Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapalıçarşı Arama Konferansı Sonrası

11-12 Şubat tarihlerinde Eminönü Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Kapalıçarşı Esnafları Derneği “Kapalıçarşı Sorunları, Sorumlulukları ve Yönetim Modelleri Arama Konferansı” düzenledi.

yapi.com.tr - Zehra Tonbulimg src="http://www.yapitr.com/V_Images/haberler\haber_dosyalari\kapalicarsi\kapalicarsi.jpg" align="center" hspace=5 vspace=5>

11-12 Şubat tarihlerinde Eminönü Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Kapalıçarşı Esnafları Derneği “Kapalıçarşı Sorunları, Sorumlulukları ve Yönetim Modelleri Arama Konferansı” düzenledi. Konferansın ismindeki “sorumluluk” konferansın sahasını daha geniş bir kent ve toplumsal temsil boyutuna taşırken, “arama konferansı” niteliği disiplinlerarası çözüm arayışını çağrıştırıyor. www.yapi.com.tr, konferansın etkilerini ve gelişmeleri takip etmek için Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkanı Dr. Hasan Fırat ile görüştü.

Kapalıçarşı Esnafları Derneği’nin yoğun çabaları, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleşen konferansın sonuç bildirgesinin çalışma grubunu ise arkeolog Nezih Başgelen, Eminönü Platformu’ndan Mehmet Ata Tansu, Türkiye Rehberler Birliği’nden Nur Öztürk, İstanbul Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu’ndan Yavuz Demirbaş, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Afife Batur, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Süleyman Faruk Göncüoğlu ve Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkanı Dr. Hasan Fırat oluşturdu. Sonuç Bildirgesi’nde sorunlar Fiziki Sorunlar, Yönetim Sorunları, Güvenlik, Tanıtım Sorunları, Kültür-sanat ve Zanaat ile İlgili Sorunlar başlıkları altında toplandı. Bu sorunlar arasında en acil görülenleri Kapalıçarşı’nın çağdaş gereksinimlerin altında kalan fiziki donanımı ve Kapalıçarşı esnafının bilinçsizliği. Bunlar ve diğer sorunların çözümünün kilidi ise yeni bir yönetim modelinde görünüyor.

Bir yönetim modeli ile İşletim Danışma Kurulu oluşturulması ve rölöve, restitüsyon, restorasyon ve yeniden kullanım projeleri için bir danışma ve bilim kurulunun oluşturulması amaçlanıyor. Kapalıçarşı Arama Konferansı’nda çizilen Kapalıçarşı vizyonlarının kilit noktaları ise Kapalıçarşı markası ve tarihsel etik çerçeveli şu sözler: “Kapalıçarşı’nın tarihi geleneğinin etik kurallarını ve değerlerini gözeten bir altyapının oluşturulması için gerekli eğitim ve koordinasyon çalışmaları gerçekleştirilmelidir.

Peki, konferans sonrasında neler oldu? Dr. Hasan Fırat ile yaptığımız röportajda konferanstan iki gün sonra valilikte toplantı yapıldığını ve iş bölümlerinin yapıldığını öğrendik. İstanbul Turizm Atölyesi’nin İSKİ’yi ve Fen İşleri Daire Başkanlığı’nı görevlendirdiğini iletti. Restorasyon için bir komisyon kurulduğunu ve süratli bir şekilde röleve çalışması yaptıklarını belirtti. Geçen hafta yaptıkları çalışmada “yer altı röntgeni” çekilmiş ve kanalların nereden patlak olduğu, elektrik sisteminin nereden arıza yaptığı belirlenmiş.

Hasan Fırat’ın aktardığına göre, kaldırılacak imalathanelerin yerine butik oteller ve restoranlar yapılması için fizibilite çalışmaları yapılıyor. Aynı zamanda, Hasan Fırat, otopark sorununun çözümü için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’dan söz aldıklarını belirtti. Dernek olarak da, Kapalıçarşı’nın internette de yayınlanacak bir “Altın Rehber” çalışmasına başladıklarını söyledi. Bir televizyon kanalı ile yapılan antlaşmada, çarşı içine plazma televizyonlar yerleştirilip, çarşıya haber yayını yapılacağı gibi, televizyonda da Kapalıçarşı’dan haberler yayınlanacak.http://www.yapi.com.tr/haberler/-kapalicarsi-arama-konferansi-sonrasi_26428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!