Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sarkis, "Yunus Aran Konferansları"nın 36. Konuğu Olacak

Mimar Yunus Aran’ın anısını yaşatmak ve mimarlık fakültesi öğrencilerinin birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla, her yıl düzenli olarak mesleki kariyerlerini mimarlık alanıyla kesiştiren farklı disiplinlerden konuşmacıların katılımıyla, Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Yunus Aran

yapi.com.tr

Toplantılar

Sarkis, "Yunus Aran Konferansları"nın 36. Konuğu Olacak
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Ekim 2009 16:00
YER: İstanbul Modern Sinema Salonuu, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 334 73 00
+ Ajandama Ekle


Mimar Yunus Aran’ın anısını yaşatmak ve mimarlık fakültesi öğrencilerinin birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla, her yıl düzenli olarak mesleki kariyerlerini mimarlık alanıyla kesiştiren farklı disiplinlerden konuşmacıların katılımıyla, Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Yunus Aran Konferansları”nın, 2009-2010 dönemindeeki ilk konuğu, sanatçı Sarkis Zabunyan olacak.

“İşlerimde Mimari Mekan” adlı konuşmasıyla, Yunus Aran Birlikteliği’nin düzenlediği konferanslar dizisinin 36. konuğu olan Sarkis, Birlikteliğin ilk kez İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştireceği konferansta, mimari tasarımların sanatını nasıl etkilediğini ve mimarinin eserleriyle ilgili felsefi buluşmasını, 7 Ekim’de katılımcılarla paylaşacak.

Sarkis Zabunyan

1938 yılında İstanbul’da doğan Sarkis, sanat yaşamının başlangıcında resimle ilgilenip, kısa bir süre sonra eserlerinde heykelin yanı sıra, ses ve video enstalasyonlarına odaklandı. İlk kişisel sergisini 1960 yılında İstanbul Alman Kültür Merkezi’nde açan sanatçı, Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu.

Sarkis, 1967 yılında Paris Bienali’nde Resim Dalı Birincilik Ödülü’nü kazandı. 1985’te Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı verilen Sarkis, 1992’de Fransa Kültür Bakanlığı’nın heykel dalında verdiği Devlet Büyük Ödülü’ne lâyık görüldü.

Çevresel sanat ve enstalasyon türündeki yapıtlarının yanısıra, kavramsal resimleriyle de çağdaş sanat oluşumları içinde yer alan Sarkis, Eylül ayında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde başlayan ve 10 Ocak 2010 tarihine kadar sürecek “Site” adlı sergisinde, 50 yıllık sanat yaşamının farklı dönemlerinin örneklerini, Türkiye’deki en kapsamlı sergisiyle yeniden yorumluyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’ndeki “Site”de, müzenin tüm mekânları birbiriyle ilişkilenen bir bütün olarak ele alınmakta. Sergi, sanatçının kendi geçmişinin izleri ile dolu, ucu bucağı olmayan bir kent gibi değerlendirilirken; Sarkis’in, sergi için seçtiği çalışmalarında, bir kentin olası mekân, figür ve olgularının bir araya gelmesiyle gelişen çok boyutlu bir diyaloğu tasarladığı izleniyor.
 
Sarkis, çalışmalarını hâlen yaşamakta olduğu Paris’te sürdürüyor.


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sarkis-yunus-aran-konferanslarinin-36-konugu-olacak_72776.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!