Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Surları Düşünmek"

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile Erasmus anlaşması bağlamında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri, Strasbourg Devlet Yüksek Mimarlık Okulu ve 9 Eylül Üniversitesi öğretim üyeleri ile lisansüstü öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilen İstanbul Karasurları kentsel tasarım atölye çalışmasının sonuçları

yapi.com.tr

Sergiler

"Surları Düşünmek"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 7 Nisan 2009 18:30
BİTİŞ TARİHİ: 30 Nisan 2009
YER: Fransız Kültür Merkezi, Taksim, İstanbul
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 377 02 00-256 E: dilek.ayman@istanbul2010.org
+ Ajandama Ekle

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile Erasmus anlaşması bağlamında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri, Strasbourg Devlet Yüksek Mimarlık Okulu ve 9 Eylül Üniversitesi öğretim üyeleri ile lisansüstü öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilen İstanbul Karasurları kentsel tasarım atölye çalışmasının sonuçları “Çevresiyle, yaşayanlarıyla, mahalleleriyle…  Surları düşünmek” başlığı altında sergiliyor.

UNESCO Dünya Miras Merkezi/ICOMOS ortak heyetinin 2006 yılında yaptığı tetkik sonucu hazırladığı raporda Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İstanbul Karasurları’ndaki restorasyon çalışmalarının sorunlarına işaret edilmiş ve durdurulması istenmişti.

Bu atölye çalışmasında Karasurları yalnızca korunması gereken bir anıt olarak değil, yaşam çevresi, ulaşım imkânları, kamusal mekânları ile bir bütün olarak incelenmeye çalışıldı.  İstanbul 2010 projesi İstanbul Karasurları’nı çevresinde yaşayanları, mahalleleri, yaşam çevresi ile bir bütün olarak ele almayı ve yeni kentsel deneyimlere ve araştırma çalışmalarına açık yöntemlerle korunabileceğinin altını çizmeyi hedefliyor.

7 Nisan 2009 saat 18.30’da Fransız Kültür Merkezi’nde açılacak sergide Strasbourg Devlet Yüksek Mimarlık Okulu ENSA ve 9 Eylül Üniversitesi lisansüstü öğrencilerinin İstanbul Karasurları’nı çevreleyen alanlar için geliştirdikleri kentsel tasarım ve mimari avan proje ve fikirlerini açıklayan levhalar yer alacak. İstanbul Karasurları mimari analizler, krokiler, analizler, fotoğraflar ve açıklayıcı metinler yoluyla İstanbul için çalışan ve düşünen herkesin ilgisine sunulmuş olacak.  Açılışta Proje Koordinatörü Prof. Işık Aydemir ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Direktörü Korhan Gümüş bir sunum konuşması yapacaklar.

Bu atölye çalışmasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi ve Fatih Belediyesi de mekân desteği sağlayarak uzman ve yetkilileri ile çalışmalara katıldılar.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/surlari-dusunmek_67977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!