Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Şehir 2.0 Konferansı: Şehirler mi Akıllı Olmalı, Yoksa İnsanlar mı?

Türkiye’nin ilk teknoloji ve gelecek odaklı düşünce kuruluşu Gelecekhane tarafından 12 Mart’ta gerçekleştirilecek “Şehir 2.0: Akıllı Şehir, Daha Akıllı Vatandaş” konferansında şehirlerin geleceğini merak edenler İstanbul Fulya’daki Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)’nde bir araya gelecek.

yapi.com.tr

Toplantılar

Şehir 2.0 Konferansı: Şehirler mi Akıllı Olmalı, Yoksa İnsanlar mı?
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 12 Mart 2015 09:00
BİTİŞ TARİHİ: 12 Mart 2015 13:00
YER: Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Fulya
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

GelecekHane

+ Ajandama Ekle

Tarım toplumundan sanayi toplumuna ve hatta artık servis ve bilgi toplumuna doğru evrildiğimiz için, şehirlerin nüfusu kırsal kesimden aldığı göçle birlikte giderek artıyor. İnsanlık tarihinde daha önce hiç bu kadar çok insan şehirlerde yaşamamıştı. Çünkü insanlığı ilgilendiren hemen her şey üniversiteler, müzeler, fabrikalar, restoranlar, mabetler, parklar şehirlerde.

Peki, şehirler sürekli kalabalıklaşacaksa, şehirdeki yaşam nasıl gelişecek? Trafik ne olacak? Enerji, gıda ve benzeri kaynaklar yetecek mi? Sürekli yeni binaların mı yapılması gerekiyor? Sürekli daha çok beton, daha yüksek, daha tek düze mi olmak zorunda? Ormanlar, parklar ve tarihi dokular, ardı kesilmeyen yeni göç edenlere mi yer vermek zorunda kalacak? Dilediğimiz gibi yaşayabilmek için nelere gerek var? Nelere dikkat etmeliyiz, neleri önlemeliyiz, neleri desteklemeliyiz?

Tüm bu soruların yanıtları ve şehirlerin geleceğinin teknolojiyle birlikte nasıl evrileceğini Gelecekhane’nin 12 Mart’ta düzenleyeceği Şehir 2.0: Akıllı Şehir, Daha Akıllı Vatandaş konferansında farklı boyutlarıyla masaya yatırılacak. GelecekHane’nin kurucusu ve baş düşünürü Halil Aksu’nun açılış konuşmasıyla başlayacak panelde, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, şehirlerle ilgili gelecek vizyonlarını; GE Yatırımlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Çeşmeli, endüstriyel İnternet’in şehirler üzerine etkilerini; Migros’tan Ferit Cansever, şehirde erişilebilir, akıllı ve rahat alışveriş deneyimi için neler yaptıklarını ve SAP İş Geliştirme Müdürü Bülent Ünsal, akıllı şehir verilerinin nasıl işlendiğini aktarırken, BKM’den Antar Turgay, akıllı şehirlerde akıllı ödeme sistemlerini nasıl kurduklarını paylaşacak.

İspanya’da nesnelerin interneti konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Libelium’dan Javier Martinez’in de Avrupa’daki akıllı şehir uygulamalarını çeşitli örneklerle aktaracağı ve konusunda uzman yerli, yabancı birçok katılımcının yer alacağı etkinlikte, şehirlerin geleceği masaya yatırılacak. “Şehir 2.0: Akıllı Şehir, Daha Akıllı Vatandaş” konferansı, BKM, SAP, Migros, Turkcell, HP, Intel, GE, FIT Solutions ve Dijital Rafineri’nin destekleriyle gerçekleştirilecek.

Program:

09:00 – 09:15   Açılış – Halil Aksu, GelecekHane

09:15 – 09:30   Şehirde Kart Çözümleri – Antar Turgay, BKM

09:30 – 09:45   Şehrin Akıllı Verisi – Bülent Ünsal, SAP

09:45 – 10:00   Şehirde Akıllı Alışveriş – Ferit Cansever, Migros

10:00 – 10:15   Turkcell İleri Görüş, Akıllı Şehirler Vizyonu – Yiğit Kulabaş, Turkcell

10:15 – 10:30   Akıllı Şehir Örnekleri – Javier Martinez, Libelium

10:30 – 10:45   Şehre Disiplinler Arası Müdahale – İnanç Eray, Mimar

10:45 – 11:00   Şehrin Toplumsal Yorumu – Elif Hekimoğlu, GelecekHane

11:00 – 11:30   ARA

11:30 – 12:45   Şehrin Geleceği üzerine Panel

Moderatör: Kerem Özdemir – Fortune Türkiye

•          Tahsin Yücel – Düşünür, Yazar

•          Faruk Göksu – Şehir Planlamacı, TAK

•          Serhat Çiçekoğlu – Profesör, Loyola University

•          Erdoğan Çeşmeli – GMY, GE

•          Güzide Köksal – HP

•          Mustafa Eren – Verisun

•          Ekmel Ertan – Amber Platform

12:45 – 13:00    Kapanış – Halil Aksu

GelecekHane Hakkında:

GelecekHane Türkiye’nin ilk ve tek gelecek trendlerini ve teknolojilerini araştıran düşünce kuruluşudur. Geçmiş geride kalmıştır, gelecek bizim elimizdedir. Herkes gelecek ile ilgilenmek zorundadır. Zira herkes geleceğe şekil vermektedir. Daha güzel yarınlar için, bilinçli kararlar almalı, bilinçli adımlar atmalıyız. GelecekHane’nin varoluş misyonu budur. GelecekHane gelecek trendleri ve teknolojileri konusunda araştırmalar yapmaktadır, içerik üretmektedir ve insanlığın gelişimine katkıda bulunmaya gayret etmektedir. Etkinlikler düzenleyerek, kurumlara danışmanlık hizmetleri ve bireylere eğitimler vererek, kurum ve kişilerin gelecekle ilgili bilinçlenmelerine ve daha bilinçli kararlar vermelerine katkıda bulunmaktadır

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sehir-2-0-konferansi-sehirler-mi-akilli-olmali-yoksa-insanlar-mi_128609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!