Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: ZeroBuild Forum’21
BÖLÜM SPONSORU

Çarşamba Seminerleri'nde “İstanbul Çıplak”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri”nin 2010 - 2011 akademik yılındaki üçüncü konuğu Zafer Biçen olacak. Mimarizm desteği ile gerçekleştirilen konferans dizisi kapsamında Biçen, katılımcılara izleteceği “İstanbul Çıplak” belgeselinin ardından

yapi.com.tr

Toplantılar

Çarşamba Seminerleri'nde “İstanbul Çıplak”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Kasım 2010 11:00
YER: MSGSÜ Mimarlık Fakültesi, Fındıklı, İstanbul
DÜZENLEYEN: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
+ Ajandama Ekle

imar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri”nin 2010 - 2011 akademik yılındaki üçüncü konuğu Zafer Biçen olacak. Mimarizm desteği ile gerçekleştirilen konferans dizisi kapsamında Biçen, katılımcılara izleteceği “İstanbul Çıplak” belgeselinin ardından İstanbul üzerine bir de sohbet gerçekleştirecek.

Belgeselin yönetmeni Biçen, yapıtı şöyle açıklıyor:

“1980’lerde Dünya Bankası’nın dünya kentlerini ‘yarışan kentler’e dönüştürerek, finans ve turizm ağırlıklı merkezler oluşturma planlarına Türkiye’den İstanbul sunuldu. Liberal ekonomik eğilimler, kapitalist üretim merkezlerinin yer değiştirme hareketlerine bağlı olarak, şehri bir sanayi şehri olmaktan hızla uzaklaştırdı. Yatırımları üretimden emlak, finans, turizm gibi alanlara yöneltti. Bunun sonucu, kalabalıklaşan kente yeni alanlar yaratmak ve bunlardan yüksek karlar elde etmek amacıyla, şehrin en fakir ve savunmasız insanlarının onlarca, yüzyıllarca yaşadıkları nispeten merkezi yerlerdeki mahalle ve ilçelerindeki yaşam alanlarına göz dikildi. Ve uygulamada insanların yaşama, mülkiyet, barınma ve kültürel hakları saldırıya uğradı. Binlerce insan yer değiştirmek zorunda kaldı, yeni evsizler, işsizler oluştu. Kentsel dönüşüm yeni başladı ancak artan bir hızla ilerleyecek. Bu film, ‘kentsel dönüşüm’ üzerine bir fikir edinebilmek, şimdiye kadar verdiği zararlara ve arz ettiği tehlikeye dikkat çekebilmek amacıyla bu sürecin mağdurlarıyla yapılan görüşmelerle gerçekleştirildi.”

Biçen’in "İstanbul Çıplak" belgeseli ve söyleşisi, 3 Kasım 2010 Çarşamba günü saat 11:00’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu’nda izlenebilir.


Çarşamba Seminerleri Çalışma Grubu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, mezunları ve öğretim üyeleri tarafından gönüllülük esasıyla çalışan bir çalışma grubu. 2010 Bahar döneminde Ahmetcan Alpan, Albeniz Ezme, Ayşe Aşıgül, Bahar Aksel Enşici, Deniz Başar, Derya Engin, Ece Doğan, Erbatur Çavuşoğlu, Gizem Kıygı, Gökçe Aksoylar, Hikmet Derya Çatal, İnci Şahin Olgun, Maya Arıkanlı Özdemir, Merve Akar, Merve Akı, Murat Cemal Yalçıntan ve Damla Özgü Yıldız'dan oluşuyor. Ayrıca seminerler Mimarizm tarafından destekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/carsamba-seminerlerinde-istanbul-ciplak-_83543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!