Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sınırları Zorlayan Yaratıcı Cam Çözümleri YEM'de

İnsanlık tarihinin en eski malzemelerinden camın yapılardaki yenilikçi kullanım alanları, Trakya Cam tarafından düzenlenen “Camdan Yansımalar - Mimaride Sınırları Zorlamak” konferansında mercek altına alınıyor.

yapi.com.tr

Toplantılar

Sınırları Zorlayan Yaratıcı Cam Çözümleri YEM'de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Eylül 2013 13:00
BİTİŞ TARİHİ: 24 Eylül 2013 18:30
YER: Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Fulya
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Trakya Cam

+ Ajandama Ekle

HAS Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin, "Mimariye Camdan Yansıyanlar" başlıklı sunumunda cam malzeme özelinde yaratıcılığın yönetimi ve tasarımın değerine odaklanırken; Alataş Mimarlık ve Danışmanlık Kurucusu Ahmet Alataş, "Şeffaf ve Sınırsız" temalı konuşmasında camın geçirgenliği ve yansıma özelliği kullanılarak mimarlığın bilinen problemlerine aranan farklı yanıtları imza attığı ödüllü yapılar üzerinden anlatacak.


Anadolu Comfort Hotel, Has Mimarlıkİpera, Alataş Mimarlık ve Danışmanlık

Konferans kapsamında ayrıca dünyanın önde gelen cam cephe tasarımı mühendislerinden Tim Macfarlane de dinleyicilerle buluşacak. GLASS şirketinin kurucu ortağı olan Macfarlane, cephe mühendisliğinde 27 yıllık tecrübesini aktardığı konuşmasında, camın geleneksel kullanım alanı dışına çıkarak, yaratıcı cepheler ortaya koyduğu projeleri paylaşacak. 30 yılı aşkın süredir mimarlık öğrencilerine strüktür ve cam cephe tasarımı dersi veren Macfarlane, "Tasarım için Buluşlar" başlıklı sunumunda yaratıcı cephe çözümlerinde camın özgün kullanım biçimlerinden örnekler verecek. Tim Macfarlane'in değineceği örnekler arasında New York, Chicago ve San Fransisco’daki Apple mağazaları (Cam Küpler), Times Meydanı'ndaki Bilet Pavyonu, Kimmel Gösteri Merkezi, Tokyo’daki Yurakucko Cam Kanopisi, Boston Kongre Merkezi ve Seattle Halk Kütüphanesi yer alıyor.


Apple Store 59th Street New York, GLASS

1978 yılında Şişecam’ın iştiraki olarak kurulan, dünyanın 6., Avrupa’nın 4. büyük cam üreticisi Trakya Cam, mimaride inovatif cam kullanımının ünlü mimar ve mühendisler tarafından örnekleriyle paylaşılacağı konferansta ayrıca, temperlenebilir ısı ve güneş kontrol kaplamalı camı TRC Coolplus 60/43 T kullanılarak üretilen yeni yalıtım camı ünitesini de tanıtacak.

Tek bir kaplama ile ısı kayıplarını azaltarak kışın ısıtma giderlerinden, güneş ısısı geçişini azaltarak yazın da soğutma masraflarından tasarruf sağlayan, düşük yansıtmalı kaplaması sayesinde dıştan içe bakışta şeffaf, içten dışa bakışta nötral görüntü veren TRC Coolplus 60/43 T, rezidanslar, ticari binalar (otel, alışveriş merkezi, okul, hastane, ofis gibi) ve kış bahçelerinde tercih ediliyor. Temperlenebilme özelliği sayesinde emniyet ihtiyacını da karşılayan bu yeni nesil ürün, sınırları zorlayan mimari tasarımlarda cam kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

“Camdan Yansımalar - Mimaride Sınırları Zorlamak” konferansı, 24 Eylül Salı günü 13:00 - 18:30 saatleri arasında Yapı Endüstri Merkezi (YEM)'de izlenebilir.


Program
:

13:00 - 13:30  Kayıt

13:30 - 13:45  Açılış Konuşmaları

13:45 - 14:15  Mimariye Camdan Yansıyanlar
Ayse Hasol Erktin | Mimar, MDS., Kurucu Ortak - HAS Mimarlık

14:15 - 14:45  Şeffaf ve Sınırsız
Ahmet Alataş | Y. Mimar, Kurucu - Alataş Mimarlık ve Danşmanlık

14:45 - 15:15  Kahve Molası

15:15 - 15:45  Cam Teknolojisinde Yeni Yaklaşımlar
Trakya Cam

15:45 - 16:30  Tasarım için Buluşlar
Tim Macfarlane | Y. Yapı Mühendisi, Kurucu Ortak - GLASS

16:30 - 18:30  Kapanış ve Kokteyl

İngilizce ve Türkçe sunumların olduğu konferansta simültane tercüme yapılacak. Sınırlı kontenjan nedeniyle önceden kayıt yaptırılması gerekiyor.
Kayıt için tıklayınız.


Konuşmacılar:

Ahmet AlataşLisans ve yüksek lisans eğitimini 1996 yılında Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlayan Ahmet Alataş, aynı sene Viyana’da Profesör Helmut Richter ile çalışmaya başladı. Ardından 2000 yılında Viyana’da kendi ofisi, Alataş Mimarlık ve Danışmanlık’ı kurdu, 2001 yılında ise ofisi İstanbul’a taşıdı.  Avusturya ve Türkiye’de katılmış olduğu çeşitli yarışmalarda üçü birincilik ödülü olmak üzere birçok ödül alan Alataş, Avusturya ve Türkiye'de çeşitli üniversitelerde proje dersi vermekte ve jüri üyeliği yapmaktadır. Alataş Mimarlık ve Danışmanlık’ın aldığı ödüller arasında Şişli Lisesi Ulusal Mimari Proje Yarışması’nda 3.’lük ve Dardanel Yönetim Binası ile ICONIC Awards 2013'te mimarlık kategorisinde "Best of Best" ödülü bulunmaktadır. İstanbul'da tamamlanan İPERA25 ve Dardanel Yönetim Binası projeleri WAF 2013'te son elemeye kalan projeler arasındadır.

Ayşe Hasol ErktinHAS Mimarlık Ltd. çatısı altında geçirdiği 25 yıllık dönemde, aralarında Anadolu Sağlık Merkezi ile Swissotel Grand Efes projelerinin de olduğu ve küresel uzmanlıklar içeren çeşitli konut, ofis, otel ve sağlık projelerini yönetmiştir. Erktin, HAS’ın dünyaca ünlü mimarlık firmaları olan Skidmore, Owings and Merrill (SOM) ile 1993 yılında, Rees Associates, Inc. ile 1999 yılında, NBBJ ile 2003 yılında, Pei Cobb Freed & Partners ile 2006 yılında, Llewelyn Davies Yeang ile 2007 yılında ve RMJM ile 2009 yılında başarılı iş ortaklıkları kurmasında etkin rol almıştır. Harvard Üniversitesi Mimarlık Okulu'ndan yüksek lisans derecesine sahip olan Erktin, Boğaziçi Üniversitesi’nden işletme yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mimarlık lisansını almıştır. Urban Land Institute (ULI) Türkiye İcra Kurulu Üyesi ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olup, 2011-2013 döneminde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, 2000-2001 döneminde İstanbul Proje Yönetim Derneği Başkanı, 1997-2002 döneminde Harvard Mezunlar Derneği Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. BREEAM Değerlendiricisi olup EDAC Akreditasyonu'na sahiptir.

Tim MacfarlaneCephe mühendisliğinde 27 yıllık tecrübesini aktardığı GLASS şirketinin kurucu ortağıdır. Macfarlane, malzeme olarak camı, geleneksel kullanım alanı dışına çıkarak yaratıcı cephelerle buluşturmaktadır. İngiltere Yapı Mühendisleri Enstitüsü tarafından Pittsburgh Kongre Merkezi  için verilen  “Yapısal Mühendislik Mükemmellik Yüksek Ödülü” de dahil olmak üzere Macfarlane alanında birçok ödülü sahibidir. 30 yıldan uzun süredir mimarlık öğrencilerine strüktür ve cam cephe tasarımı dersi veren Macfarlane’in en bilinen cam çözümlerinin başında New York, Chicago ve  San Fransisco’daki Apple Ana Mağazaları (Cam Küpler), Times Meydanı’ndaki Bilet Pavyonu, Kimmel Gösteri Merkezi, Tokyo’daki ikonik Yurakucko Cam Kanopisi, Boston kongre Merkezi ve Seattle Halk Kütüphanesi gelmektedir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sinirlari-zorlayan-yaratici-cam-cozumleri-yemde_112231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!