Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Liman Kentlerinin Dönüşümüne Avrupa’dan Bakış

Liman kentleri ve kentsel dönüşüm alanında dünyanın sayılı uzmanlarından Prof. Dr. Dirk Schubert, 14 Kasım Çarşamba günü “Liman Kentlerinin Dönüşümüne Avrupa’dan Bakış” başlıklı bir konferans verecek.

yapi.com.tr

Toplantılar

Liman Kentlerinin Dönüşümüne Avrupa’dan Bakış
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 14 Kasım 2012 18:00
YER: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü E3-301
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve VitrA işbirliğinde

DİĞER BİLGİLER:

A: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2/13 34060 Eyüp - İstanbul

+ Ajandama Ekle

Liman kentleri ve kentsel dönüşüm alanında dünyanın sayılı uzmanlarından Prof. Dr. Dirk Schubert, VitrA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ortak projesi VitrA ile Mimari Keşif kapsamında yayınlanacak yeni kitabın tanıtımı vesilesiyle İstanbul’a geliyor. Kent plancısı ve sosyolog Schubert, 14 Kasım Çarşamba günü saat 18:00’de üniversitenin Santral Kampüsü’nde “Liman Kentlerinin Dönüşümüne Avrupa’dan Bakış” başlıklı bir konferans verecek.

Schubert konferansta, son yıllarda İstanbul’un gündeminde önemli bir yere sahip olan kentsel dönüşüm kavramına ışık tutmak üzere; Amsterdam, Barselona ve Hamburg’dan başlayarak, Avrupa’daki liman kentlerinin dönüşüm stratejilerini ve süreçlerini karşılaştırmalı olarak ele alacak. VitrA’nın desteğiyle hazırlanan “Liman Kentleri: Amsterdam, Barselona, Hamburg” adlı kitap ise konferansla eşzamanlı olarak Bilgi Yayınevi tarafından satışa sunulacak.

Prof. Dr. Dirk Schubert

Kent dönüşümleri, planlama ve kent tarihi konularında araştırmalar yapan Schubert’in, liman ve kıyı bölgelerinde gerçekleştirilen yenileme ve dönüşüm projeleri hakkında pek çok çalışması bulunuyor. Dünyada bu alanda çalışan sayılı akademisyenden biri olan Schubert; Berlin, Hamburg, Londra ve Milano kentlerindeki önemli üniversitelerde ders verdi. Hamburg HafenCity Üniversitesi ’ndeki Kentsel Planlama Yüksek Lisans Programı’nın Dekanı olarak görev yapan­ ve dönüşüm projeleriyle ilgili çok sayıda makalesi bulunan Schubert’in son kitapları arasında Changes in Port and Waterfront Areas Worldwide (2008), Growing Cities (Uwe Altrock ile birlikte, 2004) ve Residential Areas in Hamburg (2005) yer alıyor.

VitrA ile Mimari Keşif

Kuruluşundan bu yana mimarlığı odağına alan çalışmalar yapan, iyi mimarlık uygulamalarında çözüm ortağı olan VitrA, geleceğin mimarlarının eğitimine katkıda bulunmak ve çağdaş bilgilerle donatılmalarına zemin hazırlamak amacıyla, 7 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı BİLGİ-MİMARLIK ile işbirliği yapıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen “Dünya Kentleri” dersinde öğrenciler; dünyadan önemli metropolleri, modern mimarlık dağarcığına kattıkları mimariler ve bina tipleri açısından irdeliyor. VitrA’nın katkılarıyla yapılan mimari keşif gezisiyle, bu şehirleri yerinde gözlemliyor. Sergi, panel, kitap gibi farklı araçlar kullanılarak zenginleştirilen proje kapsamında, bugüne kadar Viyana, Şikago, Londra, Amsterdam, Barselona, Berlin ve Hamburg ele alındı.

Konferans İngilizce gerçekleştirilecek, simultane tercüme yapılmayacak.

Katılım için ilgili adrese mail gönderilmesi gerekmektedir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/liman-kentlerinin-donusumune-avrupadan-bakis_102869.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!