Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakan Güllüce: Mimariyi Iskalamışız

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Yıldırım Belediyesi'nin düzenlediği "Şehir ve Gençlik" konulu panelde konuştu.

yapı.com.tr
 Bakan Güllüce: Mimariyi Iskalamışız

Türk milletinin dünyanın en çevreci toplumu olduğunu söyleyen Güllüce, "Hem fiziki anlamda çevrede çok iyiyiz. Şehirlerimiz, sanayicimiz çok iyi hem de manevi anlamda çevre olarak çok iyiyiz" diye konuştu. Bugün Gazetesi'nin haberine göre, Güllüce, dünyanın en iyisi olmak için gençlerin kendilerini donatması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin mimari eserleri onarımı konusunda elinden geldiğini yaptığını söyleyen Güllüce, eleştiri yapmayı da ihmal etmedi. Güllüce, “Mimari olarak 300 yılı ıskalamışız. En iyi musiki adamı, mimar, mühendis, savaşçı, komutan olan dönemden en kötülere doğru gitmiş. Allah'tan bir Mimar Sinan'ımız var, hep anlatıyoruz. Yani yeni yaptığımız camiler de oraya doğru gidiyor. Mimari de medeniyetin bir parçasıdır. Mimaride de iyi bir noktaya gitmemiş, ıskalamışız. Restorasyon da öyle bir şey. Onların yaptıklarını dedelerimizin yaptıklarını tamir etme becerimiz bile azalmış. Bunda kimseyi suçlamıyorum. Bir medeniyet kaybı. Biz, yitik bir medeniyetin çocuklarıyız” dedi.

 

"Nükleer santrali eleştirenleri anlamıyorum"

Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santralleri eleştirenleri anlamadığını ifade eden Güllüce, şöyle devam etti: “Dünyada bine yakın nükleer santral varken, 'Türkiye'de nükleer santral olmasın' diye bir adam yürüyorsa onun çevreciliğinde bir tuhaflık vardır. En temiz enerjiyi aldığınız bir alan orası. Havaya salınım yapmayan, karbondioksit salmayan, ozon gazına problem olmayan, fosil yakıtlarla elde ettiğiniz enerjiye nazaran dünyaya az zarar veren bir enerji. Kendi ülkesinin yüzde 60-70'ini nükleerden karşılıyor ama bakıyorsun Türkiye'ye bazı insanlar geliyor, bazı ülkelerden o gençler kendi ülkesinde yeni yapılan nükleer santrallere karşı çıkmıyor da nedense bizdeki için eylem yapıyor. Nükleere, termik santrale, hidroelektrik santrale, güneş ve rüzgar enerjisine karşısın. Peki elektrikler hiç kesilmesin. Bu nasıl olacak? Bugün yüzde 70'e yakın enerjimizi ithal ediyoruz. Uluslararası bir problem çıktı vanayı kapattı. Ne yapacağız? ” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-bakan-gulluce-mimariyi-iskalamisiz_137693.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!