Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1.5 Milyara Konut

Marmara depreminin ardından depremzedelerin geçici olarak barınmaları için yaptırılan, büyük bölümü boşaltılan prefabrik konutlar, kapış kapış satı

Radikal
1.5 Milyara Konut

b>Marmara depreminin ardından depremzedelerin geçici olarak barınmaları için yaptırılan, büyük bölümü boşaltılan prefabrik konutlar, kapış kapış satılıyor.

Yurdun dört bir yanından gelen alıcılar, prefabrikleri kendi bölgelerinde konut, depo veya şantiyelerde lojman olarak kullanıyor.
Kocaeli'nde devlet ve hayır kurumlarınca yaklaşık 18 bin prefabrik konut yaptırıldı. 11 ayrı bölgede kurulan prefabrik konutlar, hak sahibi depremzedeler için yaptırılan kalıcı konutlar tamamlanınca bir bir boşaldı. Hak sahibi olamayan kiracı konumundaki depremzedeler burada barınmaya devam etti. Ancak Valilik, konutların kurulduğu araziler için her yıl yüklü miktarda kira ödediğini belirterek bunları kaldırmaya başladı.

Prefabriklerde barınmaya devam edenler ise Körfez ilçesinin Yeniköy mevkisindeki prefabrik konut alanına nakledildi. Kocaeli Valiliği, devletin yaptırdığı prefabriklerden şu ana kadar 10 binini sattı. 35 metrekarelik bir prefabrik, sökme ve montaj hariç 1.5 milyar liradan alıcı buldu. Gelir Bayındırlık ve İskân Bakanlığı hesabına yatırılıyor.

Ticareti başladı
Prefabriklerden fazla miktarda alanlar, bunun ticaretini de yapmaya başladı. Gölcük'te, Tayvan'ın Budist BzuChi adlı hayır kurumunca yaptırılan 350 prefabrik konut, ihaleyle işadamı Hayrettin Kurt'a satıldı. İki ailenin barındığı 71 metrekarelik 'çiftli' prefabrikler, 2.5 milyara kapanın elinde kalıyor. Kurt, prefabrikler için deprem bölgelerinden, bağ ve bahçe sahiplerinden talep geldiğini veya şantiye binası, lojman olarak kullanılmak istendiğini söyledi. Kurt, prefabrikleri 2.5 milyara aldıklarını, sökme ve montaj karşılığı 1 milyar lira eklediklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-5-milyara-konut_20044.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!