Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1.5 Trilyon Çöpe Gitti

Zemin etüdü yapılmadan 'ucuz' diye kamulaştırılan arsaya, 1.5 trilyon lira harcanarak okul inşa edildi.

Radikal
1.5 Trilyon Çöpe Gitti

b>Zemin etüdü yapılmadan 'ucuz' diye kamulaştırılan arsaya, 1.5 trilyon lira harcanarak okul inşa edildi. Heyelan bölgesinde kaldığı için her yağmurda çevresindeki toprak kayan okul açılamıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Söke ilçesinde zemin etüdü yapılmadan inşa ettirdiği trilyonluk okul, bölgede toprak kaymaları meydana gelince hizmete açılmadı.
Moralı Dağı yamacında, yapımına 2000'de başlanan ve geçtiğimiz yıl tamamlanan 32 derslikli Söke Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun çevresinde toprak kayması gözlendi. 1.5 trilyon liraya mal olan okulun arkasındaki yamaçta, her yağmur sonrasında görülen toprak kayması korku yarattı. Milli Eğitim Müdürlüğü bu yüzden, öğretmenleri atanan okulun geçici kabulünü yapmadı. Geçtiğimiz yıl vilayet tarafından toprak kaymasının önlenmesi için başlatılan çalışmalardan da sonuç alınamadı.
Toprak kaymasının binayı da tehdit ettiğini belirten Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, "İki yıl önce okulun arsası 20.5 milyar liraya kamulaştırıldı. Ucuz diye bu arsa tercih edilmişti. Proje ve inşaat ihalesi de Ankara'da yapıldı. Bu sonuç ortaya çıktı. Yazın toprak kaymasının önlenmesi için çalışmalar yapılacak. Gelecek yıl okulu hizmete açabiliriz" dedi.

'Seçilecek en kötü yer'
Mimarlar Odası Söke Temsilciliği üyesi Haldun Işıklı da okul yapılan bölgenin hareketli zemin olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Ankara'da yapılan projelendirme hatası, bu sonucu ortaya çıkardı. Okulun kurtarılması için daha çok masraf isteyen fore kazıklarının çakılması lazım. Bu da ilk kaymanın ardından yapılan yeni kamulaştırma harcamalarına yeni bir maliyet getirecek. Söke'de okul yapımı için seçilecek en kötü bölge."

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-5-trilyon-cope-gitti_3640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!