Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

'noa noa'

Galerist ikinci sergi mekanını, sanat galerilerinin yeni yeni gelişmeye başladığı Tophane Semti’ndeki tarihi Strongilo Apartmanı’nın giriş katında yer alan 20 metrekarelik eski bir dükkanının yerine açıyor. 11. İstanbul Bienal’iyle eş zamanlı olarak kapılarını açan bu küçük sergi mekanı, sadece tek eserlik sergilere yer verilecek olması nedeniyle

yapi.com.tr

Sergiler

'noa noa'
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Eylül 2009
BİTİŞ TARİHİ: 10 Eylül 2009
YER: Strongilo Apartmanı, Tophane, İstanbul
DÜZENLEYEN: Galerist
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 244 82 30
+ Ajandama Ekle

Galerist ikinci sergi mekanını, sanat galerilerinin yeni yeni gelişmeye başladığı Tophane Semti’ndeki tarihi Strongilo Apartmanı’nın giriş katında yer alan 20 metrekarelik eski bir dükkanının yerine açıyor. 11. İstanbul Bienal’iyle eş zamanlı olarak kapılarını açan bu küçük sergi mekanı, sadece tek eserlik sergilere yer verilecek olması nedeniyle Galerist ’in konsept mekanı olarak konumlanıyor.

Galerist’in tek eserlik sergiler düzenleyeceği yeni mekanın açılış sergisi niteliğindeki “noa noa”, sanatçı Leyla Gediz’in mekana özel ilk heykel çalışmasını sanatseverlerle buluşturacak.

“noa noa”nın, 1848-1903 yılları arasında yaşamış Fransız ressam Paul Gauguin’in Tahiti günlüğüne verdiği ad olduğu ve Tahiti dilinde bu sözcüğün güneşin altında tabiatın, insan teninin, rengarenk meyve ve çiçeklerin ortakça yaydığı kokunun güzelliğini ifade ettiği bildiriliyor.

Gauguin, batı medeniyetinin yozlaşmış değerlerinden ve çıkar ilişkilerinden uzak yaşamak amacı ile soluğu Tahiti’de alır ve burada bulduğu saf güzellikleri resmeder. Gediz, Gauguin’in yaşamına benzer nitelikler taşıyan deneyimini “içinde evrildiğim topluluklara karşı Gauguin’vari tepkiler duyan ben, pek çok küskün insan gibi evime kapandım ve “hiç değilse” bir süreliğine burada kendi küçük vahamı buldum” ifadesiyle dile getiriyor.

“noa noa” sergisinde Gediz, galeri mekanına etraflarında rahatça dolaşılabilecek şekilde haftanın 7 gününe ithafen yedi adet kaide yerleştiriyor. Temelinde tahta olup, kimi yüzeyleri ev-içi dekorasyon ve tüketim malzemeleriyle kaplı olan kaidelerin, üst yüzeylerinde günlerin sonunda ayaktan fırlatılıp atılan çorapları birebir imite eden epoksi heykelcikler yer alıyor.

“noa noa” ile Gediz, “Kusursuz An” sergisinde en üst mertebesine ulaştırdığı melankoli yüklü çalışmalarına geri dönmeme arzusunu bir kez daha ortaya koyuyor ve ‘hayatı kusurları ile sevmek’ yönünde yeni bir adım atıyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/noa-noa_71403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!