Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bezirhane Buluşmaları Aralık 2018 Oturumları

Uçhisar’daki Argos in Cappadocia Oteli’nin 1500 yıllık yeraltı mekânlarından Bezirhane’nin ev sahipliği yaptığı buluşmalara Aralık ayında Tanıl Bora ve David Steven Katz konuk oluyor.

yapi.com.tr

Buluşmalar

Bezirhane Buluşmaları Aralık 2018 Oturumları
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 12 Aralık 2018
BİTİŞ TARİHİ: 13 Aralık 2018
YER: Argos in Cappadocia Oteli
DÜZENLEYEN:

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi ve Argos Kültür Sanat işbirliğiyle

WEB ADRESİ:

Argos in Cappadocia

+ Ajandama Ekle

Kapadokya’nın karakteristik kayaoyma mekânlarından birinde, 2011 yılından bu yana sürmekte olan toplantılar serisi, 2018’de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi ve Argos Kültür Sanat işbirliğiyle gerçekleştirildi. 12-13 Aralık günlerinde Argos in Cappadocia Oteli’nde gerçekleşecek Bezirhane Buluşmaları’nın programı:

Tanıl Bora / "Taşra ve Düşünce Hayatı"
12.12.2018 Çarşamba, 18:30

Tanıl Bora’nın güncel araştırma konularından biri olan “taşra”, Buluşma’nın teması olacak. Taşra, tam olarak neresi?... Türkiye'de taşranın düşünce hayatında nasıl bir yeri var - ya da yok?... Bu durumun tarihsel seyri nasıldı?... Yakın tarihimizde taşrada hangi düşünce "mahfillerini" hatırlıyoruz?... Taşrada düşünsel faaliyetin hayatının ne gibi zorlukları var ve ne gibi üstünlükleri olabilir?... Taşra, bir mefhum olarak, düşüncede nasıl bir iş görüyor?... soruları etrafında bir tartışma geliştirmeyi amaçlıyor.  David Steven Katz / “Christianity: Made in Anatolia”  (Anadolu İcadı Hristiyanlık)
13.12.2018 Perşembe, 17:00
Bezirhane Buluşmaları’nın Aralık ayındaki ikinci konuğu İsrailli tarihçi ve yazar David Katz konuşmasında Hristiyanlığı bir ‘Anadolu icadı’ olarak ele alacak. Batı dini olarak düşünülen Hristiyanlığın beşiğinin aslında Orta Doğu ve daha çok Anadolu olması üzerinden bir tartışma açacak. Aziz Paul’ün, Anadolu topraklarında kurup yaygınlaştırdığı ve bugünün İstanbul’unda bir evrensel din olarak kurumsallaşan Hristiyanlığın gelişimine farklı bir açıdan dikkat çeken Katz, Anadolu kökeninin anlamını ve etkilerini tartışacak.