Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

K. Irak Petrolü Ceyhan’a Geldi

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolünün test çalışmalarının Ceyhan'a kadar geldiğini söyledi.

yapi.com.tr
 K. Irak Petrolü Ceyhan’a Geldi

Dünya Gazetesi’ne göre; Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolünün test çalışmalarının Ceyhan'a kadar geldiğini belirterek, akışa başlama konusunun gelecek hafta değerlendirileceğini söyledi. Kuzey Irak'tan, Ceyhan'a petrol akışını sağlayacak olan ve yapımı geçtiğimiz haftalarda tamamlanan boru hattından test akışı aralık ayı ortasında başlamıştı.

İNTES heyetini kabulünde gazetecilerin Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden, Türkiye ve dünyaya sevkiyatına ne zaman başlanacağı sorularıyla ilgili olarak, test çalışmalarının önce Silopi, sonra Ceyhan'a kadar geldiğini belirtti ve "Akış da, tabii ki bunların arkasından başlıyor olacaktır" dedi.

Türkiye ile Kuzey Irak arasında petrol, doğalgaz aramalarının yanı sıra bu kaynakları uluslararası pazarlara ulaştıracak olan boru hatlarının yapımını da kapsayan sözleşmeler kasım ayı sonunda Ankara'da imzalanmıştı. Ancak Bağdat Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki mutabakata halen destek vermedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın gerçekleştirdiği Bağdat ziyaretinde Erbil tarafından yapılacak ihracatta merkezi Irak yönetiminin rızasının alınması konusunda karar alınmıştı.

Üç temel şarttan bahsetti

Yıldız, Irak Petrol İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ile Bağdat'ta yaptıkları görüşmeler çerçevesinde, petrol akışının olacağına inandığını kaydetti ve şöyle konuştu: "Şehristani, (bu konuda) üç temel şarttan bahsetti. Bu temel şartların; Türkiye'nin ister kamu şirketleriyle, ister özel sektör şirketlerle beraber sözleşmelere devredilen, sözleşmelerin içinde bulunan notlar olduğunu söylemem lazım. (Bunlar); miktar olarak tespit edilmesi, Bağdat tarafından aynı şekilde bunların tespiti, bunların paralandırılması ve aynı zamanda BM'nin yüzde 5'lik savaş tazminatıyla ilgili blokajın bulunması. Bunların her birisi o sözleşmelerin içinde yer aldığı için, Bağdat'ın yaptığı açıklamaları bu anlamda Irak'ın normalleşmesine, gelirlerin artmasına yol açacaktır."

Yıldız, petrol miktar tespiti konusunda gelinen aşama ve akışın başlamasının zamanlaması ile ilgili olarak da, "Biz o testleri tamamladık, bundan sonra o başlatılacaktır. Başından beri söylediğimiz merkezi Irak hükümeti yetkililerinin refakati ile beraber bu işin başlayacağını söylenmiştir. Bu petrol Türkiye'nin petrolü değildir, her türlü miktarına, paralandırılmasına kendilerinin refakat etmesi kadar tabii bir şey yoktur. Bu şekliyle de işlem başlamış olacak. Zannediyorum önümüzdeki hafta bu konuyu değerlendireceğiz" dedi. 

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/-k-irak-petrolu-ceyhana-geldi_115213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!