Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

0.01 Puan Daha İndik, Konut Kredisinde ‘En Ucuz’ Olduk

Konut kredisindeki rekabet Akbank’ın öncülüğünde faizi 1.35’e çekerken, Garanti bu oranın da 0.01 puan altına inerek en düşük faiz veren banka unvanını kaptı. Kısa vadede bu seviyelerin altına inilmesi beklenmezken, yıl sonunda faizlerin 1.20’leri görmesi bekleniyor.

Hürriyetonut kredisindeki rekabet Akbank’ın öncülüğünde faizi 1.35’e çekerken, Garanti bu oranın da 0.01 puan altına inerek en düşük faiz veren banka unvanını kaptı. Kısa vadede bu seviyelerin altına inilmesi beklenmezken, yıl sonunda faizlerin 1.20’leri görmesi bekleniyor.

GEÇEN hafta Akbank’ın konut kredi faizini 1.35’e düşürmesi bütün bankaları harekete geçirdi. Bu hafta birçok banka Akbank’ı izleyerek faiz oranlarını 1.35’e çekti. Ancak dün Garanti Bankası’nın 15 yıl vade için konut kredisi faiz oranını 1.34’e düşürmesi ‘Düşüş sürecek mi?’ sorusunu beraberinde getirdi. Kısa vadede bu seviyelerin altına inilmesinin zor olduğu söylenmekle birlikte, rekabetin devam etmesi ve yıl sonuna kadar faizlerin 1.20’lere düşmesi bekleniyor. Ancak bankacılar burada, faizler düşerken konut fiyatlarının da arttığına dikkat çekiyor.

AYDA 1467 YTL:

Birikimlerini konut kredisi ile tamamlamak isteyen yatırımcılar bankalara yönelirken, bankalarda bu alandaki pazar payını artırmak için yatırımcılara cazip faiz oranları sunmaya başladı. Akbank’ın ardından yaygınlaşan 1.35 oranı ile 20 yıl vadede 100 bin YTL (100 milyar liralık) kredi kullanan bir yatırımcı her ay 1.467 YTL (1 milyar 467 milyon lira) ödeme yaparken, 10 yıl vadeyi tercih edenler ise aynı miktardaki kredi için 1.35 faiz oranı ile 1.738 YTL (1 milyar 738 milyon lira) ödeyecek.

1.45’LER KONUŞULUYORDU:

Yaptıkları faiz indiriminin diğer bankacalarca izlendiğini belirten Akbank Bireysel Bankacılık Pazarlama Bölüm Başkanı Cem Muradoğlu, şöyle konuştu: ‘Diğer bankalar kendini zorladı. Konut kredilerinde 1.45-1.49’lar konuşulurken, biz faiz oranımızı 1.35’e düşürdük. Bu alanda lider olmak ve belli bir pazar payı yakalamak isteyen bankaların bize cevap vermelerin bekliyorduk, nitekim verildi. Marjinal hareketler bekliyorduk ancak bu seviyenin altı şimdilik zor görünüyor.’

REKABET MORTGAGE İÇİN:

Garanti Bankası Bireysel Bankacılıktan sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Ali Fuat Erbil, yarışın mortgage’in gündeme gelmesiyle birlikte hızlandığını vurguladı. Erbil şöyle konuştu: ‘1.35 seviyesi kritik. Biz tüketici lehine en uygun faiz oranını hesaplayarak konut kredisi faizinde 1.34’e indik. Çok kısa vadede bu oranın altına inilmesi zor görünüyor. ’

Artık faiz indirmek o kadar kolay değil

BANKALAR bono ve tahvil satın alarak Hazine’ye yıllık yaklaşık yüzde 16 seviyelerinden borç veriyor. Aylık 1.35 olan konut kredisi faizin yıllık maliyeti ise yüzde 17 seviyelerine ulaşıyor. Konut kredisinde faizler bonoya ilk kez bu kadar yaklaşırken Cem Muradoğlu, ‘Konut kredileri operasyonel maliyetleri yüksek ve uzun vadeli kredilerdir. Bu iki açıdan değerlendirdiğimizde fiyatlara bu kadar inmek kolay olmuyor. Sektör bir süre burada dinlenecektir’ dedi. Ali Fuat Erbil de ‘Risk almak isteyen bankalar çıkabilir ve bu oranın altına inebilir’ yorumunu yaptı.

Konut kredisi faizini kim ne kadara indirdi
Vade Faiz oranı (%)


Akbank 120 1.35
BankEuropa 120 1.35
Garanti Bankası 180 1.34
İş Bankası 120 1.35
Vakıfbank 240 1.35
YKB 84 1.45
Koçbank 144 1.35
HSBC 240 1.35

http://www.yapi.com.tr/haberler/0-01-puan-daha-indik-konut-kredisinde-en-ucuz-olduk_28641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!