Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Londra'da devboyutlu bir sergi: "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu, 600-1600"

22 Ocak'ta Londra'daki Kraliyet Sanat Akademisi, Türklerin Orta Asya'dan İstanbul'a ve daha da ötelere yayılan sanatsal ve kültürel zenginliğini konu

Yapı Dergisi/Sayı:278

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 22 Ocak 2005
BİTİŞ TARİHİ: 12 Nisan 2005
+ Ajandama Ekle

2 Ocak'ta Londra'daki Kraliyet Sanat Akademisi, Türklerin Orta Asya'dan İstanbul'a ve daha da ötelere yayılan sanatsal ve kültürel zenginliğini konu alan çok önemli bir sergi açıyor. "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu, 600-1600" adını taşıyan sergide yer alan tekstil ürünleri, elyazmaları, hat sanatı örnekleri, ahşap ve metal işçiliği örnekleri ile seramikler sunulacak.

Sergi, batıya göç sırasında Orta Asya'nın doğu sınırlarından başlayarak Doğu Avrupa'da Balkanlar'a kadar ilerleyen Türk kültürlerinin gelişim sürecini konu alan ilk sergi olması nedeniyle özel bir öneme sahip. Kraliyet Sanat Akademisi Başkanı Sir Nicholas Grimshaw, "Bu sergi, 1931 yılında büyük beğeni kazanan Uluslararası Pers Sanatı Sergisi'den bu yana bu ölçekteki ilk sergi niteliğinde ve Akademi'nin geçmiş yıllarda dünya kültürlerine yönelik olarak düzenlediği yıllık sergilerin çizgisinde bir seçki olacak" dedi.

Sergide, Topkapı Sarayı Müzesi ile İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki önemli koleksiyonların yanısıra 11 ülkeden yaklaşık 37 kişi ve kurumun Avrupa ve ABD'deki çok sayıda özel koleksiyonundan seçilmiş 370'i aşkın yapıt yer alıyor. Louvre Müzesi, New York Metropolitan Sanat Müzesi, British Museum, Hermitage Müzesi gibi dünyanın en önemli müzeleri sergiye yapıt gönderecekler.

Serginin küratörlüğünü Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Filiz Çağman, Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, Harvard Üniversitesi İslam Sanatları Profesörü David Roxburgh ile Kraliyet Sanat Akademisi'nden Adrian Locke ve Norman Rosenthal üstleniyor.

12 Nisan'a kadar sürecek olan "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu, 600-1600" sergisinin ana sponsorluğunu Aygaz, Garanti Bankası ve Crus CT üstleniyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/londrada-devboyutlu-bir-sergi-turkler-bin-yilin-yolculugu-600-1600_22073.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!