması
8- Evrensel Tasarım: Erişilebilirlik, Mekânsal Sorunlar, Çözüm Önerileri, Teknik Standartlar
9- Afet Yönetimi: Planlama, Uygulama, İyileştirme
10- Mesleki Eğitim: Eğitim – Araştırma – Uygulama Etkileşimi

Farklı disiplinlerden görüşlerin ve çalışmaların bu kongreye katılımları büyük önem taşıyor
Açıklamada, Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi’nin, yapı bilimleri, çevre kontrolü, yapım ve malzeme teknolojileri, mimarlık eğitimi, mühendislik ve bilişim sahalarıyla ilgili birçok disiplinden meslek insanlarını, araştırmacıları, akademisyenleri, uzmanları, uygulayıcıları, üreticileri, öğrencileri ve kullanıcıları bir araya getirmesinin hedeflendiği belirtilirken, bu kapsamda, farklı disiplinlerden görüşlerin ve çalışmaların bu kongreye katılımlarının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Kongre sonunda Bilim Kurulu tarafından seçilecek en az üç bildirinin akademik bir dergide basılacağı kongreyle ilgili detaylı bilgi ve bildiri metni yazım kılavuzlarına http://yapikongresi.mimarlarodasiankara.org/ adresinden ulaşılabilecek.

Kongre Takvimi

Bildiri Özeti Teslimi: 27 Kasım 2020
Bildiri Özeti Değerlendirme:
 25 Aralık 2020
Bildiri Tam Metin Teslimi:
 05 Mart 2021
Bildiri Tam Metni Değerlendirme:
 08 Nisan 2021
Bildiri Tam Metni Son Teslimi:
 07 Mayıs 2021
Kongre Günü:
 28-29 Mayıs 2021

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/5-ulusal-yapi-kongresi-ve-sergisi_182484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!