Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

1.5 Milyarlık ‘Baz’ Kavgası

Türkiye’deki 100 bin baz istasyonunun kirası için yılda 1.5 milyar TL’lik bir ekonomi oluştuğunu belirten TBP Başkanı Serhat Özeren, “Yerel yönetimler rant ve benzeri gerekçelerle bunları kaldırma girişiminde bulunuyor” diye konuştu.

yapı.com.tr
1.5 Milyarlık ‘Baz’ Kavgası

Sakarya Karasu Belediyesi’yle başlayan tartışma gözlerin baz istasyonlarına çevrilmesine neden oldu. Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göre, Türkiye’de şu anda 100 bin baz istasyonu bulunuyor. Nisan 2016’da başlayacak 4.5G hizmetiyle beraber bu sayının daha da artması bekleniyor.

Teknoloji Bilgilendirme Platformu Başkanı (TBP) Başkanı Serhat Özeren, Türkiye’deki 100 bin baz istasyonu için istasyon başına yılda 15 bin TL kira ödendiğini ve toplam bu alanda 1.5 milyar TL’lik bir ekonomi oluştuğunu söyledi.

Özeren, “Yerel yönetimler rant ve benzeri gerekçelerle baz istasyonlarını kaldırma girişiminde bulunuyorlar. Bunu yaparken de sağlık gerekçelerini öne sürüyorlar. Baz istasyonlarının sağlık sorunları ile ilişkilendirilmemesi gerekir” dedi.


Baz istasyonlarının iletişim için çok önemli olduğunu anımsatan Özeren, “İletişim ve bilgi toplumu diyoruz. Bu noktaya ulaşmak için haberleşme son derece önemli. Fiber optiğin gelişmesi için de baz istasyonları gerekiyor. İletişim ve ekonomi için bu kadar önemli olan bir konunun rant kaynağı olarak görülmemesi lazım. Nasıl elektrik, su ve doğalgazı eve götürürken ücret istenmiyorsa, kamu hizmeti olarak veriliyorsa baz istasyonlarına da böyle bakılmalı. Burada operatörler özel firma ama baz istasyonları için verilen lisans bedelleri devlete gidiyor. Hepsi birer kamu ürünü” diye konuştu.

150 bine çıkacak

Özeren, baz istasyonlarının kurulmasında operatörlerin en çok belediyelerle irtibat halinde kaldığını da kaydederek, bölgesine göre apartmanlar, ibadethaneler, kulelerin de kullanıldığını aktardı. 4.5G teknolojisiyle beraber Türkiye’de baz istasyonu sayısının da artacağını dile getiren Serhat Özeren, “Daha yüksek frekansla yayın yapınca daha fazla istasyon olması gerekecek. Şu anda 100 bin olan baz istasyonu sayısı 150 bine çıkacak” dedi.

Baz istasyonlarının sağlıkla ilişkilendirilmemesi gerektiğini de kaydeden Özeren, “Türkiye’de baz istasyonları için belirlenen limit değeri zararlı sınırın altında. Bazlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenlemelerle kuruluyor. Dünya sağlık otoriteleri, elektromanyetik dalgaların zarar vermeyecek limit olarak tavsiye niteliğinde 41 Volt/metre değer belirledi. Türkiye bu değerin çok altında olan 9.16 değerini yönetmeliklerle uygulamaktadır. Baz istasyonları üzerinden rant elde etmek isteyen çevrelerin kamuoyunu sağlık gerekçeleriyle yanıltması kabul edilemez” ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-5-milyarlik-baz-kavgasi_138397.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!