Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çin'in 2012'de Yüksek Ölçekli Sanayi Büyüme Oranı %10 Olacak

Çin'in yüksek ölçekli sanayi büyüme oranının 2012 sonu itibariyle geçen seneye göre yüzde 10 oranında artış göstermesinin beklendiği bildirildi. Öte yandan Çin'in dış ticaretinin 2012 yılı sonunda yüzde 6 büyüyeceği tahmin ediliyor.

yapi.com.tr / AA
 Çin'in 2012'de Yüksek Ölçekli Sanayi Büyüme Oranı %10 Olacak

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Miao Vey, sanayinin bu yıl Çin ekonomisindeki büyümeye katkısının yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını söyledi. Sanayi ihracatının bu yıl yüzde 6,9 oranında artmasının beklendiği ifade edilirken, 90 milyondan fazla kişiye istihdam sağlandığı açıklandı. Sektördeki karın 2012'de geçen yıldan daha aşağı olmayacağı belirtilerek, 2012'de yüksek ölçekli sanayi büyümesinin bu yıl yüzde 10 oranında olmasının beklendiği kaydedildi. İlk 10 ayda sanayi yatırımlarının yüzde 21,1 oranında büyüme gösterdiği ve 1,39 milyar Yüen'e (yaklaşık 40 milyon TL) yükseldiği vurgulandı. Ülkede sanayi sektörünün ''üretim hacmi ve büyüklüğünün yanı sıra kalite ve niteliğe de önem veren bir yapıya bürünmeye başlayacağına'' dikkat çekildi.
    
''2012'de dış ticaret yüzde 6 büyüyecek''

Çin Ticaret Bakanı Çın Dıming de, Çin'in dış ticaretinin 2012 yılı sonunda yüzde 6 büyümüş olacağını söyledi. Şinhua ajansının haberine göre, büyümenin devlet tarafından hedeflenen yıllık dış ticaret büyümesi yüzde 10'dan yavaş olacağı ifade edildi. Çin'de Ocak-Kasım döneminde dış ticaretin yüzde 5,8 artışı göz önüne alındığında Çın'ın tahmininin tutarlı olduğu belirtilirken, küresel krizin dünyanın en büyük ihracatçısı konumundaki Çin'i de etkilediği vurgulanıyor. Çın, ayrıca Çin'in doğrudan yabancı yatırım kullanımının ise 110 milyar dolara ulaşacağı tahmininde bulundu. Bu tahmine göre de geçen yıl 116,01 milyar dolar olan doğrudan yatırımda düşüş görülmesi bekleniyor. Bakan Çın, Çin'in finansal olmayan sektörlerde yurt dışında bulunan yatırımının ise 70 milyar dolar seviyesinde kalacağını söyledi. Bu rakam geçen yıl 68,58 milyarı aşmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-cinin-2012de-yuksek-olcekli-sanayi-buyume-orani-10-olacak_103635.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!