Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1.5 Milyar Dolar Yatıracak 10 Yılda 40 Yeni Otel Açacak

Halen 9 oteli bünyesinde bulunduran The Marmara Hotel Yönetim Kurulu Üyesi Kağan Gürsel, 1.5 milyar dolar yatırımla 10 yılda 40 yeni otel daha açmak istediklerini söyledi.

Hürriyet Gazetesi/Hanife Baş
1.5 Milyar Dolar Yatıracak 10 Yılda 40 Yeni Otel Açacak

alen 9 oteli bünyesinde bulunduran The Marmara Hotel Yönetim Kurulu Üyesi Kağan Gürsel, 1.5 milyar dolar yatırımla 10 yılda 40 yeni otel daha açmak istediklerini söyledi. Kağan Gürsel, "İlk olarak İstanbul’da özel proje istiyoruz. Ayrıca yurtdışında Türk işadamlarının gittiği Sofya, Bakü, Bükreş, St.Petersburg gibi şehirlere ve bazı Avrupa şehirlerine de otel açabiliriz" dedi.

Antalya’da iki yıl önce açtığı dönen otelle dikkatleri çeken The Marmara Hotel, 10 yılda 40 yeni otel daha açmayı hedefliyor. Biri New York’ta olmak üzere bünyesinde halen 9 otel ve rezidansı bulunduran otel grubu, yeni oteller için 1.5 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. The Marmara, yeni stratejisini ise Türklerin yoğun bulunduğu yurtdışı şehirlerde otel açmak olarak belirledi.

40 Milyon Dolarlık Ciro:
The Marmara Hotel Yönetim Kurulu Üyesi Kağan Gürsel, yatırım için ilk olarak İstanbul’da özel proje istediklerini belirterek, "Henüz arazi bakma aşamasındayız. Bu proje, otel de rezidans da olabilir. Ama İstanbul’da arazi bulmakta zorlanıyoruz. Baktığımız dört yer var. Ayrıca yurtdışında Türk işadamlarının gittiği Sofya, Bakü, Bükreş, St.Petersburg gibi şehirlere ve bazı Avrupa şehirlerine otel açabiliriz" diye konuştu. Otelcilikte dünya markası olmayı istediklerini dile getiren Gürsel, yeni otellerinde franchise vermeyi düşünmediklerini, yatırımcı olarak büyümeyi istediklerini kaydetti. Geçen yılki cirolarının 40 milyon dolar olduğunu aktaran Gürsel, bu yılki ciro hedeflerini 60 milyon dolar olarak açıkladı.

Odalar Ucuza Satılıyor:
1984’den beri The Marmara otellerini işlettikleri bilgisini veren Kağan Gürsel, sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Otellerde ortalama oda fiyatları 80-100 dolar arasında. Bunun yükselmesi gerekiyor. Ama otel arzı talepten daha hızlı geliştiği için bu fiyatlar yükselemiyor. İstanbul otelleri ucuza satılıyor. Atina’da bile oda fiyatları 250 Euro. Bu insanı isyan ettiriyor."

Bombalar Artık Etkilemiyor:
Gürsel, KDV indiriminin sektöre pozitif yararı olacağına da değinerek, KDV indiriminin tek negatif yönünü ’her şey dahil’i biraz teşvik etmesi olarak gösterdi. İstanbul’un turizm açısından artık bombalardan etkilenmez hale geldiğini de vurgulayan Kağan Gürsel, "İstanbul, turizm açısından 2005 yılına kadar hep inişli çıkışlı oldu. Ancak 2006 yılıyla beraber İstanbul’da tam doluma ulaşılmasıyla her şey değişti. Geçen yıl iyi geçti. 2007 daha iyi olacak. Bombalar artık turizmi etkilemez hale geldi" diye konuştu.

Her sektörden girişler fiyatları düşürüyor
OTELCİLİĞE her sektörden girişlerin olduğunu kaydeden Kağan Gürsel, "Çok işi bilmeden gayrimenkulcüler sektöre giriyor. Müşteri bulamayınca da fiyatları düşürüyorlar. Antalya’ya zarar verenler de bunlar oluyor. Sektöre fizibilite yaparak girmek lazım. Bu sektörden olmayan yatırımcılar otel açmak yerine ofis inşa edebilir. Ofis işinde yönetim gerekmiyor, geri dönüşü de daha kısa zaman alıyor" diye konuştu.

İleride halka açılabiliriz
Kağan Gürsel, kendilerine satın alma talebi de geldiğini ancak kısa vadede otelleri satma düşünceleri olmadığını dile getirerek, ileride halka açılmayı ve yabancı ortak almayı düşünebileceklerini kaydetti. Gürsel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kısa vadede otelleri satma düşüncemiz yok. Ama ileride halka açılmayı ya da yabancı ortak almayı düşünebiliriz. Halka açılmayı 20 otel sayısına ulaştığımızda düşünebiliriz."

Dönen otelle üç saatte bir farklı manzara
The Marmara Antalya’da ek bina olarak yer alan Revolving Loft, özel bir havuz sistemiyle tamamen dönebiliyor. Bu binadaki odalarda kalanlar, üç saatte bir odalarından farklı bir manzara görebiliyor. 2 bin 705 ton ağırlığındaki bina özel havuz sistemi içinde 478 ton suyla yüzdürülüyor. Bina, altına takılan altı adet motorlar sayesinde de bir tam turu 2-22 saat arasında değişecek şekilde tamamlıyor. Revolving Loft, suyun kaldırma kuvveti ve gemi inşaat mühendisliği bilgilerinden yararlanılarak inşa edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-5-milyar-dolar-yatiracak-10-yilda-40-yeni-otel-acacak_54562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!