Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karapınar'ın Enerjisi ABD'den Ucuz Olacak

IAEE Başkanı Kumbaroğlu, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı projesinin, enerjide ABD'den daha ucuz olacağını ve projedeki yerlilik oranın da tatminkar olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr/AA
 Karapınar'ın Enerjisi ABD'den Ucuz Olacak

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) projesinin, enerjide ABD'den daha ucuz olacağını ve projedeki yerlilik oranın da tatminkar olduğunu belirtti.

Şartnamede yer alan ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranının da yüzde 70 olması hedefinin önemine vurgu yapan Kumbaroğlu, şunları kaydetti:

"ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan son rakamlara göre, 2018 yılında devreye girecek bir güneş enerjisi santralinin ABD'deki üretim maliyeti kilovatsaat başına 6,3 dolar/cent ile 12 dolar/cent arasında değişmekte, ağırlıklı ortalaması 7,1 dolar/cent düzeyinde. ABD'deki maliyet rakamlarına kıyasla Karapınar'da kilovatsaat başına 6,99 dolar/cent rakamı çok daha uygun. ABD'nin güneybatısı, Karapınar'a nazaran yüzde 30 daha yüksek potansiyelli bölgeler barındırmasına rağmen, Karapınar'da üretim daha ucuza geliyor ve dolayısıyla fiyat ABD maliyet ortalamasının altına düşüyor."

"İhracat imkanı açısından çok önemli"

Enerjide dışa bağımlılığın bu tür yatırımlarla azalacağına işaret eden Kumbaroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Maliyetleri hızla düşen bir teknolojinin geleceği sadece Türkiye için değil, aynı zamanda Ortadoğu için de çok parlak. Suudi Arabistan gibi petrol üreticisi ülkeler düşük petrol fiyatlarıyla ekonomilerini yeniden yapılandırma sürecine girmişken, alternatif enerji teknolojilerini yaygınlaştırma planları yapıyorlar. Ortadoğu'nun nükleer geleceğinin tartışıldığı şu günlerde Karapınar'dan doğan güneş enerjisi yeni bir ufuk açıyor. Türkiye'de bu teknolojilerin gelişmesi, Ar-Ge ve üretim yapılması özellikle güneş enerjisi potansiyeli yüksek Ortadoğu ülkelerine ihracat imkanı açısından çok önemli. Bu açıdan Karapınar santralinin yerlilik şartı önem taşıyor."

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar YEKA Güneş Enerjisi Santrali, enerji sektöründe yerlileştirme şartına ve YEKA bazlı fiyat belirlenmesi esasına dayalı ilk uygulama olacak. Projeyle 1,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi beklenirken, kurulacak santralden yılda yaklaşık 1,7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-karapinarin-enerjisi-abdden-ucuz-olacak_157267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!