Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İngiltere’de Konut Kredileri Ağustos Ayında Sert Yükseldi

İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) açıkladığı verilere göre konut kredileri ağustos ayında 3,4 milyar sterline yükseldi. İngiltere’de düşük faiz oranlarının desteği ile konut kredilerinin toplam hacmi ağustos ayında 2008 yılından bu yana en sert artışını kaydetti.

yapı.com.tr
 İngiltere’de Konut Kredileri Ağustos Ayında Sert Yükseldi

İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) açıkladığı verilere göre, bu ülkede, konut kredileri ağustos ayında 3,4 milyar sterline yükselerek 2008 yılının mayıs ayından bu yana en sert artışını kaydetti. Temmuz ayında konut kredileri 2,8 milyar sterlin artış göstermişti.

BoE verilerine göre ağustos ayı itibariyle onay verilen toplam konut kredileri yaklaşık 71 bine ulaşarak 18 ayın en yüksek seviyesini gördü. Ekonomistler daha önce ağustos ayında onay verilen kredilerin 69 bin 800 seviyesinde olmasını bekliyordu.

İngiltere’de konut sektörü uzmanlarına göre 2009 yılından beri yüzde 0,5 ile tarihinin en düşük seviyesinde olan politika faiz oranı konut sektöründeki talebi desteklemeye devam ediyor. Uzmanlar talep karşısında yetersiz konut stoğunun konut fiyatlarını yukarı yönlü baskıladığını belirtiyor.

Öte yandan İngiltere’nin Tapu Kayıt Merkezi verilerine göre İngiltere’de ağustos ayında konut fiyatları yüzde 0,5 oranında artış kaydederken, ortalama bir konut fiyatı 184 bin 682 sterline yükseldi.


Londra merkezli EY Item Club’ın Kıdemli Ekonomisti Martin Beck konuya ilişkin olarak konut sektöründeki kredilerdeki artışın finans krizi öncesindeki dönemden farklı gerekçelere sahip olduğunu belirterek, talepteki artışın tüketici sektöründeki sağlıklı görünüme işaret ettiğini söyledi.

Britanya Endüstri Konfederasyonu (CBI) Direktörü Rain Newton Smith ise farklı sektörlerde büyümenin devam ettiğini belirterek, “Düşük enflasyon ve gelir artışı tüketici güvenini de beraberinde artırıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-ingilterede-konut-kredileri-agustos-ayinda-sert-yukseldi_135211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!