Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Camı En Basit Haliyle Kullanmayı Seviyorum"

Trakya Cam tarafından, Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) düzenlenen “Camdan Yansımalar - Mimaride Sınırları Zorlamak” konferansına, "Şeffaf ve Sınırsız" başlıklı sunumuyla katılan Alataş Mimarlık ve Danışmanlık Kurucusu Ahmet Alataş, gerçekleştirdiği projelere ait 200 fotoğraf eşliğinde, neden camı bu kadar yoğun kullandığını aktardı.

yapi.com.tr
"Camı En Basit Haliyle Kullanmayı Seviyorum"

“Aslında cam kullanmak için yola çıkmıyorum ama doğayla olan ilişkim yaptığım tasarımları etkiliyor” diyen Ahmet Alataş, projelerinde camı ne şekilde kullandığını, ne gibi detaylar geliştirdiğini ve bunların yaşamımıza ne kattığını dinleyicilerle paylaştı.

Öncelikle yeni bir şeyler üretmek için istekli olmak gerektiğine dikkat çeken Alataş, arzu edilen detayların elde edilmesinde ve uygulamanın gerçekleştirilmesinde takım arkadaşlarıyla iş ortaklarının son derece önemli rollere sahip olduğunu vurguladı.Kendi evini yenilerken kullandığı camı, sonraki projelerinde de başrolde tutan Ahmet Alataş, öne çıkan projelerinden Uşaklıgil Evi, İpera 25, Dardanel Yönetim Binası’nda neden camı tercih ettiğini açıklarken, bütçe sınırlaması nedeniyle dışarıdan doğrama alamadıkları durumlarda geliştirdikleri ‘uydurma’ mimarlık ile son derece başarı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Herhangi bir ürünü hazır tedarik edemediklerinde detayların elde çizilip ilgili zanaatkarla işbirliğine gittiklerini belirten Ahmet Alataş, çok özellikli camlar kullanmayı sevmediğini, camın en basit halini tercih ettiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:“Türkiye’ye geldiğim dönemde insanlar cam yapıları çirkin buluyordu. Aslında çirkin olan cam değil, profillerdi. Sonuçta uzay teknolojisi kullanmıyoruz. . Örneğin İpera’da hareketi sağlamak için araba bagajı amortisörü kullandık. Amacımız, ekonomik çözümler üreterek bunu yapılabilir kılmak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cami-en-basit-haliyle-kullanmayi-seviyorum_112627.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!