Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaatçının Derdi ‘Nakit’

GYODER Başkanı Aziz Torun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği raporda bürokratik süreçlerin, yabancı yatırımcıların taşınmaz almasını zorlaştırdığına dikkat çekerek, “Sektördeki finansman sorunlarının önüne geçebilmek için nakit akışı yaratılması şart” dedi.

yapi.com.tr
İnşaatçının Derdi ‘Nakit’

Türkiye’de yabancılara satılan gayrimenkulün parasal değeri 4.3 milyar dolara ulaşırken inşaatçılar, başta Ankara olmak üzere yabancıların Türkiye’de taşınmaz alma şartlarının hala engellerle dolu olmasından yana dert yandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na şikayette bulunan inşaatçılar, “Yabancılar vize ve ikamet gibi sorunlarla karşılaşıyor. Bürokratik süreçler, yabancı yatırımcıların Türkiye’de taşınmaz almasını zorlaştırıyor. Türkiye’de taşınmaz alan yabancılara taşınmazın maliki oldukları süreç içinde ikametgah izni verilmesinin satışları arttıracağı kanaatindeyiz” görüşünü iletti.

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, Türkiye’den taşınmaz alırken bürokratik engellerle karşılaşan yabancıların sorunları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir rapor sundu. Şikayet yazısında yabancıların Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu uyarınca yerli yatırımcılarla eşit muamele görmesi gerekirken, ek yükümlülükler getirildiği ve farklı muameleye tabi tutuldukları kaydedilerek şunlara yer verildi:

Nakit akışı gerekiyor

“Sektörün en önemli sıkıntılarından birisi olarak görülebilecek likidite ve finansman sorunlarının önüne geçebilmek için arza karşılık bir talep çeşitliliği ve nakit akışı yaratılması gerekiyor. Bu doğrultuda da yabancıların gayrimenkul edinimi önem taşıyor. Her ne kadar bu konuda bazı adımlar atılmış olsa da gerek mevzuattan gerekse de mevzuatın uygulanmasından kaynaklanan bir takım sıkıntılar, yabancı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmasını zorlaştırıyor.

Yabancıları ürkütüyor

Valilik onay süreciyle ilgili mevzuat uyarınca birtakım kolaylıklar ve süre sınırlamaları getirilmiş olmasına rağmen, uygulamada bu sürelere uyulmuyor. Bu nedenle valilik onayının alınması iki ay sürüyor. Bu durum da yabancı yatırımcıların hareket kabiliyetine kısıtlıyor, yerli yatırımcılar karşısında dezavantajlı duruma düşürüyor. Ayrıca, ileride yapılacak hisse devirleri neticesinde yönetmelik kapsamına girecek şirketlere ilişkin yapılacak inceleme neticesinde taşınmazın tasfiyesine karar verilebiliyor olması, yabancı yatırımcılar açısından belirsizlik yaratıyor. Hisse devri yoluyla Türkiye’de taşınmaz alacak yabancı yatırımcıların ürkmesine ve geri adım atmasına yol açıyor.”

Alımları zorlaştırıyor

GYODER’in raporunda, Türkiye’de taşınmaz edinen yabancı gerçek kişilerin, söz konusu taşınmazdan faydalanma aşamasında vize ve ikamet gibi sorunlarla da karşılaştığı belirtilerek, “Vize alma zorunluluğu bulunması, bu vizenin belirli sürelerde yenilenmesi, yabancı gerçek kişinin bir süre yurtdışına çıkması gibi bürokratik ve prosedürel süreçler, yabancı gerçek kişi yatırımcıların Türkiye’de taşınmaz edinmesini zorlaştırıyor. Bu kapsamda, Türkiye’de taşınmaz edinen yabancı gerçek kişilere taşınmazın maliki bulundukları süreç içerisinde ikametgah izni verilmesi ve yenilenmesi gibi bürokratik süreçlerin kısaltılmasının yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinmesini arttırıcı bir etkisi olacağı kanaatindeyiz” ifadelerine de yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatcinin-derdi-nakit_131751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!