Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yer Altına 124 Milyon Dolar Yatıracak

Ramsey Group ortaklık anlaşması imzalayan Akdeniz Resources, Artvin Yusufeli'ne ve Türkiye'deki diğer maden alanlarına 124 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

yapi.com.tr
 Yer Altına 124 Milyon Dolar Yatıracak

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, yaklaşık on yıldır Artvin'de maden arama faaliyeti yürüten ve envanterinde yaklaşık 1.9 milyon ons altın kaynağı bulunan Akdeniz Resources Madencilik, yeni Türk ortağı Ramsey Group ile Türkiye'deki faaliyetini genişleteceği bildirildi.

Şirket Artvin'in Yusufeli ilçesi bölgesinde ve çalışma yaptığı diğer maden alanlarında maliyeti 124 milyon dolara ulaşan yatırım yapmayı planlıyor.

Akdeniz Resources CEO'su Christopher Ecclestone, "Yakın zamanda Ramsey Group ile imzaladığımız anlaşma ile Türkiye'deki varlığımızı güçlü bir ortaklıkla sürdüreceğiz" dedi. Buna ek olarak, kuracakları tesis ile 8 yıl içinde Yusufeli'ndeki Taç ve Çorak sahalarındaki yer altı zenginliklerini ülke ekonomisine kazandırmayı hedeflediklerini ifade eden Ecclestone, "Bu süre içerisinde hem Yusufeli bölgesinde hem de Türkiye'deki diğer potansiyel gördüğümüz sahalarda arama faaliyetlerine devam edeceğiz. 2011 yılında SRK Kanada şubesinin hazırladığı ön ekonomik değerlendirme raporunda ilk yatırım maliyetlerinin 124 milyon dolar seviyelerinde olacağı belirtildi" dedi.

2009 ile 2012 yılları arasında Akdeniz Resources olarak pek çok cevher alanı keşfettiklerini dile getiren CEO Christopher Ecclestone, "Çeltik projesinde sondajlarla belirlenen hedef zonlar, yüzeyden başlayarak yaklaşık 20 m devam etmekte olan ortalama 1.62g/t'luk altın cevherleşmesi ve 166-184.6. metreler arasında kesilen ortalama 6,51g/t altın, yüzde 0.9'luk bakır cevherleşmeleri" dedi.

Bu yıl büyük atılım yapmayı planlıyoruz

Raporun yenilenmesiyle beraber 2013 yılı içerisinde fizibilite çalışmalarını ve ÇED sürecini tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Ecclestone, "2013'te büyük bir atılım yapacağız. Özellikle Akdeniz Resources'a yakın zamanda Ramsey Group ile imzaladığımız anlaşma ile Türkiye'deki varlığımızı güçlü bir ortaklıkla sürdüreceğiz. Yeni Türk ortakların aramıza katılmasını ve Türk yatırımcılarının Türkiye'de altın madenciliği sektöründe gittikçe artan bilgi ve birikimlerinin sektörün gelişimi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Buna ek olarak, ilçeye kurulacak olan tesis ile 8 yıl içerisinde Taç ve Çorak sahalarında toprak altında yatan yer altı zenginliklerini ülke ekonomisine kazandırmayı hedeflerini  ifade eden Ecclestone, "Bu süre içerisinde hem Yusufeli bölgesinde hem de Türkiye'deki diğer potansiyel gördüğümüz sahalarda arama faaliyetlerine devam etmeyi planlıyoruz. 2011 yılında SRK Kanada şubesinin hazırladığı ön ekonomik Değerlendirme Raporunda ilk yatırım maliyetlerinin 124 milyon dolar seviyelerinde olacağı belirtildi. Burada unutulmaması gereken bu maliyetlerin Kanada standartlarına göre hesaplanmış olması. Bu yıl içerisinde tamamlanacak olan fizibilite çalışmasının neticesinde nihai rakamlar ortaya konulacak. Proje kapsamında kurulması planlanan tesislerdeki  ihtiyaç duyulan iş gücü öncelikleYusufeli yöresinden karşılanacak ve bölgeye ekonomik canlılık kazandıracaktır" diye konuştu.

Sektörün sorunlarına değinen  Ecclestone, haziran ayındayayınlanan Başbakanlık Genelgesi'nin arama ve işletme safhasında orman izinlerinin alınması sürecinin uzamasına neden olduğunu belirterek, "İşlemlerin uzaması hem yatırımcı cephesinde hem de hizmet sağlayıcılar cephesinde ciddi ölçüde sorunlara neden oluyor. Yasal mevzuatların düzenlemesinde mutlaka sektör temsilcilerinin de görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

EMCo'ya hisse satışının ilk aşaması

Öte yandan Mediterranean Resources'in Türk iştiraki Akdeniz Resources'ten EMCo şirketine hisse satışının ilk aşaması tamamlandı ve ödeme yapıldı. Hisse satışına ilişkin ilk duyuru 20 Eylül 2012 tarihinde yapılmıştı. Mediterranean ile EMCo arasındaki müteakip anlaşmaya göre, EMCo iki yıl içerisinde  ilave yüzde 3.75 hisse iktisap etme seçeneği geçerli olmak üzere şimdi yüzde 1.25 hisse iktisap edecek. Ortak şirket, iki yılı kapsayan süre içerisinde Akdeniz Resources'ın yönetim ve jeoloji ekibinin uygunluğunu onaylayacağı bir maden sahasını, ayni taahhüt olarak sunduğu takdirde bu opsiyonu kullanmak mümkün olacak.

İMKB'de de işlem görecek

Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Mediterranean Resources Ltd.  iştiraki Akdeniz Resources Madencilik'in yakın zamanda İstanbul Menkul Kıymetler  Borsası'nda işlem görmeye başlayacağını ifade eden Ecclestone, "Biz Akdeniz Resources'un halka arz edilmesini Türk yatırımcılara Türkiye'de altın madenciliği sektörünün gelişimine katılmak için bir fırsat verilmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Bunun yanında Akdeniz'in Türkleştirilmesi çabalarımız ile gurur duyuyoruz. Bu Türkiye'nin küresel madencilik sektöründe yükselen profilinin teşvik edilmesi" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-yer-altina-124-milyon-dolar-yatiracak_106946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!