Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"İnşaat Sektörünü Zan Altında Bırakacak Açıklamaları Yadırgıyoruz"

İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan “Ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması ve fırsatçı olarak nitelenmesi ya da gösterilmek istenmesi büyük bir haksızlıktır” dedi.

yapi.com.trİMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan tarafından yapılan açıklamada ‘Türkiye’de inşaat malzemesi sanayi önemli, ihracat gerçekleştiren, istihdama ve cari açığa katkı sağlayan, rekabetçi bir sektördür. Sektör çalışıyor, gelişiyor; ancak her olağandışı ekonomik gelişmede inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı nedeniyle fırsatçı olarak suçlanması kabul edilemez” denildi. 

Son günlerde basında yer alan çeşitli haberler üzerine basın açıklaması yapmayı gerekli gördüklerini belirten İMSAD Başkanı Turan, ‘Türkiye hiç şüphesiz global ekonomideki dalgalanmalardan etkileniyor. Dünya ekonomisi içinde bulunduğumuz dönemde zor bir süreçten geçiyor. Bu nedenle global bazda ortaya çıkan arz-talep dengesizliği, kuşkusuz hem dünyada, hem de Türkiye’de fiyat dalgalanması yaratıyor. İMSAD olarak Derneğimizin stratejik planını ortaya koyduk. Ancak bunun ötesinde, makro bazda yani ekonomi yönetimi bazında da sektörün stratejik planını hazırlamak ve sektörde vazgeçilmez ana malzeme konumundaki ürünlerle ilgili kapasite planlamasını oluşturmak gerekiyor’ dedi.

İnşaat malzemesinde demir-çelik gibi bazı malzemelerde son dönemde fiyat artışının söz konusu olduğunu, ancak bunun ardındaki gerekçelerin her zaman olduğu gibi göz ardı edildiğini ifade eden Orhan Turan, inşaat maliyetinde etkisi olan inşaat malzemelerinin toplam maliyete yüzde etkisinin de dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Turan ‘Kamu inşaat ihalelerinde sağlıklı bir maliyet analizi yapılamamasının yanı sıra, müteahhitlerle uzun vadeli kontrat yapılmasının veya çeşitli nedenlerle hesabını iyi yapmamış müteahhitlerin zor duruma düşmesinin sorumlusu inşaat malzemeleri üreticileri değildir’ ifadesini kullandı.

Örnek olarak; çimento ve hazır beton fiyatında geçen yıla oranla düşüş yaşandığını, yalıtım, yapı kimyasalları ve daha birçok ürün grubunda ise geçen yıla göre fiyat değişikliği olmadığını, bazı ürün gruplarında ise fiyatların geçen yılın altında olduğunu açıklayan İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan “ Başta Çin ve Hindistan olmak üzere, Körfez Ülkeleri’ni içine alan bir grup tüketici ülkeden kaynaklanan yüksek talebin etkisiyle, dünyada inşaat malzemeleri fiyatlandırmasında global bir sorun yaşanıyor. Ekonomi yönetimi tarafından tamamlanma aşamasına gelen ve Hükümet tarafından yakında açıklanacak olan yeni teşvik sistemine bağlı olarak, inşaat malzemesi sanayinin hem global talebi, hem de yurtiçi talebi karşılayacak bir kapasite artışına kavuşabilmesi için, söz konusu yeni teşvik sistemiyle gerekli alanlarda kapasite artışına yönlendirilmesi yararlı olacaktır. Türk İnşaat Malzemesi Üreticilerinin hedefi Türkiye’yi bölgesinde üretim merkezi haline getirmektir. Bunun için de zaman kaybetmeden çalışıyoruz. Çünkü inşaat sektörü gelecek potansiyeli yüksek sektörlerin başında gelmektedir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-insaat-sektorunu-zan-altinda-birakacak-aciklamalari-yadirgiyoruz_61581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!