Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ahmet Nazif Zorlu'nun Rumelihisarı'ndaki Villasında Keşif Yapıldı

İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü üyeleri, müze yapılacak diye satın alınıp havuzlu villaya dönüştürüldüğü ileri sürülen köşkte keşif yaptı.

yapı.com.tr
 Ahmet Nazif Zorlu'nun Rumelihisarı'ndaki Villasında Keşif Yapıldı

Zorlu Holding’in sahibi Ahmet Nazif Zorlu’nun Rumelihisarı’nda “2. grup tescilli tarihi eseri müze yapmak için alarak kendisine havuzlu villa yaptığı” iddiası incelemeye alındı. İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü bölgeye giderek köşkte keşif yaptı. Cumhuriyet2ten Hazal Ocak'ın haberine göre, üyeler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) resmi yazıyla başvurarak “taşınmazın projeye uygun olup olmadığını” sordu. İBB’den gelecek yanıta göre Koruma Kurulu’nun bir karar vermesi bekleniyor.

Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu Rumelihisarı’nda Boğaz’ı tepeden gören yeşil alanda yer alan ve 2. grup tarihi eser olarak tescillenin yapıyı restore ettirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) “müze yapacağım” diye izin almıştı. Ancak müze yerine bölgede havuzlu bir köşk yapıldı. Köşkün çevresi Google Earth’ten bile görünen 2 metre yüksekliğindeki duvarlarla örüldü. CHP’li Meclis üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam köşkle ilgili suç duyurusunda bulununca durum oratya çıktı. İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden uzman bir ekip alana giderek incelemelerde bulundu. Uzmanlar incelemenin ardından İBB’den alanda yürütülen işlemlerle ilgili bilgi istedi. Koruma Kurulu, belediyeden gönderilecek belge ve bilgiler doğrultusunda köşkle ilgili karar verecek.


CHP’li Meclis üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Bir kere daha Boğaziçi’nin ne yollar kullanılarak talan edildiğini gördük. Zorlu ‘müze yapacağım’ diye kılıf uydurdu. Kendisine malikâne yaptı. Bahçeye havuz, helilopter pisti yaptı. Kendisinin kullanımında olmayan yeşil alanı da hukuksuz bir biçimde çevirdi. Hiçbir kamu görevlisi biz suç duyurusu yapana kadar da görmedi. Boğaz ilgili kamu görevlileri ve işadamları eli ile talan ediliyor. Koruma kurulu incelemesinin ardından aykırılığı tespit edip suç duyurusunda bulunmalı. Bu projenin iptal edilmesi gerek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/-ahmet-nazif-zorlunun-rumelihisarindaki-villasinda-kesif-yapildi_135229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!