Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektörü İstikrar Bekliyor

7 Haziran genel seçimlerinin sonuçlanmasının ardından inşaat sektörünün temsilcilerinden değerlendirmeler gelmeye başladı. Sektör temsilcileri dört partili meclisten istikrar bekliyor

yapı.com.tr
 İnşaat Sektörü İstikrar Bekliyor

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün:


Seçim sonuçlarının tüm Türkiye’ye ve iş dünyasına hayırlı olmasını diliyoruz. Yeni parlamentonun, gelişmiş demokrasilerin en önemli bileşeni olan uzlaşma kültürünü benimseyerek, ülkemizin çıkarlarına yönelik adımlar atacağını umuyoruz. Belirsizlik ortamı ekonomik açıdan zorlu bir tablo oluştursa da, beraberlik ve uzlaşma kültürü içinde Türkiye’nin huzuru ve kalkınması için gereken sinerji yaratılmalıdır. Günümüzde global ölçekte siyaset ve ekonomi iç içe geçmiş durumdadır ve birbirini etkilemektedir. Biz de bu yolda Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Türk inşaat sektörünün yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde yıllık 100 milyar dolar hedefini gerçekleştirmek, uluslararası arenadaki etkinliğimizi daha da hızla artırmak için daha çok çalışacağız. Seçimlerin ekonomimizi ve dolayısıyla Türkiye’yi çok daha ileri bir noktaya taşımasına vesile olmasını diliyor, yeni dönemde TBMM'de temsil edilecek tüm siyasi partilerimizi ve görev alacak tüm milletvekillerimizi kutluyoruz.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci:


Türkiye seçmeni yüksek bir katılımla 7 Haziran’da sandığa gitti ve dört partili bir meclis oluşturma yönünde irade koydu. İstikrar için tek parti iktidarı bekleniyordu ancak sandıktan çıkmadı. Bu durumun ekonomik dengeleri etkilemesine izin verilmemeli ve bir an önce gündemimiz ekonomiye dönmeli.
Halk iradesini sandığa yansıttı ve buna saygı duymak gerekir. Sandıktan çıkan ortak akıldır. Vatandaşın seçimidir, saygı duyulmalıdır. Demokrasilerde çarelerin tükenmediğini biliyoruz.  İş alemi olarak hem kendi adımıza hem de çalışanlarımız adına bir an önce gündemin ekonomiye dönmesi gerektiğini de biliyoruz. Türkiye’nin istikrarlı bir yapı oluşturması gerektiği ortadadır. Güçlü ekonomi, güçlü Türkiye isteniyorsa bu ideali gerçekleştirecek bir siyasi irade oluşturulmalıdır. Türkiye eldeki bu sonuçlarla da en iyi tabloyu oluşturacak birikim ve enerjiye sahiptir. Dileğimiz odur ki, bu süreç ekonomiyi kaosa sürüklemeden aşılır ve siyasi denge sağlanır.


Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya:


Türkiye seçmeni demokrasi adına önemli bir sınavdan başarıyla geçti. Türkiye demokrasisi açısından barış ve uzlaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. Sonuçların ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını istiyoruz. Bir azınlık hükümeti veya koalisyon olup olmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Hükümetin bir an önce kurulup, ekonomi özellikli bir modelin belirlenip hareket edilmesi gerekiyor. Hem siyasi, hem de ekonomik istikrarın devam etmesini son derece önemsiyoruz.


Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan:


Hiçbir seçim öncesi dönemde yaşanmamış bir canlılığı bu seçim öncesinde fazlasıyla yaşamış bulunmaktayız. Türkiye gibi demokratik toplumlarda siyaset kendisini bir şekilde yapılandırıyor. Bizim için artık seçim süreci tamamlanmış olup yeni kurulacak hükümetle birlikte piyasalarda ertelenen talepler yerine gelmeye başlayacaktır. Gayrimenkul sektörümüz kendi dinamikleri çerçevesinde seçim öncesinde olmasına rağmen ciddi bir performans göstererek onlarca proje lansmanına imza atmıştır. Bu, bizlerin piyasalara olan güveninin bir yansımasıdır. Önümüzdeki süreç tüm bu çalışmaların meyvesinin toplanma süreci olacaktır.


Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal:


Eleştiriler olsa da uzun yıllar süren tek parti dönemi sektöre yönetilebilir ve belirgin bir piyasa ortamı sundu. Unutmayalım ki gayrimenkul piyasası güven endeksli işleyen bir piyasadır. Satılmaya çalışan temel şey ürünün kendisi olduğu kadar aynı zamanda istikrar, güven ve piyasa derinliğidir. Yabancı yatırımcılar her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de güven endeksli pozisyon alır. Bu sebeple kısa vadede bu pozisyonlar sektör aleyhine olabilir. Seçimin hemen ertesi piyasalarda bir dalgalanma olmasını ve belirsizlikten kaynaklanan döviz hareketlerini, çıkan sonuçlar açısından gayet normal değerlendiriyoruz. Bu belirsizlik dağılmaya başladıkça gerek döviz gerekse piyasalar yerine oturur.

AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak:
Dört partili meclisten bir hükümetin çıkması, toplumun genel beklentisi olmakla birlikte olası bir erken seçimin hem ekonomiye hem de toplumsal huzura zarar vereceği aşikârdır. Seçim sonrası tüm sektörler gibi inşaat sektörü temsilcileri olarak temennimiz, ekonomik istikrarın sürmesi yönünde. İstikrarın sağlanması halinde, enflasyon gerileyecek ve konut fiyatları da ucuzlayacaktır. Bu durum ertelenen gayrimenkul yatırımlarının tekrar gündeme gelmesine sebep olurken, gayrimenkul piyasası da güçlenerek büyümesini sürdürecektir. Aksi bir durumun gelişmesini hiçbirimiz arzu etmeyiz.

Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün:
Yatırımcılar çok dikkatli olması gereken bir döneme girdi. Kısa vadede bazı ekonomik enstrümanlarda çeşitli dalgalanmalar olabilir. Seçimin ardından dolar 2,80, euro ise 3 TL bandını geçti. Dövizin psikolojik sınırı aşması, Merkez Bankası’nın dolara müdahalesi, Borsa İstanbul’da çok sert bir düşüş yaşanması gibi gelişmeler dalgalanmanın devam edeceğini gösteriyor. Türk halkı sürekli değişen, ne olacağı belli olmayan yatırım araçlarını sevmiyor. ‘Garantici yatırımcı’ her zaman gayrimenkulü tercih ediyor. Çünkü gayrimenkul piyasası siyasi, ekonomik dalgalanmalardan neredeyse hiç etkilenmiyor. Özellikle arazi piyasasında fiyatlar düşmez, aksine yükselebilir de. Bugün metrekaresi 10 TL olan bir arazi 11-12 liralara kadar da çıkabilir. Gayrimenkule yatırımın gelecek dönemlerde de tüm hızıyla devam edeceğine inanıyorum. Gayrimenkul piyasalardaki bu son dalgalanmada da en güvenli liman olduğunu bir daha gösterecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-insaat-sektoru-istikrar-bekliyor_131560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!