Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarı Yeni AKM'yi İlk Kez Anlattı

İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler Konferansı’nda, Murat Tabanlıoğlu Atatürk Kültür Merkezi projesine ilişkin detayları ilk kez paylaştı.

yapi.com.tr
1 Mimarı Yeni AKM'yi İlk Kez Anlattı

Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler Konferansı'nın “Cephede Dijitalleşme” başlıklı ilk bölümünde, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesine dair detayları ilk kez paylaşan Murat Tabanlıoğlu, yapının Prost planından başlayıp bugüne uzanan hikayesini babası Hayati Tabanlıoğlu’nun çalışmalarından anekdotlarla aktardı.

Operaların uzun yıllardır şehirlerin konuşulan yapıları olduğunu belirten Tabanlıoğlu, AKM’nin kuruluş hikayesini Hayati Tabanlıoğlu’nun anıları ve arşiv fotoğrafları eşliğinde dinleyicilerle paylaştı.

AKM'den önce Taksim meydanı

“AKM’nin oluşmasında baş oyuncu babam Hayati Tabanlıoğlu’ydu”

Murat Tabanlıoğlu, AKM’nin fikrini ve tasarım dilini ortaya çıkaran koşulları, dönem özellikleriyle ilişkilendirerek şöyle aktardı: “AKM’den
bahsetmek için biraz geriye gitmek lazım. Çünkü bu binanın oluşmasındaki mimar, baş oyuncu benim babam Hayati Tabanlıoğlu’ydu. Dönemi biraz hatırlayalım. O zaman Nazi Avrupasından kaçan mimarlar Türkiye’deydi. Bu mimarlar çoğunlukla İstanbul ve Ankara’da binalar yaptılar ya da Teknik Üniversite’de eğitim verdiler. Babam da o dönem Teknik Üniversite’deydi. Buradaki mimarların etkisiyle Almanya’ya gitti. Orada opera binalarını doktora tezi kapsamında çalıştı. Türkiye’ye döndüğü zaman kendisinden genç bir mimar olarak Taksim meydanındaki opera binasını tekrar ele alması istendi”.