Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

1. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi Tamamlandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 1. AR-GE Merkezleri Zirvesi dün (25 Eylül Perşembe) İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirvede, ar-ge merkezlerinin sorunları ve çözüm önerilerinin yanısıra üniversite ve sanayi işbirliği konuları tartışıldı.

yapi.com.tr / AA
1. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi Tamamlandı Zirvede, başarılı Ar-Ge merkezleri de ödüllendirildi (Fotolar: Ahmet Dumanlı / AA)

p>Zirvenin açılışında konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye'nin 2023 hedefleri olduğunu anımsatarak, bu hedeflere ulaşmak konusunda Ar-Ge'den, girişimcilikten ve inovasyondan başka bir yolun olmadığını belirtti. Altunbaşak, 1960'lı yıllarda Türkiye'nin Amerika'ya göre orta gelişmişlik seviyesinde bir ülke olduğunu, 2010'da hala orta gelir seviyesinde olduğunu aktaran Altunbaşak, ''Biz buna ekonomide orta gelir tuzağı diyoruz. Benzer ülke Kore, 1960'larda orta gelir düzeyine sahip bir ülke iken, 2010'da gelişmiş ülke düzeyine çıkmış. Yani orta gelir tuzağını atlatmış bir ülke'' dedi. TÜBİTAK olarak aradaki farkın analizini yaptıklarına işaret eden Altunbaşak, literatürde orta gelir tuzağını aşmanın tek bir yolunun olduğunu, bunun da Ar-Ge ve eğitime önem vermek olduğunu kaydetti.

Ar-Ge'ye ayrılan kaynakların oranında son 10 senede dünyada en hızlı giden ikinci ülkenin Türkiye olduğu bilgisini veren Altunbaşak, yüzde 0,48'den yüzde 0,84'e gelindiğini anlattı. Gelmek istenilen noktanın yüzde 3 olduğunu aktaran Altunbaşak, ''TÜBİTAK olarak siz ne yaptınız diye sorarsanız biz, şu anda sanayiye çok yakın duruyoruz. Büyük ihtimalle tarihinde çok yakın duruyoruz. Ve yakın da durmak istiyoruz. Çünkü ülkenin geleceğinin buradan geçtiğine inanıyoruz. Eğer bizim şirketlerimiz, dünyanın en büyük şirketleri arasına girmezse TÜBİTAK olarak biz bunları o hale getiremezsek, Teknoloji Bakanlığı olarak o zaman 2023 hedeflerine ulaşamayız. Biz bunun farkında olarak, tüm programlarımızı sanayiye daha yakın, daha faydacı bir şekilde geliştirdik'' ifadelerini kullandı.
    
Yücel AltınbaşakTeknoloji Transfer Ofisi
    
Üniversite sanayi işbirliği programını baştan yazdıklarını kaydeden Altunbaşak, Ar-Ge merkezleri yetkilileri ile ayıracakları kaynakları belirlemeyi istediklerini ifade etti. Her üniversitede, her teknoparkta, her Ar-Ge merkezinde Teknoloji Transfer Ofisi kurulmasını planladıklarını ifade eden Altunbaşak, programlarını ona göre yaptıklarını dile getirdi. Programa ilişkin bir kaç ay içerisinde resmi çağrıya çıkacaklarını bildiren Altunbaşak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     
''Pilot bölge olacak ilk olarak. Üniversitelerimizde olacak. Teknoloji Transfer Ofisleri kurmak istiyoruz. Bunlar hem proje geliştirecek, hem proje desteği verecek, hem patentlerin lisanslaması, hem patent desteği verecek. Bütün her şeyi içine alacak şekilde olacak ve gerçekten bu işi yapabilecek her üniversite için az miktarda değil 5 + 5 milyon lira verilecek. Böyle bir destek programı oluşturduk. Yine Ar-Ge merkezlerimizin büyük bir kısmının içerisinde olacağını tahmin ettiğim bir açılımımız daha var. Biliyorsunuz Teknoloji Platformlarımız vardı. Bunları yeniliyoruz. Hemen hemen burada oturan herkesin bu teknoloji platformlarının içerisinde olmasını istiyoruz. Çok aktif platformlar olarak kurguluyoruz. Bir iki ay içerisinde burada çok büyük açılımlarımız olacak. Üniversiteler için İnovasyon ve Girişimcilik İndeksi oluşturuyoruz. Henüz kamuoyuna açıklamadık. Bu alanda bir farkındalık oluşturmak için Türkiye'deki bütün üniversiteleri inovasyon ve girişimcilik boyutunda sıraladık. Ama bakanlığımız buna benzer bir çalışma daha yapıyor. Bir adım daha gidiyor ve teknokentlerde böyle bir indeks çıkarıyor. Umarım bu çalışmanın bir benzerini Türkiye'nin en inovatif, en girişimci Ar-Ge merkezi kimdir nedir bunu hep beraber bulalım ve kutlayalım. Böyle bir çalışma Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'mız tarafından gerçekleştirmekte. Bu konu Türkiye'nin geleceği''.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/1-ar-ge-merkezleri-zirvesi-tamamlandi_102235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!