Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yassıada'ya Tahribat Baskını

Menderes'in son egünlerini geçirdiği, Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait kilise, zindan kalıntılarının da bulunduğu adada incelemeler yapan Adalar Savunması, adanın ağır iş makinalarınca tahrip edildiğini iddia etti.

yapı.com.tr
 Yassıada'ya Tahribat Baskını

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde, 'demokrasi ve özgürlük adası' haline getirmek istediklerini açıkladığı Sivriada ve Yassıada'da devam eden şantiye çalışmalarını yerinde gözlemlemek isteyen yaklaşık 50 kişi Yassıada'ya çıkarma yaptı. DHA'nın haberine göre, Adalar Savunması, Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Arkeologlar Derneği temsilcilerinin de aralarında bulunduğu gruba, CHP'li İBB Meclis üyelerinin yanı sıra CHP milletvekili Onursal Adıgüzel, HDP milletvekili Prof. Dr. Beyza Üstün de destek verdi. Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada'ya Mesa İnşaat tarafından yapılan otel ve kongre merkezi projesinin adadaki dokuya ve tarihi eserlere zarar verdiğini savunan grup, kiraladıkları tekneyle Yassıada'ya yanaştı. Yer yer gerginliğin yaşandığı gezi sırasında, proje sorumlusu Selim Rıdvan Güngör, adada incelemelerde bulunan gruba bilgi verdi.İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi adına 1998'de Yassıada'yı inceleyen Prof. Dr. Erendiz Özbayoğlu "Adanın şu andaki durumu tamamen yok edilmiş. Yer altı hücreleri yok edilmiş, çok tuhaf bir durum. Nasıl cesaret ediyorlar anlayamıyorum" diyerek şaşkınlığını ifade etti. Adanın korunması gerektiğini belirten Özbayoğlu "Tarihi yerler iskana açılmamalı. İskana açtınız mı oralar yok edilir" diye konuştu. CHP'li Meclis Üyesi Avedis Kevork Hilkat da "Buradaki çok kültürlü yaşam, 4. yüzyıldan kalan Doğu Roma İmparatorluğu'nun zindanları, kilise çanları nerede" diye sordu.

"Geri dönüşü imkansız tahribat"

İncelemenin ardından açıklama yapan İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, "Adaya en uygun projeyi yapsalar bile adanın imara açılmasına karşıyız. Adanın doğal halinin korunması gerektiğini savunuyoruz" dedi. HDP milletvekili Beyza Üstün ise "Buna neden olan yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne müracaat edeceğiz" dedi. Mimarlar Odası temsilci Mücella Yapıcı, Yassıada ve Sivriada'yı denetim ve izin mekanizmalarından muaf tutan 18 Nisan 2013 tarihli torba yasanın 27. Maddesinin iptal edilmesi gerektiğini belirterek "Torba yasaya dayandırılan maddenin derhal kaldırılması, bu inşaatın durdurulup tespitin yapılması gerekiyor" dedi. Yapıcı, adanın korkunç bir şekilde tahrip edildiğini belirterek "Geri dönüşü imkansız bir tahribat. Yunusların yuvalarının tepelerinde dinamitler patlatılıyor. Ağaçlar hoyratça tahrip ediliyor. Kent içinde nerede ağır makinalar varsa adada vızır vızır ağır makinalar çalışıyor" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-yassiadaya-tahribat-baskini_133110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!