Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: 4. Ulusal Yapı Kongresi

"Türkiye Altyapı Sektöründe Yatırım Zorlukları ve Çözüm Yolları"

Konferansta, Türkiye’deki altyapı yatırımlarına ilişkin fırsatlar ve riskler ile yeni proje finansmanı imkanları ele alınacak.

yapi.com.tr / AA

Toplantılar

"Türkiye Altyapı Sektöründe Yatırım Zorlukları ve Çözüm Yolları"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 4 Aralık 2013
BİTİŞ TARİHİ: 4 Aralık 2013
YER: Çırağan Sarayı, Beşiktaş
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Herdem Avukatlık'ın ev sahipliğinde, Uluslararası Proje Finansmanı Derneği (IPFA) katkısıyla

+ Ajandama Ekle

Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilecek konferansa, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan yetkililer ile Türkiye'de büyük çaplı projelerde yer almış firmaların temsilcileri katılacak. Herdem Avukatlık Kurucu Ortağı Şafak Herdem, Marmaray Projesi'nin hayata geçirilmesiyle finansman sağlayan uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin arttığına dikkat çekti.

Özellikle son yıllarda süregelen ekonomi politikaları ve Marmaray'ın hayata geçirilmesi ile uluslararası yatırım çevreleri tarafından ilgiyle izlenen altyapı projelerine olan ilginin önemli oranda artış sağladığını belirten Herdem, bu projelerin, İstanbul gibi büyük şehirler ile sınırlı kalmamış olmamasının da Türkiye adına önemli bir katma değer yarattığını ifade etti. Herdem, uluslararası platformlarda gerçekleştirilecek bu tür etkinlikler ile hukuki düzenleme ve uygulama fazlarının mukayeseli olarak tartışılmasının sektöre katkı sağlayacağını belirterek, uluslararası yatırımcıların artan ilgisine karşın düzenleyici kurallar tarafında yaşanan eksikliğin proje sahipleri için önemli bir risk unsuru olduğuna işaret etti.

Proje finansmanı temininde hukuki süreçte halihazırda kullanılan sözleşmelerin genel hatları ile yurt dışında uygulanan sözleşme tiplerinin tercümesi olmaktan öteye geçmediğini dikkati çeken Herdem, bu durumun proje sahibi ve finansman kaynağı kurumlar arasında yaşanılan ihtilaflarda yorum farkından kaynaklı sorunlara sebep olabileceğinin altını çizdi. Herdem, yabancı kalkınma ajansları ve bankaların, finansmanın teminine ilişkin öne sürdüğü ön şartların finansman getirisinden öteye kaynak yaratma amacını taşıdığı ve proje finansmanına ilişkin düzenleyici kurallar getirilmediği sürece finansman temininin proje sahibi için devam edecek yüksek risk anlamına gelmekte olduğunu vurgulayarak, tüm bu konuların  konferansta masaya yatırılacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/turkiye-altyapi-sektorunde-yatirim-zorluklari-ve-cozum-yollari_113866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!